rybacia polievka z kapra

2x Štedrovečerná rybacia polievka z kapra: Tradičná a rýchla

Blíži sa vianočný čas, obdobie, keď sa rodiny schádzajú pri jednom stole, aby spoločne slávili lásku, radosť a tradície. A čo by to bolo za vianočnú večeru bez štedrovečernej rybej polievky? Tento článok vám prinesie dve neodolateľné varianty tejto klasickej pochúťky: tradičná rybacia polievka z kapra, ktorá vás vtiahne do atmosféry tradičnej slovenskej vianočnej kuchyne, a rýchlejšiu verziu pre tie chvíle, kedy je čas na vianočné prípravy vzácnym pokladom. Pripravte sa na kulinársky zážitok, ktorý spojí tradíciu s moderným tempom života.

Štedrovečerná rybacia polievka z kapra

Štedrovečerná rybia polievka je tradičný pokrm, ktorý sa podáva počas vianočných sviatkov, najmä na Štedrý deň, teda 24. decembra. Táto polievka je typicky pripravovaná z rybieho vývaru, rybieho mäsa a zeleniny. V strednej Európy má príprava a podávanie štedrovečernej rybej polievky hlboké korene. Táto polievka je považovaná za jednu z tradičných vianočných pochúťok rovnako ako vianočné pečivo.

Recepty na štedrovečernú rybiu polievku sa môžu líšiť podľa miesta, kde sa nachádzate a rodinných tradícií. Základom je zvyčajne kvalitný rybí vývar, ktorý sa pripravuje z rybích kostí a mäsa. Štedrovečerná rybia polievka je považovaná za prvý chod vianočnej večere, ktorá je v mnohých rodinách tradične spojená s vianočnými obradmi a rituálmi.

Z čoho sa je tradičná rybia polievka

Štedrovečerná rybia polievka je tradičný pokrm, hoci recepty sa môžu líšiť podľa rôznych miest a rodinných tradícií. Základné zložky štedrovečernej rybej polievky zahŕňajú:

 • Rýbací vývar: Základom je kvalitný rybí vývar, ktorý sa obvykle pripravuje z rybích kostí a mäsa. Ryby, ktoré sa na vývar používajú, môžu byť napríklad kapor alebo šťuka. Tento vývar dáva polievke neodolateľnú a bohatú chuť.
 • Rybie mäso: Okrem vývaru sa do polievky pridáva samotné rybie mäso. Môže to byť mäso z rýb, ktoré bolo použité na výrobu vývaru. Rybie mäso sa do polievky často pridáva až ku koncu, aby zostalo šťavnaté.
 • Zelenina: Bežne používaná zelenina zahŕňa zemiaky, cibuľu, mrkvu a petržlen. Táto zelenina dodáva polievke štruktúru a rôznorodosť chutí.
 • Korenie: Na dochutenie štedrovečernej rybej polievky sa často používa korenie. Medzi najčastejšie používané patrí bobkový list, nové korenie a korenie. Niektoré recepty môžu obsahovať aj citrónovú šťavu alebo iné aromatické prísady.
 • Dekorácia a dozdobenie: Niektoré recepty môžu obsahovať niektoré ingrediencie na dozdobenie, ako sú bylinky petržlen alebo kôpor pre estetický dotyk a obohatenie chute.

Vzhľadom na to, že každá rodina môže mať vlastný prístup k príprave tejto polievky, môžu sa ingrediencie líšiť. Tradičné recepty však obvykle kombinujú vyššie uvedené zložky, aby vytvorili chutnú a sviežu štedrovečernú rybiu polievku.

rybacia polievka z kapra

Ako urobiť dobrú rybiu polievku?

Ako sa robí rybí vývar? Príprava dobrej rybej polievky z kapra vyžaduje starostlivý postup a správny výber surovín. Začnite s kvalitným rybím vývarom, ktorý pripravíte z rybích kostí a mäsa, pričom pre ideálnu chuť sa často používa ryba ako kapor. Dôkladne očistite rybie kosti a hlavu od prípadných nečistôt a pripravte ich na ďalšie spracovanie.

Následne rozohrejte hrniec s trochou oleja a opražte v ňom nakrájanú cibuľu, kolieska mrkvy a petržlenu. Tento aromatický základ dodá rybej polievke bohatú chuť a farbu. Pridajte pripravené rybie kosti a hlavu, nechajte ich chvíľu opražiť a potom zalejte studenou vodou. Priveďte zmes do varu a následne znížte teplotu, nechajte vývar variť na miernom ohni.

K tomu pridajte nakrájanú zeleninu, ako sú zemiaky, a nechajte ich variť, kým nie sú mäkké. Nakoniec pridajte rybie mäso a nechajte polievku variť do chvíle, keď budú všetky ingrediencie úplne hotové, s dôrazom na zachovanie krehkosti mäsa. Pri dochutení rybej polievky pridajte bobkový list, nové korenie, korenie a soľ podľa vlastnej chuti, a tiež nasekanú petržlen alebo koriander pre osviežujúcu arómu. Dochuťte polievku podľa vlastných preferencií, môžete pridať smotanu, citrónovú šťavu alebo biele víno. Nakoniec podávajte horúcu rybiu polievku a prípadne ju posypte čerstvými bylinkami.

polievka z kapra

Čím dochutiť rybiu polievku?

Aké korenie sa dáva do rybej polievky? Do rybej polievky sa pridáva rôzne korenie, aby sa podporila a obohatila chuť tohto pokrmu. Bobkový list je pravidelne pridávaný do rybej polievky, pridáva jej jemnú aromatickú chuť a má schopnosť zjemniť aj ostatné chute, čo poskytuje pokrmu potrebnú hĺbku. Ďalším obľúbeným korením je nové korenie, ktoré prináša ľahko sladkú a klinčekovú chuť, perfektnú pre rybie pokrmy. Korečko, čierny, biely alebo zmes korenia, prináša pikantnosť a zvyšuje chuť rybej polievky. Soľ pomôže zdôrazniť prirodzenú chuť ryby. Čerstvá citrónová šťava je výborným doplnkom, ktorý do rybej polievky vnáša sviežosť a ľahkú kyslosť. Cesnak a cibuľa sú tiež časté v rybej polievke, poskytujú potrebnú arómu a môžu byť pridané do osmaženej základu.

Dochutenie rybej polievky je kľúčovým krokom k vytvoreniu bohatej a vyváženej chuti. Okrem už spomínaných korenín môžete rybiu polievku obohatiť niekoľkými ďalšími ingredienciami. Pridanie smotany alebo kyslej smotany do rybej polievky, jej pridá krémovú textúru a jemnú kyslosť. Stačí ju pridať na konci varenia a opatrne premiešať. Biele víno môže byť aj skvelým doplnkom, ktorý pridá komplexnosť chute. Pridajte ho na začiatku varenia alebo pri dusení zeleniny. Pamätajte, že pri dochucovaní rybej polievky je dôležité pridávať ingrediencie postupne a ochutnávať, aby ste dosiahli ideálnu bohatú chuť. Každá rybia polievka môže byť prispôsobená vašim preferenciám, a tak môžete experimentovať a vytvárať vlastnú unikátnu receptúru.

Dve varianty na štedrovečernú rybiu polievku – klasická a rýchla

Klasická štedrovečerná rybia polievka z kapra

Štedrovečerná rybia polievka, tradičný pokrm, ktorý dodáva vianočnému stolu neopakovateľný punc. Pripravená s láskou a starostlivosťou, táto klasická verzia ponúka bohatú chuť a arómu, ktoré vás vtiahnu do atmosféry vianočných sviatkov. Oplývajúce koreneným rybím vývarom a plná lahodnej ryby, táto polievka je prísľubom tradície a tepla domova.

Suroviny

 • 1 kg rybích kostí (kapor, šťuka)
 • 2 cibule
 • 3 mrkvy
 • 2 zemiaky
 • 1 petržlen
 • 2 bobkové listy
 • 5 guličiek nového korenia
 • korenie a soľ podľa chuti
 • čerstvý petržlen alebo koriander na ozdobu

Postup

 1. Očistite rybie kosti a dôkladne ich opláchnite. Prípadne odstráňte hlavu a chvost.
 2. Na rozpálenom oleji opražte nasekanú cibuľu, nakrájanú mrkvu, zemiaky, petržlen, kým zelenina nezezlátne.
 3. Pridajte rybie kosti, zalejte vodou tak, aby boli úplne ponorené, a priveďte do varu.
 4. Pridajte bobkové listy, nové korenie, korenie a soľte podľa chuti.
 5. Varte na miernom ohni približne 2-3 hodiny, aby sa chute dobre prepojili.
 6. Sceďte vývar a odstráňte rybie kosti a zeleninu. Vývar privediete opäť do varu.
 7. Pridajte do vývaru nakrájané kúsky rybieho mäsa (napríklad z kapra).
 8. Varte do úplného uvarenia rybieho mäsa.
 9. Dochuťte citrónovou šťavou, pridajte nasekanú petržlen alebo koriander.
 10. Podávajte horúce, ozdobené bylinkami.

Akonáhle sa nad týmto tradičným hrncom polievky zídete v rodinnom kruhu, vychutnajte si, že každý dúšok tejto vynikajúcej polievky, ktorá je spojená mnohými tradíciami vašich predkov. Ozdobená čerstvými bylinkami, táto klasická štedrovečerná rybia polievka nie je iba pokrmom, ale je to aj návrat do koreňov, do chvíľ plných tepla a radosti.

vianočná polievka z kapra

Rýchla štedrovečerná rybia polievka recept

Pre tých, ktorí hľadajú šťavnatý a chutný pokrm bez toho, aby stratili hodiny pri varení, prichádza rýchla verzia štedrovečernej rybej polievky. Ideálne pre chvíle, kedy je čas vzácny, táto verzia ponúka všetku chuť a nostalgiu tradičné polievky, ale v zrýchlenom balení. Zostaňte v duchu vianočného obdobia aj cez vianočný zhon.

Suroviny

 • 500 g rybieho mäsa (napríklad filety kapra)
 • 1 cibuľa
 • 2 mrkvy
 • 1 zemiaka
 • 1 bobkový list
 • 3 guličky nového korenia
 • soľ a korenie podľa chuti
 • čerstvý petržlen na ozdobu

Postup

 1. Rybie mäso nakrájajte na menšie kúsky.
 2. Na oleji opražte nasekanú cibuľu, pridajte nakrájanú mrkvu a zemiaky. Osmahnite do zmäknutia.
 3. Pridajte rybie mäso, zalejte vodou a priveďte do varu.
 4. Pridajte bobkový list, nové korenie, soľ a korenie podľa chuti.
 5. Varte približne 20-30 minút, kým nie je rybie mäso uvarené.
 6. Dochuťte podľa potreby soľou a korením.
 7. Podávajte horúce, ozdobené nasekanou petržlenovou vňaťou.

Rýchlo uvarená, ale plná chuti, to je táto štedrovečerná rybia polievka. Ukáže vám, že aj v uponáhľaných časoch možno zachovať tradície a užiť si tento lahodný pokrm. A tak, keď zasadáte k stolu a starostlivo ochutnávate každú lyžicu, uvedomíte si, že aj v zhone sa môže zachovať chuť a radosť spojená s týmto výnimočným obdobím.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Vianočné prázdniny 2023: Kedy idú deti do školy?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *