hrnčekový recept palacinky

Hrnčekový recept palacinky a neodolateľne dobré lievance

Hrnčekový recept palacinky a lievance patria medzi tradičné lahôdky, ktoré môžete nájsť v kuchyniach po celom svete. Ich príprava je jednoduchá a prináša radosť ako pri samotnom varení, tak pri požití. V tomto článku sa dozviete základné recepty pre hrnčekové palacinky aj lievance a potom zistíte aj kreatívne možnosti, ako ich ešte vylepšiť a obohatiť o rôzne ingrediencie a prísady. Pripravte sa na cestu do sveta chutí a vôní, kde sa stretávajú tradície a moderné kulinárske experimentovanie.

Palačinky a lievance

Palačinky sú tenké placky pripravované z tekutého cesta, ktoré sa naleje na rozpálenú panvičku a pečie z oboch strán. Sú mäkké, pružné a obvykle sa podávajú s rôznymi náplňami alebo polevami, ako je napríklad javorový sirup, ovocie, čokoláda alebo tvaroh. Palacinky sa často pripravujú na raňajky alebo desiatu a sú obľúbené po celom svete.

Lievance sú podobné palacinkám, ale sú zvyčajne menšie a hrubšie. Cesto na lievance môže byť tiež trochu hustejšie ako cesto na palacinky. Lievance sa často pečú na špeciálnej panvičke s malými priehlbinami, ktoré im dávajú okrúhly tvar. Rovnako ako palacinky, aj lievance môžu byť podávané s rôznymi polevami, či už sladkými alebo slanými.

História hrnčekových palaciniek a lievancov

História hrnčekových palaciniek a lievancov siaha do minulosti a zahŕňa rôzne kulinárne tradície a kultúrne prvky. Tieto pokrmy sú spojené s rôznymi krajinami a regiónmi po celom svete, hoci ich presný pôvod nie je úplne jasný. Predpokladá sa, že palacinky majú ich korene vo starovekých civilizáciách, kde boli pripravované ako jednoduchý pokrm z múky a vody a pečené na kamenných doskách alebo priamo na ohni. Postupom času sa recepty na palacinky vyvíjali a rôzne kultúry pridávali do cesta rôzne prísady a korenia.

Lievance, na druhú stranu, majú svoje korene v tradičnej európskej kuchyni a sú často spájané s oblasťami ako je stredná Európa a Holandsko. Lievance sú často hrubšie ako klasické palacinky a môžu byť sladké aj slané. V minulosti boli často pečené na kameni alebo liatinovej panvici nad otvoreným ohňom.

Hrnčekové palacinky a lievance získali svoje meno vďaka spôsobu merania ingrediencií pomocou hrnčeka, čo je jednoduchý a tradičný spôsob, ako pripravovať cesto. Tento spôsob prípravy umožnil jednoduchú a rýchlu prípravu cesta bez nutnosti váženia ingrediencií.

Aké sú základné suroviny do palaciniek a lievancov?

hrnčekový recept palacinky

Palačinky a lievance sú obľúbeným pokrmom po celom svete, či už si ich doprajete na raňajky, desiatu alebo ako sladký dezert. Základom každej dobrej palacinky či lievance je zmes niekoľkých jednoduchých surovín, ktoré často máte pravdepodobne už doma. Táto jednoduchá zmes poskytuje základ na vytvorenie lahodného a chutného pokrmu, ktorý je možné upraviť podľa osobných preferencií.

Najdôležitejšou surovinou na prípravu palaciniek a lievancov je hladká múka. Tá poskytuje cestu konzistenciu a štruktúru. Okrem múky budete potrebovať aj mlieko, ktoré zaisťuje tekutejšiu konzistenciu cesta a pridáva jemnú chuť. Ďalšou nevyhnutnou surovinou je vajcia, ktoré funguje ako spojivo a prispieva k pevnosti a elasticite cesta. K príprave palaciniek a lievancov je potrebné pridať aj prášok do pečiva, ktorý pomáha cestu vyvýšiť sa a získať nadýchanú konzistenciu. Nakoniec pridajte štipku soli, ktorá zvýrazní chuť a vyváža sladkosť. S týmito základnými surovinami môžete začať experimentovať a pridávať ďalšie prísady podľa vášho gusta, ako sú ovocie, orechy, čokoláda alebo dokonca zelenina.

Recept na hrnčekové palacinky a lievance

Hrnčekové palacinky a lievance sú klasickým pokrmom, ktorý môžete ľahko pripraviť doma s použitím bežných surovín, ktoré nájdete vo vašej kuchyni. Tento všeobecný recept vám poskytne základnú zmes, z ktorej môžete pripraviť ako hrnčekové palacinky, tak aj lievance. Podľa vašej preferencie môžete túto zmes upravovať pridaním rôznych príchutí a prísad, ako sú ovocie, čokoláda, vanilkový extrakt alebo škorica. Nasledujúce recepty vám ukážu, ako jednoducho môžete pripraviť oba varianty týchto lahodných pokrmov.

Hrnčekový recept palacinky

Hrnčekové palacinky sú jednoduchým a obľúbeným pokrmom, ktorý si zamilujete nielen pri raňajkách, ale aj ako sladkú desiatu či rýchly dezert. Tu je návod, ako pripraviť tieto lahodné hrnčekové palacinky pomocou jednoduchého základného receptu.

recept palacinky

Suroviny:

 • 1 hrnček hladkej múky
 • 1 hrnček mlieka
 • 1 vajcia
 • 1 lyžička prášku do pečiva
 • štipka soli
 • maslo alebo olej na vyprážanie

Postup:

 1. Vo veľkej mise zmiešajte hladkú múku s práškom do pečiva a štipkou soli. Potom pridajte vajcia a mlieko a dobre premiešajte, kým nedostanete hladké cesto bez hrudiek. Môžete použiť mixér alebo šľahaciu metlu, aby ste dosiahli čo najjemnejšiu konzistenciu cesta.
 2. Rozpáľte panvičku na stredný stupeň a pridajte trochu masla alebo oleja. Nechajte panvičku dobre rozpáliť, aby sa palacinky nezlepili.
 3. Akonáhle je panvička dostatočne rozpálená, nalejte na ňu malú lyžicu cesta na palacinky. Rozprestrite cesto do kruhu pomocou zadnej strany lyžice alebo špeciálneho hrnčeka. Vymažte palacinky z oboch strán do zlatista, čo by malo trvať asi 1-2 minúty na každú stranu.
 4. Hotové palacinky podávajte ihneď, zatiaľ čo sú ešte teplé. Môžete ich posypať práškovým cukrom, pokvapkať javorovým sirupom alebo ozdobiť čerstvým ovocím podľa vášho gusta.

Hrnčekové palacinky sú jednoduché a chutné jedlo, ktoré si zamilujete ako samotné, tak aj s rôznymi náplňami či polevami. S týmto základným receptom môžete jednoducho experimentovať a pridávať ďalšie prísady podľa vašej fantázie a chuti.

Čím ozvláštniť palacinky?

Hrnčekové palacinky je možné ľahko vylepšiť pridaním rôznych prísad, ktoré dodajú jedinečnú chuť a textúru. Čokoládové palacinky môžu byť obohatené pridaním kakaa alebo nasekanej čokolády, čím získate bohatú čokoládovú chuť, a to aj s čokoládovou polevou alebo rozpustenou čokoládou. Ovocnými palacinkami zase získate sviežosť a sladkosť, ak do cesta pridáte nakrájané či roztlačené ovocie, ako sú banány, jahody, maliny alebo čučoriedky.

Orechové palacinky môžu zase ponúknuť chrumkavú textúru a bohatú orieškovú chuť vďaka nasekaným orechom, ako sú lieskové orechy, mandle alebo vlašské orechy. Kokosové palacinky získajú exotickú chuť vďaka prídavku kokosových vločiek, kokosového mlieka či sirupu.

A špeciálne polevy a príchute, ako je javorový sirup, med, ovocný džem alebo citrónová poleva, dodajú palacinkám ďalšiu vrstvu chuti a sladkosti. Nakoniec palacinky s tvarohom a ovocím môžu byť ešte chutnejšie, ak na palacinku pridáte tvaroh a naň položíte čerstvé ovocné plátky pre osviežujúcu chuť. Buďte kreatívni a skúšajte rôzne kombinácie prísad, aby ste dosiahli perfektnú chuť vašich palaciniek!

Slaný hrnčekový recept palacinky so syrom

Slaný recept palacinky syrom sú lahodným pokrmom, ktorý môžete podávať ako desiatu, ľahký obed alebo dokonca ako súčasť bohatých raňajok.

Suroviny:

 • 1 hrnček hladkej múky
 • 1 hrnček mlieka
 • 1 vajcia
 • 1 lyžička prášku do pečiva
 • štipka soli
 • maslo alebo olej na potretie panvice
 • nakrájaný syr podľa preferencie (napríklad eidam, hermelín, čedar alebo gouda)

Postup:

 1. Vo veľkej mise zmiešajte hladkú múku s práškom do pečiva a štipkou soli. Pridajte vajcia a mlieko a dobre premiešajte, kým nedostanete hladké cesto bez hrudiek.
 2. Do cesta pridajte nakrájaný syr podľa vašej preferencie a jemne premiešajte, aby bol syr rovnomerne rozložený po celom ceste.
 3. Rozpáľte panvičku na stredný oheň a potrite ju maslom alebo olejom. Akonáhle je panvička dostatočne rozpálená, nalejte na ňu malú lyžicu cesta na palacinky. Rozprestrite cesto do kruhu a nechajte piecť, kým sa na povrchu neobjavia bubliny a okraje nezačnú zladzovať. Potom otočte palacinku a nechajte ju piecť aj z druhej strany, kým nezíska zlatistú farbu.
 4. Hotové slané palacinky so syrom podávajte ihneď, kým sú ešte teplé. Môžete ich servírovať samotné alebo s doplnkami podľa vašej chuti, ako sú napríklad paradajky, avokádo, šunka, vajcia alebo bylinky.

Slané palacinky syrom sú skvelou voľbou pre rýchly a chutný pokrm, ktorý môžete podávať kedykoľvek počas dňa. Tento recept vám umožní pripraviť si ich ľahko a rýchlo, a môžete ich ďalej upravovať pridaním rôznych ingrediencií podľa vašej preferencie. Užite si ich ako chutnú desiatu alebo ľahký obed a nechajte sa uniesť ich bohatou chuťou!

Hrnčekový recept palacinky zo špenátu

Recept palačinky zo špenátu sú chutným a zdravým variantom klasických palaciniek, ktoré môžete podávať ako hlavný chod alebo ľahkú večeru. Vďaka špenátu získajú palacinky nielen krásnu zelenú farbu, ale aj množstvo vitamínov a minerálov.

Suroviny:

 • 1 hrnček hladkej múky
 • 1 hrnček mlieka
 • 2 vajcia
 • 1 hrnček čerstvého špenátu (môže byť aj mrazený, ale dobre vylisovaný)
 • Štipka soli
 • 1 strúčik cesnaku (voliteľne)
 • maslo alebo olej na vyprážanie

Postup:

 1. Najskôr začnite prípravou špenátu. Pokiaľ používate čerstvý špenát, dobre ho umyte a osušte. Pokiaľ používate mrazený špenát, rozmrazte ho a dobre vyžmýkajte prebytočnú vodu. Špenát potom jemne nasekajte.
 2. V mixéri zmiešajte mlieko, vajcia a špenát (pridajte aj strúčik cesnaku, ak chcete). Mixujte, kým nie je zmes hladká a špenát jemne nasekaný.
 3. V mise zmiešajte múku so štipkou soli. Pomaly prilievajte špenátovú zmes a dobre premiešavajte, pokiaľ nevznikne hladké cesto bez hrudiek. Pokiaľ je cesto príliš husté, pridajte ešte trochu mlieka.
 4. Rozpáľte panvičku na strednú teplotu a potrite ju maslom alebo olejom. Nalejte na panvičku tenkú vrstvu cesta a rozprestrite ho do kruhu. Vymažte, kým sa na povrchu neobjavia bubliny a okraje nezačnú zlátnuť. Potom otočte palacinku a smažte aj z druhej strany, kým nie je zlatistá.
 5. Hotové palacinky podávajte ihneď, kým sú ešte teplé. Môžete ich naplniť rôznymi náplňami podľa chuti, ako sú syry, šunka, zelenina alebo tvaroh.

Palačinky zo špenátu sú skvelou voľbou pre zdravý a chutný pokrm, ktorý môžete podávať ako hlavný chod alebo ľahkú večeru. Tento recept vám umožní ľahko pripraviť výživné palacinky plné vitamínov a minerálov. Užite si ich s obľúbenými náplňami a doprajte si zdravú a lahodnú pochúťku!

Hrnčekový recept lievance

Hrnčekové lievance sú lahodným pokrmom, ktorý môžete ľahko pripraviť doma s použitím jednoduchých surovín. Sú to malé, hrubšie placky, ktoré môžu byť sladké či slané a skvele sa hodia k rôznym prílohám alebo samotné ako desiata.

recept lievance

Suroviny:

 • 1 hrnček hladkej múky
 • 1 hrnček mlieka
 • 1 vajcia
 • 1 lyžička prášku do pečiva
 • štipka soli
 • maslo alebo olej na potretie panvice

Postup:

 1. Vo veľkej mise zmiešajte hladkú múku s práškom do pečiva a štipkou soli. Pridajte vajcia a mlieko a dobre premiešajte, kým nedostanete hladké cesto bez hrudiek.
 2. Rozpáľte panvičku na stredný oheň a potrite ju maslom alebo olejom. Akonáhle je panvička dostatočne rozpálená, nalejte do každej priehlbiny cesta na lievance.
 3. Lievance nechajte piecť, kým sa na povrchu neobjavia bubliny a okraje nezačnú zladzovať. Potom ich otočte a nechajte piecť aj z druhej strany, kým nie sú zlatisté.
 4. Hotové lievance podávajte ihneď, kým sú ešte teplé. Môžete ich posypať práškovým cukrom, pokvapkať javorovým sirupom alebo servírovať s ovocím, džemom alebo smotanou.

Hrnčekové lievance sú skvelou voľbou pre rýchlu a chutnú desiatu alebo ľahké raňajky. Tento jednoduchý recept vám umožní pripraviť si ich v priebehu niekoľkých minút a prispôsobiť ich podľa vašich preferencií. Užite si ich s obľúbenou prílohou alebo si ich doprajte samotné, či už sú sladké alebo slané!

Vylepšenie lievancov

Lievance možno ľahko vylepšiť pridaním rôznych ingrediencií a prísad, ktoré im dodajú jedinečnú chuť a textúru. Ovocné lievance môžete pripraviť pridaním nakrájaného alebo roztlačeného čerstvého ovocia, ako sú jahody, maliny, banány alebo čučoriedky, čím dodáte lievancom sviežosť a prírodnú sladkosť. Orechové lievance zase môžu ponúknuť chrumkavú textúru a bohatú orieškovú chuť vďaka nasekaným orechom, ako sú lieskové orechy, mandle alebo vlašské orechy.

Kokosové lievance môžete pripraviť pridaním kokosových vločiek alebo kokosového mlieka, čo im dodá exotickú kokosovú chuť. Na hotové lievance môžete pridať kokosové vločky alebo kokosový sirup pre ešte väčší chuťový zážitok. Zázvorové lievance zase získajú pikantnú chuť a hrejivú arómu vďaka pridaniu čerstvo nastrúhaného zázvoru alebo zázvorového prášku.

Jablkové lievance môžu byť osviežujúce, ak do cesta pridáte nastrúhané jablká alebo škoricu. Tvarohové lievance získajú krémovú textúru a jemnú chuť vďaka pridaniu tvarohu do cesta. Môžete ešte pridať citrónovú kôru pre osviežujúcu arómu. Tieto sú len niektoré z možností, ako môžete vylepšiť hrnčekové lievance. Buďte kreatívni a skúšajte rôzne kombinácie prísad, aby ste dosiahli perfektnú chuť pre vaše lievance!

Mohlo by vás tiež zaujímať: 8x Najobľúbenejšie recepty na cestoviny a omáčky

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *