Jesenné prázdniny 2023

Jesenné prázdniny 2023: Kedy nás čakajú a ako ich využiť?

Jesenné prázdniny sú nielen definitívnou rozlúčkou s letom, ale zároveň pre školákov predstavujú možnosť, ako si oddýchnuť. Kedy deti jesenné prázdniny 2023 čakajú? A ako ich využiť, ak vám nestačí odpočinok a relaxácia, ale naopak hľadáte príležitosti na dobrodružstvo a objavovanie nových miest? To všetko si zodpovieme v tomto článku.

Kedy sú jesenné prázdniny 2023?

Jesenné prázdniny v roku 2023 pripadajú na termín od 28. októbra do 1. novembra. Oficiálne sú jesenné prázdniny iba 30. a 31. októbra, avšak vzhľadom na napojenie na víkend a sviatok všetkých svätých, ktorý oslavujeme 1. novembra, čakajú na školákov hneď 5 dni voľna. Jesenné prázdniny pripadajú na rovnaké dni pre všetky kraje a mestá po celej republike, na rozdiel od tých jarných.

Sú to prvé viacdenné prázdniny v školskom roku. Kde sa vlastne vzala ich tradícia? Ide o 2 dni pripojené k štátnemu sviatku 1. 11., pričom tradícia týchto prázdnin siaha až do minulého storočia. Dokonca v 19. storočí boli jesenné prázdniny tými hlavnými a trvali od 21. septembra až do 31. októbra. Tieto prázdniny navyše nebývajú štandardom, takto majú voľno iba deti v 17 krajinách.

Prázdniny každopádne prinášajú množstvo zaujímavých nápadov na rodinné výlety či rôzne aktivity. Tento rok sa navyše dočkáte ich kombinácie s predĺženým víkendom. Čo robiť na jesenné prázdniny 2023?

Ako využiť jesenné prázdniny?

Spojte výlet so vzdelávaním. Nemusíte vyrážať do zahraničia, stačí objavovať kúzla miest svojej domoviny. Vyberte si jedno z blízkych miest, nájdite atrakcie, ktoré chcete navštíviť, zarezervujte si hotel na pár dní a vydajte sa na jesenné dobrodružstvo. To ideálne spojte aj s učením sa niečomu novému.

Vysvetlite teda svojmu dieťaťu, ako sa pohybovať v neznámych uliciach, ako sa zdvorilo opýtať na cestu alebo ako zistiť, kam ide autobus. Také maličkosti mu do života pomôžu získať praktické skúsenosti a sú zmysluplnejším trávením času než napríklad návšteva historických pamiatok. 

Zároveň svojim deťom ukážte, ako naplánovať výlet, kde a ako kúpiť lístky a aké služby využiť na nájdenie hotela. To sa bude hodiť aj stredoškolákom, najmä ak sa v budúcnosti chystajú ísť študovať do iného mesta.

Na prechádzke si pre nich pripravte zábavu a vytvorte im napríklad labyrint z lístia, toho bude napadaného všade dostatok.

Jesenné prázdniny 2023

Jesenný tábor a špeciálne akcie

Táto varianta je vhodná predovšetkým pre tých školákov, ktorých cez prázdniny nemá kto strážiť, a pre tých, ktorých nikdy neomrzí poznávanie nových ľudí. Jesenné tábory mávajú zaujímavé zamerania – stačí teda na základe preferencií vybrať taký, kde si dokáže vaše dieťa oddýchnuť od sedenia v lavici.

Cez jesenných prázdninách sa vždy konajú aj rôzne akcie určené pre školákov. Stačí sa teda po nich pozrieť online, prípadne vyrazte do mesta a behom pár minút strávených prezeraním reklamných plagátov s akciami určite vytvoríte program na celú dobu voľna.

Domáca zábava na jesenné prázdniny

Vo voľnom čase si môžete usporiadať filmový deň, sedieť na pohovke pri televízii so šálkou čaju a sušienkami alebo obľúbeným neakoholickým nápojom, prikrytie dekou v spoločnosti vášho domáceho maznáčika. Zvlášť pokiaľ je vonku daždivé počasie, čo je v koncom októbra veľmi pravdepodobné. Usporiadať môžete filmový či seriálový maratón alebo deťom usporiadať prespávačku spolu s ich kamarátmi.

Ďalším tipom na domáce trávenie jesenných prázdnin sú doskové hry. Každá rodina má doma zásobu doskových hier, teda nemusíte nutne kupovať nové. Môžete usporiadať turnaj naprieč všetkými hrami, čo doma máte – výsledky zaznamenávajte do tabuľky a na konci prázdnin odmeňte víťaza.

Zostaviť môžete doma aj krmítko pre vtáčikov a potom ho ísť zavesiť. Kŕmidlo pre vtáčiky možno vyrobiť prakticky z čohokoľvek – z dreva, plechoviek alebo plastovej fľaše. Stravte prázdniny užitočne.

Príprava na Halloween

Pripraviť sa s deťmi na Halloween môže byť veľmi zábavné a kreatívne. S deťmi si môžete vymyslieť a vyrobiť vlastné Halloweenske kostýmy. Buďte kreatívni a využite nápady, ktoré vás napadnú. Môžete sa inšpirovať obľúbenými postavami, hororovými postavami alebo tvoriť úplne nové kostýmy.

Zapojte deti do výroby dekorácií na Halloween. Môžete spoločne vyrezávať tekvica, tvoriť pavúčie siete z nití, vyrábať strašidelné sochy a ďalšie dekorácie. Pripravte s deťmi špeciálne Halloweenské pečivo, ako sú mačacie oči, strašidelné muffiny alebo tekvicové koláče. Dajte deťom priestor pri zdobení týchto dobrôt, aby sa mohli vyšantiť.

Príprava na Halloween

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *