Piatok trinásteho je deň, ktorý vyvoláva množstvo emócií a obáv. Tento údajne nešťastný deň je hlboko zakorenený v rôznych kultúrach a tradične sa spája s poverami a strachom. Aj keď väčšina ľudí vníma piatok 13. ako deň plný nešťastia, existujú aj kultúry, kde je tento deň považovaný za šťastný. V tomto článku sa dozviete, ako vznikla povera okolo piatku trinásteho, aké sú najbežnejšie obavy a povery s týmto dňom spojené, a tiež preskúmame, či existujú kultúry, ktoré tento deň oslavujú ako šťastný.
Obsah článku
Piatok 13.
Piatok 13. je považovaný za jeden z najnešťastnejších dní v roku. Táto povera má korene v dávnych tradíciách a kultúrach, kde číslo trinásť bolo spájané s nešťastím a zlovestnými udalosťami. V kombinácii s piatkom, ktorý sám o sebe mal historicky negatívne konotácie, najmä v kresťanskej tradícii, vznikol deň, ktorý mnoho ľudí vníma ako mimoriadne nešťastný.
Tento deň je obklopený celým radom povier, od vyhýbania sa cestovaniu až po zákaz začínania nových projektov. Médiá a popkultúra, najmä hororové filmy, len posilňujú obraz piatku 13. ako dňa, keď sa môžu stať tie najhoršie veci. Napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že tieto obavy často nemajú žiadny reálny základ a sú skôr výsledkom psychologických a kultúrnych vplyvov.
Ako vznikla povera okolo piatku trinásteho?
Povera okolo piatku trinásteho vznikla kombináciou dvoch už existujúcich povier – piatku a čísla trinásť. Číslo trinásť bolo dlho považované za nešťastné, a to naprieč rôznymi kultúrami. V severskej mytológii napríklad trinásty hosť na božskej hostine, Loki, spôsobil smrť boha Baldura, čo viedlo k skaze sveta. V kresťanstve je trinástka spájaná s Poslednou večerou, kde zradca Judáš sedel ako trinásty pri stole, čo prispelo k negatívnemu vnímaniu tohto čísla.
Čo sa týka piatku, jeho nešťastná povesť sa datuje do stredoveku. Piatok bol považovaný za deň smoly, pretože práve v tento deň bol podľa tradície ukrižovaný Ježiš Kristus. Keď sa tieto dve nešťastné symboliky – piatok a trinástka – spojili, vznikla povera, že taký piatok je dňom, keď sa môže stať niečo naozaj zlé. Táto kombinácia strachu z čísla trinásť a neblahého významu piatku vytvorila poveru, ktorá pretrváva dodnes.
Popularita piatku 13.
Piatok trinásteho sa stal populárnym z niekoľkých dôvodov, predovšetkým vďaka vplyvu médií a popkultúry, ktoré túto poveru výrazne podporili a rozšírili. Hoci sa povera o piatku trinásteho traduje už po stáročia, jej popularita sa skutočne rozšírila až v 20. storočí, najmä vďaka filmom, knihám a médiám, ktoré tento deň spájali s hororovými príbehmi a nešťastím.
Jedným z najvýznamnejších príkladov je filmová séria „Piatok trinásteho“, ktorá debutovala v roku 1980. Táto hororová franšíza, ktorá sa stala kultovou, spojila tento piatok s desivými udalosťami, pričom postava Jasona Voorheesa sa stala ikonickým symbolom strachu. Médiá a popkultúra tak premenili pôvodne lokálnu poveru na celosvetovo známy fenomén, ktorý dnes vníma aj ten, kto o poverách všeobecne nepremýšľa. Popularitu piatku trinásteho ďalej posilnili skutočné udalosti, ktoré sa v tento deň stali, a boli označené ako dôkaz o jeho nešťastnej povahe.
Prečítajte si tiež niečo o zákone príťažlivosti a manifestácii.
Povery na piatok 13.
Piatok 13. je deň, ktorý je obklopený mnohými poverami a obavami. Verí sa, že v tento deň sa môžu stať rôzne nešťastné udalosti, a preto sa ľudia snažia vyhnúť určitým činnostiam alebo situáciám. Nižšie sú uvedené niektoré z najčastejších povier spojených s týmto dňom:
- Cestovanie: Verilo sa, že cestovanie v piatok trinásteho môže priniesť smolu. Ľudia sa obávali nehôd a nepríjemností, ktoré by sa mohli počas cesty stať.
- Začínanie nových projektov: Mnoho ľudí verí, že začatie nových projektov, podpísanie zmlúv alebo dôležitých dohôd v tento piatok prináša neúspech alebo komplikácie.
- Prechádzanie pod rebríkom: Táto všeobecne známa povera nadobúda na piatku trinásteho ešte väčšieho významu. Ľudia sa obávajú, že prechádzanie pod rebríkom v tento deň môže priniesť smolu alebo dokonca vážne nešťastie.
- Rozbíjanie zrkadla: Rozbiť zrkadlo v taký piatok sa považuje za obzvlášť nešťastné, pretože by to mohlo priniesť sedem rokov smoly, ako hovorí staré povery.
Tieto povery sú hlboko zakorenené v rôznych kultúrach a tradíciách. Hoci mnoho z nich nemá vedecký základ, pretrvávajú vďaka sile tradície a psychologickému vplyvu, ktorý na vás majú. Pre niektorých ľudí sa piatok trinásteho stal dňom, keď sú opatrnejší a viac si všímajú potenciálne nebezpečenstvo.
Ako sa vysporiadať so strachom z piatku trinásteho?
Strach z piatku trinásteho, známy ako paraskevidekatriafóbia, je bežný u mnohých ľudí, ale existujú spôsoby, ako sa s týmto strachom vysporiadať. Prvým krokom je uvedomiť si, že povery sú väčšinou založené na iracionálnych obavách a kultúrnych tradíciách, ktoré nemajú vedecký základ. Iracionálne myšlienky sú podľa úryvku na webe mindset. cz „… bežne sa vyskytujúce myšlienkové stereotypy, ktoré kolidujú s naším racionálnym rozhodovaním.“. Zameranie na pozitívne myslenie a logické uvažovanie môže pomôcť rozptýliť úzkosť.
Ďalšou účinnou metódou, ako sa vysporiadať so strachom, je plánovanie príjemných aktivít na tento deň. Urobte si niečo, čo máte radi, a čo vám prináša radosť, čím odvediete vašu pozornosť od negatívnych myšlienok. Niektorí ľudia tiež nachádzajú útechu v malých rituáloch alebo nosenie talizmanov, ktoré im prinášajú pocit bezpečia a ochrany. Kľúčom je zamerať sa na to, čo môžete ovplyvniť, a nepodliehať obavám, ktoré sú skôr produktom povier ako skutočné hrozby.
Piatok trinásteho ako šťastný deň
Väčšina kultúr vníma piatok trinásteho ako deň spojený s nešťastím, ale existujú aj výnimky, kde je tento deň považovaný za šťastný. Napríklad v niektorých latinskoamerických krajinách, ako je Španielsko a Mexiko, je piatok trinásteho považovaný za deň s pozitívnymi konotáciami. V týchto kultúrach sa trinástka často vníma ako číslo, ktoré prináša šťastie, a piatok trinásteho môže byť dokonca spájaný s príležitosťami k novým začiatkom a úspechom.
Podobne v niektorých častiach Talianska je číslo trinásť považované za šťastné, a piatok trinásteho sa teda nevníma ako deň smoly. V talianskej kultúre, kde je číslo 13 považované za symbol šťastia, môže byť piatok trinásteho považovaný za ideálny deň na začatie nových projektov alebo osláv. Táto odlišná interpretácia ukazuje, ako povery môžu mať veľmi rôznorodé kultúrne kontexty a ako sa môžu meniť podľa regionálnych tradícií a viery.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Kvety podľa mesiaca narodenia: Vaša kvetina a jej symbolika
Zdroje: flowee.cz – Trpíte fobií z pátku třináctého? Staňte se Číňanem, csfd.cz – Pátek třináctého
-
Najhlbšie Jan Werich citáty. „Najväčšie umenie je byť živý po svojom.“
Jan Werich citáty patria k najznámejším výrokom českej kultúry. Dozviete sa niektoré z najhlbších a najvýznamnejších citátov Jana Wericha.
-
Jesenné prázdniny 2024: Kedy začínajú a tipy na zábavu
Jesenné prázdniny 2024 sa blížia a prinášajú so sebou voľný čas. Zistíte, kedy jesenné prázdniny začínajú a kam sa vydať za krásami prírody.
-
Pleseň v kvetináči: Ako sa plesne zbaviť a ako sa jej vyhnúť
Pleseň v kvetináči je problém, s ktorým sa stretáva mnoho pestovateľov. Dozviete sa najčastejšie príznaky plesne v kvetináči a ako zakročiť.
Markéta Soukalová je študentka architektúry so záujmom o literatúru a umenie. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy a snaží sa zdokonaľovať vo svojom vlastnom písaní. Copywritingom sa zaoberá druhým rokom a písanie sa stalo jej koníčkom.