Choroby uhoriek v skleníku môžu trápiť nejedného záhradkára, a to aj napriek tomu, že skleník ponúka uhorkám ideálne podmienky na rast. Vysoká teplota a vlhkosť síce podporujú rýchly rast, ale zároveň vytvárajú prostredie priaznivé pre najrôznejšie choroby uhoriek a škodcov. V tomto článku sa dozviete najčastejšie choroby uhoriek v skleníku, typických škodcov aj ako týmto problémom predchádzať.
Obsah článku
Uhorky v skleníku
Uhorky v skleníku patria medzi obľúbenú zeleninu záhradkárov, pretože vďaka chránenému prostrediu rastú rýchlejšie, sú menej vystavené výkyvom počasia a často dávajú bohatšiu úrodu ako pri pestovaní vonku.
Skleník však zároveň vytvára ideálne podmienky pre vznik chorôb a výskyt škodcov, preto je dôležité venovať rastlinám pravidelnú starostlivosť a včas zasiahnuť pri prvých príznakoch problémov.
Aké sú choroby uhoriek v skleníku?
Pestovanie uhoriek v skleníku síce ponúka rad výhod, ale zároveň sa tu často vyskytujú rôzne choroby, ktoré môžu úrodu výrazne poškodiť. V uzavretom prostredí skleníka sa totiž ľahko udržiava vlhkosť a teplo, čo vytvára ideálne podmienky pre šírenie hubových, vírusových aj bakteriálnych ochorení.
- Pleseň uhorková: Spôsobuje zožltnutie a zhnědnutí listov, sivastý povlak na spodnej strane a postupné odumieranie rastlín.
- Pleseň uhorková: Prejavuje sa bielym múčnatým povlakom na listoch, stonkách aj samotných uhorkách.
- Vírusová mozaika uhorky: Na listoch sa objavujú svetlo zelené alebo žlté škvrny, uhorky môžu byť skrútené a nevyvinuté.
- Bakteriálna škvrnitost okurek: Na listoch vznikajú tmavé vodnaté škvrny, ktoré sa šíria aj na stonky a uhorky.
Ak sa choroby včas nerozpoznajú a neliečia, môžu viesť k strate celej úrody. Preto je dôležité pravidelne rastliny kontrolovať, udržiavať v skleníku správne podmienky a pri prvých príznakoch zasiahnuť vhodnými prípravkami.
Chráňte svoje rastliny pred nosánikem!
Pleseň uhoriek
Pleseň uhoriek, známa tiež ako pleseň uhorková, patrí medzi najzávažnejšie choroby uhoriek v skleníkoch aj na vonkajších záhonoch. Prejavuje sa žltozelenými až žltými škvrnami na listoch, ktoré sa postupne zväčšujú, hnednú a listy usychajú. Na spodnej strane listov sa často tvorí sivastý alebo fialový povlak.
Pleseň uhoriek sa môže veľmi rýchlo rozšíriť po celej rastline a počas niekoľkých dní zničiť úrodu. Prevenciou je dostatočné vetranie skleníka, striedanie plodín a používanie odolnejších odrôd. Pri výskytu plesne je nutné napadnuté časti ihneď odstrániť a použiť vhodný fungicíd. Podľa úryvku na webovej stránke megazahrada.cz je to „… pesticíd používaný na hubenie húb, ktoré napádajú rastliny a pôsobia na nich škody, resp. pôsobia škody na úrode.“.
Žltnutie listov choroby uhoriek
Žltnutie listov uhoriek je častým problémom, ktorý signalizuje, že s rastlinami nie je niečo v poriadku. Príčin môže byť hneď niekoľko, od preliatia a nadmernej vlhkosti cez nedostatok živín, predovšetkým dusíka a horčíka, až po prvé príznaky chorôb uhoriek, ako je pleseň uhoriek alebo vírusové infekcie.
Ak žltnú spodné listy, môže ísť o prirodzený proces starnutia rastliny, ale ak žltnutie postupuje aj na mladé listy, je nutné zasiahnuť. Dôležité je skontrolovať zálievku, prihnojiť vhodným hnojivom a prezrieť listy zo spodnej strany, kde sa často skrývajú škodcovia, napríklad roztoče alebo vošky.
Aké sú škodcovia uhoriek v skleníku?
Uhorky v skleníku síce chráníte pred vetrom a prudkým dažďom, ale na druhej strane vytvárajú ideálne podmienky pre rôzne škodcov. Uzavretý priestor, vyššie teploty a vlhkosť im vyhovujú a ak včas nezakročíte, môžu za krátku dobu spôsobiť veľké škody na listoch, kvetoch aj uhorkách.
- Voška: Tieto drobné zelené alebo čierne škodcovia sajú rastlinné šťavy, oslabujú rastliny, spôsobujú deformácie listov a prenášajú vírusové choroby uhoriek.
- Skleníková molica: Malé biele mušky, ktoré sa pri pohybe rastlín rozletia. Zanechávajú za sebou lepkavé škvrny, na ktorých sa usadzuje pleseň.
- Vlnovník: Mikroskopický roztoč, ktorý spôsobuje deformácie listov, spomalenie rastu a poškodenie plodov uhoriek.
- Roztočec: Drobní roztoči, ktorí napádajú spodné strany listov, kde tvoria jemné pavučinky. Listy postupne žltnú, hnednú a opadávajú.
- Slimáky a plzáci: Najmä ak je skleník umiestnený priamo na pôde, môžu preniknúť dovnútra a požívať listy a mladé plody.
Pravidelná kontrola rastlín a včasný zásah sú kľúčom k úspešnému boju proti škodcom. Ak si všimnete výskyt škodcov, môžete použiť biologickú ochranu alebo šetrné postreky.
Prevencia proti chorobám a škodcom
Prevencia je pri pestovaní uhoriek v skleníku na prvom mieste, pretože zabráni rozvoju chorôb aj premnoženiu škodcov skôr, než stihnú napáchať škody. Základom je správne vetranie skleníka, ktoré znižuje vlhkosť a zabraňuje vzniku plesní uhoriek. Dôležité je tiež nepreháňať to s polievaním a polievať skôr ku koreňom ako na listy.
Ďalším dôležitým krokom je výber odolnej odrody. Oplatí sa tiež pravidelne kontrolovať spodnú stranu listov, kde sa často skrývajú vošky, roztoče alebo vlnovníky. Ak spozorujete zožltnutie listov uhoriek alebo iné príznaky chorôb, je potrebné okamžite zasiahnuť. Dôsledná prevencia je najlepším spôsobom, ako udržať uhorky v skleníku zdravé a zabezpečiť si bohatú úrodu.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Najčastejšie choroby ríbezlí: Padlí, vlnovník, vošky a iné
Zdroje: bovram.cz – Choroby a škůdci okurek: Podrobný průvodce pro pěstitele, westwing.cz – 6 jednoduchých způsobů: jak pěstovat okurky
Markéta Soukalová je študentka architektúry so záujmom o literatúru a umenie. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy a snaží sa zdokonaľovať vo svojom vlastnom písaní. Copywritingom sa zaoberá druhým rokom a písanie sa stalo jej koníčkom.