medzinárodný deň čokolády

Medzinárodný deň čokolády 2023: Kedy, prečo a ako oslavovať?

Či už sa nechávate zlákať horkou intenzitou alebo sa rozmaznávame krémovou sladkosťou, čokoláda má neodolateľnú moc. Ale viete, že existuje niečo tak neuveriteľne fascinujúceho, ako je Medzinárodný deň čokolády? Vstúpte s nami do tohto sveta rozkoše a histórie, plnej tradícií a dôvodov, prečo oslavujete tento sladký sviatok. Pripojte sa, práve sa totiž chystáme rozkryť tajomstvo Medzinárodného dňa čokolády 2023.

Kedy je medzinárodný deň čokolády 2023?

Medzinárodný deň čokolády 2023 sa koná každoročne 13. septembra. Tento magický dátum je zapísaný v kalendároch milovníkov čokolády po celom svete ako deň plný radosti, osláv a samozrejme aj čokolády!

Čokoláda

Čokoláda je sladká pochúťka vytvorená z kakaových bôbov, ktoré pochádzajú z kakaovníka. Kakaové bôby sú spracovávané a transformované pomocou rôznych techník a ingrediencií. Týmito spôsobmi sa potom dajú vytvoriť rôzne druhy čokolády s rôznymi chuťami a textúrami. Kakao je známe aj svojim vysokým obsahom železa a kofeínu. Čokoláda môže byť vo forme pevných tabuliek, tekutej čokolády alebo ako zložka rôznych sladkostí a dezertov.

Ako sa vyrába čokoláda?

Výroba čokolády je umeleckým procesom spájajúcim tradíciu s modernou technológiou. Od pestovania kakaových bôbov v tropických oblastiach až po finálnu produkciu čokoládových výrobkov, každý krok je dôležitý pre dosiahnutie ideálnej chuti, textúry a vzhľadu. Tento proces zahŕňa fermentáciu, praženie, mletie a zmiešanie surovín, nasledované konchovaním a temperovaním. Konečnými výrobkami sú lahodné čokoládové dobroty, ktoré potešia milióny ľudí po celom svete.

Medzinárodný deň čokolády

Druhy čokolády

Existuje niekoľko druhov čokolády, z ktorých každý má svoje vlastné charakteristiky, chute a použitie. Tu sú niektoré z hlavných druhov čokolády:

 1. Horká čokoláda:
  Horká čokoláda obsahuje vysoký podiel kakaovej hmoty a menšie množstvo cukru. Má intenzívnu a bohatú chuť s miernou horkosťou. Horká čokoláda je často používaná na varenie a pečenie, ale tiež ju možno samozrejme konzumovať samotnú. Obsahuje viac kakaa a menej mliečnych zložiek.
 2. Mliečna čokoláda:
  Mliečna čokoláda obsahuje mliečny prášok alebo kondenzované mlieko, čo jej dodáva krémovú textúru a jemnejšiu chuť. Táto čokoláda je sladšia ako horká čokoláda a je obľúbená medzi ľuďmi, ktorí uprednostňujú menej intenzívnu chuť.
 3. Biela čokoláda:
  Biela čokoláda neobsahuje kakaový prášok, iba kakaové maslo, mlieko a cukor. Má sladšiu chuť a svetlú farbu. Pretože neobsahuje samotné kakaové pevné časti, niektorí ju nemusia považovať za „pravú“ čokoládu, ale je stále obľúbenou zložkou mnohých sladkostí a dezertov.
 4. Ruby čokoláda:
  Ruby čokoláda je relatívne novým prírastkom na čokoládovom trhu. Jej odtieň je prirodzene ružový vďaka špecifickej odrode kakaových bôbov. Má jemnú ovocnú chuť a je známa svojou originálnou farbou.
 5. Kakaový prášok:
  Kakaový prášok sa získava z kakaových bôbov tým, že sa odstráni kakaové maslo. Tento prášok sa často používa na varenie a pečenie, či už na výrobu nápojov alebo sladkostí.
 6. Truffelová čokoláda:
  Truffelová čokoláda je veľmi lahodná, bohatá čokoláda, ktorá sa často používa ako náplň do truffelov. Má hladkú a krémovú textúru, ktorá sa rozplýva na jazyku.
 7. Čokoláda s náplňou:
  Druhy čokolády môžu zahŕňať rôzne náplne, ako sú orechy, karamel, ovocie, krémové či lieskovoorieškové náplne. Tieto výrobky kombinujú rôzne chute a textúry, čo dáva čokoláde ešte väčšiu pestrosť.

Každý z týchto druhov čokolády má svoj vlastný charakter a použitie, a toto pestrosť prispieva k obrovskej popularite čokolády po celom svete.

deň čokolády

Ako sa oslavuje deň čokolády?

Medzinárodný deň čokolády je ideálnou príležitosťou na zapojenie všetkých zmyslov. Môžete si vychutnať bohatú chuť čokolády, objavovať rôzne druhy a príchute a dokonca si sami pripraviť nejaké lahodné dobroty. Pečenie s čokoládou je populárnou voľbou, či už sa jedná o čokoládové torty, sušienky alebo muffiny. Môžete tiež navštíviť čokoládové festivaly alebo workshopy, ktoré sa konajú v mnohých častiach sveta.

Prečo sa oslavuje medzinárodný deň čokolády?

Zamilovanosť do čokolády má svoje korene hlboko v histórii a kultúrach po celom svete. Medzinárodný deň čokolády oslavujeme nielen ako výrečný dôkaz našej lásky k tejto sladkej pochúťke, ale aj ako pripomienku toho, ako čokoláda spojila ľudí rôznych kultúr a krajín. Čokoláda nie je len jednoduchou dobrotou, ale aj symbolom spoločenstva a radosti.

História medzinárodného dňa čokolády

História Medzinárodného dňa čokolády siaha do nedávnej doby, kedy sa táto sladká nádhera stala významným prvkom našej kulinárskej kultúry a osláv. Medzinárodný deň čokolády oslavujeme nielen ako príležitosť pre radosť a oslavy, ale aj ako pripomienku bohatej histórie a významu čokolády vo svete.

História samotného dňa čokolády nie je taká stará, ale má korene v kakaovej kultúre a tradíciách. Medzinárodný deň čokolády bol zavedený s cieľom uctiť čokoládu ako symbol radosti, spoločenstva a kultúrneho prepojenia.

Kedy bol prvý medzinárodný deň čokolády? Prvý oficiálny Medzinárodný deň čokolády bol oslavovaný 13. septembra 2009. Táto datácia je odvodená od dátumu, kedy boli čokoládové tabuľky prvýkrát predstavené Európe v roku 1550. Odvtedy sa popularita čokolády rozšírila po celom svete a vďaka svojim neodolateľným chutiam a všestrannosti sa stala neodmysliteľnou súčasťou mnohých kultúr.

Medzinárodný deň čokolády nie je len o oslave sladkosti. Je to tiež príležitosť zvýšiť povedomie o kakaovom priemysle a trvalo udržateľnom poľnohospodárstve. Niekoľko organizácií a spoločností sa snaží zdôrazniť dôležitosť podporovať spravodlivý obchod a spravodlivé pracovné podmienky pre farmárov pestujúcich kakaovníky.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *