závlaha svépomocí

Závlaha svépomocí: Postup, ako vytvoriť jednoduché zavlažovanie

Závlaha svépomocí není jen o úspoře peněz, ale i o možnosti přizpůsobit si celý systém přesně vašim potřebám. Aby byl výsledek co nejefektivnější a závlaha fungovala spolehlivě i během vaší nepřítomnosti, vyplatí se věnovat pozornost několika detailům. V tomto článku vám krok za krokem zjistíte, jak na to, jaké možnosti máte a co budete potřebovat.

Zavlažovací systém do záhrady

Správne zavlažovanie záhrady môže znížiť spotrebu vody až o 50 % v porovnaní s klasickým polievaním konevou alebo hadicou! Najúčinnejším spôsobom je kvapkové zavlažovanie, ktoré dodáva vodu priamo ku koreňom rastlín, čím sa minimalizujú straty odparovaním a splachovaním. Navyše podporuje hlbšie zakorenenie rastlín, čo zvyšuje ich odolnosť voči suchu.

závlaha svépomocí

Prečo sa oplatí závlaha svépomocí?

Zavlažovanie vlastnými silami predstavuje cenovo dostupný a časovo flexibilný spôsob, ako sa starať o vašu záhradu bez nutnosti drahej inštalácie. Sami si určíte, kedy a kde bude voda prúdiť, a celý systém môžete prispôsobiť konkrétnym potrebám vašich rastlín. Navyše väčšinu materiálu nájdete v hobby marketech alebo vo vašej domácnosti.

Ďalšou výhodou je možnosť postupného rozširovania systému. Môžete začať s jednoduchým riešením (napr. PET fľašami alebo hadicou s otvormi) a časom doplniť časovač, senzory vlhkosti alebo kvapkadlá. Senzor vlhkosti podľa úryvku na webe destovenadrze.cz „… optimalizuje zavlažovanie rastlín a minimalizuje plytvanie vodou.“. Získate tak plne funkčný zavlažovací systém svépomocí, ktorý vám ušetrí čas, vodu aj námahu.

Ako urobiť zavlažovací systém?

Zaujíma vás, ako si vyrobiť funkčný a nenáročný zavlažovací systém, aniž byste museli investovať tisíce korun? Jednoduché zavlažování svépomocí je skvělé řešení pro každého, kdo chce ušetřit čas a energii při zalévání záhonů, květináčů nebo truhlíků. Ať už máte zahradu, balkon, nebo skleník, existuje několik jednoduchých způsobů, jak zavlažování zvládnout vlastními silami.

PET fľaša ako kvapkadlo

Tento systém je ideálny pre kvetináče, truhlíky alebo menšie záhony.

Čo potrebujete:

  • prázdnu plastovú fľašu (1–2 litre)
  • klinec alebo špendlík na prepichnutie viečka

Naplňte fľašu vodou, do viečka urobte niekoľko malých otvorov a fľašu otočte dnom nahor do pôdy v blízkosti rastliny. Voda bude pomaly odkvapkávať, čím sa pôda udrží rovnomerne vlhká.

Hadica s otvormi

Skvelé riešenie pre záhony alebo skleníky s viacerými rastlinami v rade.

Čo budete potrebovať:

  • záhradnú hadicu (môžete použiť aj starú, ktorú už nepoužívate)
  • špendlík alebo klinček
  • uzáver na koniec hadice

Do hadice urobte v pravidelných rozostupoch malé otvory (napr. ihlou). Hadicu položte medzi rastliny a jeden jej koniec uzavrite (napr. zaslepením alebo kolíkom). Druhý koniec pripojte k zdroju vody a pustite slabý prúd. Voda začne pomaly kvapkať priamo ku koreňom.

Zavlažovanie z barelu

Vhodné pre záhrady, kde nie je tlaková voda.

Čo potrebujete:

  • barel alebo sud s vodou
  • hadicu alebo rúrku
  • ventil alebo kohútik

Sud postavte na vyvýšené miesto (napr. na paletu alebo zídku). Do jeho spodnej časti nainštalujte kohútik, ku ktorému pripojíte hadicu. Voda bude vďaka gravitácii pomaly prúdiť hadicou k rastlinám. Pre väčšiu efektivitu môžete pridať jednoduchý rozvodný systém s rozbočovačmi a malými otvormi.

Automatický kvapkový zavlažovací systém s časovačom

Ideálne pre tých, ktorí chcú mať zavlažovanie úplne bez starostí.

Čo potrebujete:

  • záhradnú hadicu alebo PE rúrku
  • rozbočovače, kvapkadlá alebo mikroporéznu hadicu
  • automatický časovač na vodu

Systém pripojte k vodovodnému kohútiku. Pomocou rozbočovačov a rúrok rozvediete vodu k jednotlivým rastlinám. Kapkovače alebo mikroporézna hadica zabezpečia rovnomerné zavlažovanie. Časovač potom zapína zavlažovanie vopred nastavenom čase, aj keď nie ste doma.

Tipy, ako zefektívniť systém

zavlažovací systém

Aby bolo zavlažovanie čo najefektívnejšie, dbajte na správne rozmiestnenie hadíc alebo kvapkadiel. Rozmiestnite ich tak, aby voda dopadala priamo na korene rastlín, nie na listy alebo nevyužitú plochu. Polievajte ideálne ráno alebo večer, keď je odparovanie vody nižšie. Používajte mulčovanie (napr. slámou, kôrou alebo pokosenou trávou), ktoré udrží vlhkosť v pôde a zníži frekvenciu polievania.

Ďalším efektívnym doplnkom je pridanie snímača vlhkosti pôdy alebo jednoduchého dažďového senzora. Tieto doplnky zabránia zbytočnému zavlažovaniu, keď je pôda už dostatočne vlhká. Ak používate sud alebo nádrž, zvážte zber dažďovej vody zo strechy. Nakoniec pravidelne kontrolujte, či nie sú otvory upchaté alebo či nie sú v nich nežiaduce diery.

Zdroje: hornbach.cz – Jak položit zavlažovací systém, zavlahovka.cz – Proč automatickou závlahu?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *