kombucha recept

KOMBUCHA recept: Ako pestovať kombuchu a vytvoriť nápoj?

Viete, že kombucha je viac ako len o osviežujúci nápoj? Fermentovaný nápoj z kombuchy má mnoho zdravotných výhod. Chcete sa dozvedieť, ako si vypestovať doma vlastný kombuchu a aký je skvelý kombucha recept na chutný nápoj? V tomto článku vám predstavíme jednoduchý návod na pestovanie kombuchy a tiež niekoľko osvedčených receptov a tipov na osviežujúce nápoje z kombuchy, ktoré si zamilujete.

kombucha recept

Čo je to kombucha?

Jedná sa o úžasný nápoj, ktorý kombinuje lahodnú chuť s mnohými zdravotnými výhodami. Ide o fermentovaný nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladkého čaju pomocou symbiotickej kultúry baktérií a kvasiniek, známej ako „SCOBY“ (symbiotická kultúra baktérií a kvasiniek).

Aké má kombucha účinky? Kombucha obsahuje mnoho probiotických kultúr, ktoré môžu podporiť zdravú črevnú mikroflóru a posilniť imunitný systém. Okrem toho je tiež bohatá na antioxidanty, ktoré môžu chrániť telo pred poškodením voľnými radikálmi. A čo viac, jej osviežujúca chuť a bublinky ju robia obľúbeným nápojom pre všetkých, ktorí chcú pridať do svojho pitného režimu zdravotný benefit a zároveň si pochutnať.

Kombucha pestovanie

Ako vypestovať doma kombuchu? Pestovanie kombuchy je veľmi jednoduché a bude vám na to stačiť pár vecí. Konkrétne huba kombucha, nádoba, čaj, cukor, biely ocot, vodu a utierku. Skúste s nami pestovanie kombuchy a vypestujte si svoj skvelý nápoj:

  1. Kúpte alebo inak získajte kombuchu. Najjednoduchší spôsob, ako získať kombuchu, je opýtať sa priateľov alebo rodiny, ktorí už kombuchu pestujú, či by Vám nedali kúsok svojej huby. Huba Kombuchy sa tiež dá zakúpiť online alebo v obchodoch so zdravou výživou.
  2. Vyberte vhodnú nádobu. Kombucha potrebuje na fermentáciu vhodnú nádobu. Sklenená alebo keramická nádoba s objemom minimálne jedného litra bude najlepšou voľbou. Je dôležité, aby nádoba bola čistá.
  3. Pripravte si čaj. Zvoľte kvalitný čaj, bez príchutí a prísad. Uvarte vodu. Čaj zalejte vodou (1-2 lyžičky na 250 ml vody), nechajte lúhovať a potom odstráňte čajové lístky.
  4. Pridajte cukor. Na každých 250 ml vody pridajte 1-2 lyžičky cukru. Môžete použiť cukor trstinový, cukor z repy alebo med. Dobre premiešajte, kým sa cukor úplne nerozpustí.
  5. Nechajte čaj vychladnúť na izbovú teplotu. Pridanie kombuchy do príliš vysokej teploty vody by mohlo špongiu poškodiť.
  6. Pridajte kombuchu a základovú tekutinu. Vložte kombuchu do nádoby s čajom a cukrom a pridajte tekutinu z predchádzajúceho kvasenia. Pokiaľ ju nemáte, môžete použiť biely ocot v pomere 1 lyžice na 1 liter tekutiny.
  7. Zakryte nádobu a čakajte. Zakryte nádobu utierkou, aby sa v nej neusadili nežiaduce baktérie. Nechajte nádobu stáť na teplom a temnom mieste pri teplote 20-30 °C. Kvasenie bude prebiehať 1-2 týždne, v závislosti na teplote a vašej požadovanej chuti.
kombucha recept čaj

Kombucha recept na nápoj

Ako vyrobiť čaj z kombuchy? Vyskúšajte tento jednoduchý kombucha recept, ktorý následne môžete rôzne nakombinovať a ozvláštniť pomocou našich tipov.

Suroviny na kombucha recept

  • 1 liter kombuchy
  • 1-2 lyžice medu alebo iného sladidla (podľa chuti)
  • kúsky čerstvého ovocia (napríklad maliny, jahody, kivi)
  • citrónová alebo limetková šťava podľa chuti
  • ľad

Postup prípravy

  1. Najprv si pripravte kombuchu podľa vyššie spomínaného receptu.
  2. Odstráňte z nádoby špongiu a nalejte tekutinu do veľkého pohára alebo džbánu.
  3. Pridajte med alebo iné sladidlo podľa chuti.
  4. Nakrájajte a dajte do nápoja niekoľko kúskov čerstvého ovocia a trochu citrónovej alebo limetkovej šťavy.
  5. Pridaním ľadu docielite správnu teplotu nápoja.
  6. Všetko dobre premiešajte a dochuťte.
  7. Podávajte vychladené a pohár ozdobte plátkom citróna alebo lístkom mäty.
  8. Môžete aj experimentovať s rôznymi druhmi ovocia a sladidlami. Prispôsobte si tak chuť nápoja svojim chuťovým pohárikom. Nakoniec pamätajte na to, že kombucha obsahuje alkohol a mala by sa konzumovať s mierou.

Dochutenie nápoja z kombuchy

  • Ovocie – Dochuťte nápoj rôznymi druhmi ovocia, ako sú maliny, jahody, kivi, citróny alebo limetky. Ovocie dodá nápoju osviežujúcu chuť a vôňu.
  • Bylinky – Môžete tiež použiť rôzne druhy bylín, ako sú mäta, bazalka alebo levanduľa. Kombucha s bylinkami má potom čerstvú a aromatickú chuť.
  • Med – Nápoj môže byť dochutený aj medom, ktorý mu dodá sladkú chuť a kvetinovú vôňu.
  • Korenie – Vyskúšať tiež môžete rôzne druhy korenia, ako sú škorica, kardamóm alebo zázvor. Korenie dodá nápoju výraznú chuť a zaujímavú vôňu.

Treba mať na pamäti, že pri dochucovaní kombuchy je dôležité dbať na správnu hygienu a používať iba kvalitnú a čistú špongiu kombuchu.

kombucha recept

Nápoje z kombuchy

Existuje celý rad nápojov, ktoré je možné z kombuchy pripraviť. Vyskúšať môžete napríklad:

  • Koktaily – Kombucha sa dá použiť pri príprave rôznych druhov koktailov, ako sú Gin Tonic alebo Margarita. Koktaily s kombuchou sú osviežujúce a zdravé alternatívy k tradičným alkoholickým nápojom.
  • Smoothie – Môžete ju použiť aj pri príprave smoothies. Tieto smoothies sú potom bohaté na vitamíny a minerály a majú osviežujúcu chuť.
  • Limonády – Tekutina z kombuchy sa dá použiť aj ako základ na prípravu limonády. Kombucha limonády sú osviežujúce a zdravé. Skvele sa s nimi dajú nahradiť tradičné nezdravé sladené nápoje.

Čo je dobré vedieť

  • Pre pestovanie kombuchy sú vhodné rôzne typy nádob, ako sú sklenené alebo keramické nádoby. Dôležité je, aby nádoba bola čistá a nepoužívali sa kovové predmety, ktoré by mohli reagovať s kyselinami v zmesi.
  • Pri pestovaní je dôležité dbať na správnu teplotu, ktorá by mala byť ideálne okolo 20-30 °C. Pokiaľ je teplota nižšia, pestovanie huby trvá dlhšie. Ak je teplota naopak vyššia, môžu sa vytvoriť nežiaduce mikroorganizmy.
  • Kyslosť kombuchy je spôsobená vysokým obsahom kyseliny octovej. Pokiaľ má kombucha príliš vysoký obsah kyseliny, môže byť príliš kyslá na pitie. V takom prípade sa dá použiť ako alternatíva pre kyslú chuť v kuchyni.
  • Pri príprave je dôležité používať kvalitný čaj, ktorý neobsahuje žiadne prísady alebo arómy. Najlepšie je použiť čierny čaj, ale dá sa tiež pripraviť so zeleným čajom alebo bylinkovými čajmi.
  • Je to zdravá alternatíva k tradičným sladeným nápojom, pretože obsahuje probiotiká, vitamíny a minerály. Kombucha má tiež detoxikačné účinky a môže pomôcť pri tráviacich problémoch.
  • Ak je kombucha pripravená správne, môže byť uchovávaná v chladničke až niekoľko týždňov. Všimnite si, že s časom môže byť kombucha kyslejšia, čo môže ovplyvniť chuť a kvalitu nápoja.
  • Keď sa v kombuche objaví pleseň alebo iné nežiaduce mikroorganizmy, je lepšie ju vyhodiť a začať s novou dávkou. Dôležité je tiež dbať na hygienu pri práci s kombuchou, aby sa zabránilo kontaminácii a rastu nežiaducich baktérií.
  • Môžete ju použiť aj ako alternatívu pre kvasinky a droždie v pečení alebo ako marinádu na mäso alebo zeleninu. Kombucha tiež môže byť použitá ako náhrada vody alebo iných tekutín v rôznych receptoch, aby sa zlepšila chuť a výživová hodnota jedla.

Konzumujte kombuchu s mierou

Pri konzumácii kombuchy je dôležité sledovať množstvo, ktoré pijete, pretože obsahuje kofeín a alkohol. Ak skúšate kombucha recept prvýkrát, alebo máte nízku toleranciu na tieto látky, mali by ste začať s menším množstvom.

V prípade zdravotných problémov alebo užívania liekov je dobré sa poradiť s lekárom pred začiatkom konzumácie kombuchy. Aj keď má táto huba mnoho pozitívnych účinkov na zdravie, môže byť tiež škodlivá, ak sa konzumuje v nadmernom množstve alebo ak interaguje s určitými liekmi.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *