Sezóna paradajok začína. Neviete čo s nimi? Vyskúšajte zavárané paradajky! Keď v zime zívajú pulty so zeleninou v obchodoch prázdnotou, tak zavarené paradajky pripravené od leta vskutku zahrejú na duši. Prečo? Jedná sa o vynikajúci doplnok k hlavným chodom či zdravú desiatu, ktorej chuť je sladká, korenená a vďaka nálevu aj slaná – čaká vás teda naozajstný gurmánsky zážitok. Ako si takú paradajkovú zaváraninu urobiť doma?
Obsah článku
Aké paradajky zvoliť pre konzerváciu?
Na zaváranie sa najviac hodia malé paradajky, ktoré ľahko prejdú hrdlom nádoby. Pozor si dajte aj na to, aby šupka paradajok bola pevnejšia, inak kvôli vriacej sa vode môže prasknúť. Z rovnakého dôvodu nebudú dobre fungovať prezreté a mäkké paradajky – tie si nechajte napríklad na prípravu omáčky. Nemali by ste používať ani zelenkasté paradajky. Vyhnite sa používaniu paradajok rôznych stupňov zrelosti.
Rovnako tak by nemala mať žiadne známky hniloby či miesta napadnuté hmyzom. Aj jedna taká paradajka totiž dokáže pokaziť celú zavareninu. Paradajky by teda mali byť zrelé, jednotnej veľkosti, bez plesní a viditeľných poškodení – ich selekciu teda rozhodne nepodceňujte. Skvele sa na konzervovanie hodí aj cherry paradajky – nie je nutné brať iba červené cherry paradajky, vhodný je aj mix so žltými.
Ako uchovať zavárané paradajky na zimu?
Proces zaváranie paradajok začína umývaním pohárov a samotných paradajok. Ak chcete paradajky konzervovať bez sterilizácie, tak nezabudnite pred vložením zeleniny zavariť poháre a viečka, pokiaľ so sterilizáciou, potom stačí nádobu dôkladne umyť sódou. Zavarenie ponúka možnosť dlhodobého skladovania vďaka dvom hlavným faktorom – octu a tepelnej úprave.
Metóda bez sterilizácie s dvojitým plnením vriacou vodou je vhodnejšia pre trojlitrové poháre a veľké šarže paradajok. Výhodnejšie je ale zavárať so sterilizovanými litrovými pohármi as malými paradajkami, ako sú napríklad spomínané cherry paradajky.
Vyskúšajte aj náš skvelý kečup recept.
Čo budete potrebovať na zavárané paradajky?
Pripravte si:
- 5 kg paradajok
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 bobkový list
- čierne korenie
Podľa vlastného uváženia môžete pridať petržlen, kolieska cibule či sladkú papriku.
Na prípravu 4 pohárov po 2 litroch je potom potrebná aj zálievka z 3 litrov vody. Na 1 liter je potrebný:
- 1 polievková lyžica soli
- 3-5 lyžíc cukru
- 50-60 ml octu
Zavárané paradajky bez sterilizácie
Ako zavariť paradajky do pohárov?
- Na dno čistých pohárov dajte olúpané strúčiky cesnaku, pridajte 8 guľôčok korenia, bobkový list, rovnako ako všetky bylinky, listy či feferónky podľa ľubovôle.
- Poháre naplňte paradajkami až po hrdlo a nechajte medzi nimi čo najmenej medzier.
- Zalejte vriacou vodou, prikryte pokrievkou a nechajte 15 minút odstáť. Vodu z pohárov zlejte do kastrólika, povarte a paradajky opäť zalejte vriacou vodou. Znova vydržte 15 minút.
- Vodu z plechoviek zlejte do hrnca a dajte na sporák. Pridajte soľ a cukor určený pre zálievku a priveďte tekutinu do varu. Na úplný záver prilejte ocot.
- Poháre s paradajkami naplňte vriacou zálievkou.
- Nezabudnite skontrolovať kvalitu uzáveru, aby nepresakovala voda. To je dôležité, inak sa dovnútra dostane vzduch a poháre môžu explodovať.
- Otočte plechovky s paradajkami a nechajte ich deň postupne chladnúť pod prikrývkou.
Sterilizované zavárané paradajky
Ako zavariť celé paradajky?
- Dajte korenie na dno umytého pohára a naň položte paradajky.
- Pripravte zálievku z vody, potrebného množstva soli a cukru s octom. Akonáhle sa začne variť, tak ju naplňte do pohárov. Zakryte viečkami, ale neuťahujte.
- Ako dlho sterilizovať paradajky? Sterilizujte nádobu s paradajkami 15-20 minút v hrnci s vodou. Nalejte horúcu vodu prakticky až po vrch pohárov. Nenechávajte ju prudko variť, inak sa do nich môže dostať.
- Opatrne vyberte horúce poháre z vody.
- Dotiahnite a dajte ich hore nohami a nechajte deň vychladnúť.
Praktické rady
Honí sa vám hlavou myšlienky ohľadom konzervácie paradajok a jej možnej dĺžky? Potom vedzte, že takto zavarené paradajky možno skladovať pokojne až dva roky, a to najlepšie v pivnici. Ak ich skladujete v byte, tak zvoľte tmavé a suché miesto s miernou teplotou. Najdôležitejšie je, aby na ne nedopadlo slnečné svetlo. Nezabudnite ale, že trvanlivosť zavarenín v byte sa skracuje na rok.
Posledný náš dnešný tip sa týka spracovania paradajok. Pri krájaní sa snažte nakrájať paradajky na rovnaké kúsky. Ak nechcete, aby pri zaváraní praskla, tak špáradlom vykonajte pár vpichov blízko ich stonky. Prípadne ich môžete v týchto miestach zarezať.
-
Najhlbšie Jan Werich citáty. „Najväčšie umenie je byť živý po svojom.“
Jan Werich citáty patria k najznámejším výrokom českej kultúry. Dozviete sa niektoré z najhlbších a najvýznamnejších citátov Jana Wericha.
-
Jesenné prázdniny 2024: Kedy začínajú a tipy na zábavu
Jesenné prázdniny 2024 sa blížia a prinášajú so sebou voľný čas. Zistíte, kedy jesenné prázdniny začínajú a kam sa vydať za krásami prírody.
-
Pleseň v kvetináči: Ako sa plesne zbaviť a ako sa jej vyhnúť
Pleseň v kvetináči je problém, s ktorým sa stretáva mnoho pestovateľov. Dozviete sa najčastejšie príznaky plesne v kvetináči a ako zakročiť.
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.