Nedostatok hormónov, či naopak ich prebytok môžu spôsobovať celý rad zdravotných ťažkostí. Ako s touto hormonálnou nerovnováhou bojovať? A ako vlastne spoznáte, že trpíte problémami s hormonálnou hladinou? Nielen na tieto dve otázky si odpovieme na nasledujúcich riadkoch v tomto článku, ktorý sa podrobnejšie zaoberá práve tým, ako sa zbaviť hormonálnej nerovnováhy.
Obsah článku
Čo je to hormonálna nerovnováha?
Hormonálna nerovnováha je stav, kedy dochádza k narušeniu pomeru hormónov v tele, čo môže mať negatívny vplyv na funkciu orgánov a celkové zdravie. Hormonálna nerovnováha môže byť spôsobená mnohými faktormi. Medzi tie najčastejšie z nich patria:
- prirodzené starnutie
- choroby, ako sú hypotyreóza a polycystický vaječník
- stres
- nedostatok alebo prebytku hormónov
- zmeny v diéte alebo výžive
- reakcia na hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálnu substitučnú terapiu
- porucha štítnej žľazy
- zápalové ochorenie
- zneužívanie návykových látok
V niektorých prípadoch môžu byť príčiny zložité, a až kombinácia viacerých faktorov môže viesť k hormonálnej nerovnováhe. Niekedy dokonca môže byť potrebná aj lekárska pomoc na obnovenie hormonálnej rovnováhy.
Ako spoznať, že trpíte hormonálnou nevyrovnanosťou?
Hormonálna nerovnováha sa prejavuje rôznymi príznakmi, vrátane náladovosti, zmien váhy, zmien v libidu, zmien v menštruačnom cykle, zmien v stave pokožky, porúch spánku, zvýšeného potenia, únavy, bolestí hlavy a zmeny nálady. Tieto hormonálna nerovnováha príznaky môžu byť spôsobené nadbytkom, alebo naopak nedostatkom určitých hormónov.
Dosť záleží na type hormonálneho problému, pretože nerovnováha v rôznych hormónoch spôsobuje rôzne reakcie.
- Thyroidné hormóny– nedostatok hypotyreózy v štítnej žľaze sa prejavuje únavou, ospalosťou, nadváhou, spomalením metabolizmu. Naopak jej sa prejavuje nadmernou aktivitou, úzkosťou, zvýšeným tepom či stratou na váhe.
- Inzulín – porucha v produkcii inzulínu môže spôsobiť nárast hladiny cukru v krvi, smäd, časté močenie, chudnutie.
- Progesterón a estrogén – nedostatok týchto hormónov počas menopauzy môže spôsobiť výkyvy nálady, zvýšenú únavu, suchosť pošvy a bolesť pri súloži.
- Kortizol – nadbytok kortizolu (stresový hormón) môže spôsobovať úzkosti, nespavosť, výkyvy nálad, stratu svalovej hmoty alebo zvýšenie hmotnosti.
Ako dosiahnuť hormonálnu rovnováhu?
Máte príznaky hormonálnej nerovnováhy? Existuje mnoho spôsobov na boj s hormonálnou nerovnováhou. V závažných prípadoch je nutné vyhľadať lekársku pomoc.
Prekopte váš životný štýl
Zmena životného štýlu by mala obsahovať zdravú stravu, cvičenie, dostatok spánku a vyhýbanie sa stresu. Jedzte teda vyváženú stravu bohatú na vlákninu, zdravé tuky a bielkoviny. Podporíte tým váš tráviaci systém, ktorý vďaka tomu bude dobre fungovať.
Spite 7-9 hodín denne, spánok zásadne ovplyvňuje celý náš organizmus. Do svojho života zahrňte pravidelný cvičebný režim, ktorý tiež pomáha nastoľovať hormonálnu rovnováhu. Vyhýbajte sa stresovým situáciám alebo sa naučte techniky, ako sa s nimi vyrovnávať.
Vyskúšajte bylinky na podporu hormonálnej rovnováhy
Hormonálna rovnováha môže byť podporená použitím prírodných rastlinných doplnkov. Konkrétne medzi bylinky, ktoré sa často používajú na podporu hormonálnej rovnováhy patria:
- Maca – rastlina z Južnej Ameriky, ktorá sa používa na podporu hormonálneho zdravia a vitality
- Ashwagandha – indická bylina s upokojujúcimi a adaptogénnymi účinkami
- Chasteberry – tiež známy ako vitex, pomáha regulovať menštruačný cyklus a podporuje tvorbu ženských hormónov
- Dong quai – čínska bylina, ktorá sa používa na podporu rovnováhy ženských hormónov a menštruačného cyklu
- Rhodiola – adaptogénna rastlina s potenciálom na podporu hormonálneho zdravia a znižovanie stresu
Požiadajte o lieky proti hormonálnej nerovnováhe
V krajnom prípade sa treba rozhodnúť pre použitie hormonálnych liekov na doplnenie nedostatku alebo na reguláciu hormónov. Aké z nich sú odporúčané?
- Kontraceptíva – pre reguláciu menštruačného cyklu a kontrolu nadmernej produkcie testosterónu
- Hormonálna substitučná terapia – pre ženy v menopauze alebo s nedostatkom estrogénu
- Thyroidné hormóny – na riešenie nedostatkov štítnej žľazy
- Antiandrogény – na riešenie nadbytku mužských hormónov u žien
- Gonadotropíny – na podporu ovulácie a plodnosti
Získavajte telu prospešné látky
Doprajte si dostatok slnečného svitu, slnko je totiž skvelým zdrojom vitamínu D, ktorý je dôležitý pre to, aby mohla byť nastolená hormonálna rovnováha. Prípadne si tento vitamín doplňte pomocou doplnkov stravy. Naopak sa vyhýbajte chemickým látkam obsiahnutým v kozmetike a potravinách.
Vyhnite sa tiež nezdravým návykom, ako sú fajčenie a nadmerné užívanie liekov. V neposlednom rade konzumáciu kofeínu a alkoholu.
-
Najhlbšie Jan Werich citáty. „Najväčšie umenie je byť živý po svojom.“
Jan Werich citáty patria k najznámejším výrokom českej kultúry. Dozviete sa niektoré z najhlbších a najvýznamnejších citátov Jana Wericha.
-
Jesenné prázdniny 2024: Kedy začínajú a tipy na zábavu
Jesenné prázdniny 2024 sa blížia a prinášajú so sebou voľný čas. Zistíte, kedy jesenné prázdniny začínajú a kam sa vydať za krásami prírody.
-
Pleseň v kvetináči: Ako sa plesne zbaviť a ako sa jej vyhnúť
Pleseň v kvetináči je problém, s ktorým sa stretáva mnoho pestovateľov. Dozviete sa najčastejšie príznaky plesne v kvetináči a ako zakročiť.
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.