hortenzie

Ako pestovať hortenzie: Kedy, kde a ako sa starať a vsádzať?

Hortenzie predstavujú jednu z najobľúbenejších okrasných rastlín v záhradách po celom svete. Svojho času boli symboly elegancie a krásy, ozdobujú záhrady ich bohatými kvetmi a prinášajúce radosť každému pozorovateľovi. Ak ste záhradkárom, ktorý túži po tom, aby vaša záhrada žiarila pestrou paletou kvetov, potom ste na správnom mieste. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní hortenzií. Pomôžu vám vytvoriť očarujúce záhradný raj plný kvetinovej elegancie.

Hortenzia

Hortenzie sú kvitnúce rastliny, ktoré patria do čeľade Hortenziovité a sú obľúbené pre ich bohaté a atraktívne kvety. Tieto rastliny sú bežne pestované ako okrasné rastliny v záhradách, ale niektoré druhy môžu byť taktiež použité ako skalničky alebo ako súčasť živých plotov. Tieto kvitnúce rastliny sú známe ich veľkými kvetmi, ktoré môžu mať rôzne farby v závislosti od typu pôdy, v ktorej rastú. Môžu byť biele, ružové, modré alebo fialové. Hortenzie majú široké listy a sú to pomerne odolné rastliny, ktoré môžu rásť v rôznych klimatických podmienkach. Vzhľadom na ich krásne kvety a dlhé obdobie kvitnutia sú obľúbené medzi záhradníkov po celom svete.

Kedy vsádzať hortenzie?

Najlepší čas na sadenie hortenzií je na jar alebo na jeseň, keď sú teploty mierne a pôda je dostatočne vlhká. Jarná výsadba dáva rastlinám dostatok času zakoreniť pred letnou horúčavou, čo je obzvlášť dôležité v oblastiach s teplejšou klímou. Pokiaľ budete vsádzať na jar, odporúča sa počkať, až pominie riziko neskorých mrazov.

Jesenná výsadba, na druhú stranu, umožňuje koreňom usadiť sa pred zimou, čo môže byť výhodné v oblastiach s miernejšími zimami. V tomto prípade je dôležité zasadiť rastliny hortenzií dostatočne skoro, aby mali korene čas sa uchytiť pred príchodom chladného počasia. Týmto spôsobom sa rastliny na jar prebudia silnejšie a pripravené na vegetačné obdobie.

hortenzie

Ako pestovať hortenzie na záhrade?

Pestovanie hortenzií na záhrade môže byť odmeňujúcou skúsenosťou, ak dodržíte niekoľko základných pravidiel. Tieto krásne kvitnúce rastliny vyžadujú starostlivé plánovanie miesta, správnu výsadbu a pravidelnú údržbu. Kľúčom k úspechu je zvoliť ideálne miesto s vhodnými svetelnými podmienkami, zaistiť pôdu s dobrou drenážou a kyslosťou, a pravidelne zalievať a hnojiť rastliny.

Výber správneho miesta

Správny výber miesta je kľúčový pre zdravý rast a bohaté kvitnutie hortenzií. Najlepšie je miesto, ktoré dostáva ranné slnko a popoludňajší tieň, napríklad pod stromom s riedkym lístím alebo pri severnej strane domu. Hortenzie potrebujú pravidelnú zálievku, ale zároveň neznášajú premokrenie, preto je dôležité, aby pôda mala dobrú drenáž. Pokiaľ máte problémy s odtokom vody, môžete zvážiť vyvýšené záhony alebo pridanie drenážnej vrstvy pod korene rastliny. Hortenzie preferujú mierne kyslú pôdu s pH medzi 5,5 a 6,5. Pred sadením je dobré pôdu obohatiť kompostom alebo rašelinou. Tieto kvitnúce rastliny by mali mať dostatok priestoru pre rast, preto ich nezasadzujte príliš blízko k sebe alebo k iným rastlinám.

Použitie mulča okolo základne rastliny môže pomôcť udržať pôdnu vlhkosť a zároveň chrániť korene pred extrémnymi teplotami. Kvitnúce rastliny potrebujú pravidelnú výživu, aby mohli bohato kvitnúť. Na udržanie tvaru a podporu kvitnutia je dôležité ich pravidelne prerezávať. V chladnejších oblastiach môže byť nutné ich chrániť aj pred mrazom. V týchto prípadoch prikryte rastliny netkanou textíliou alebo mulčom, aby ste ochránili ich korene pred poškodením.

Výsadba

Správna výsadba je základným krokom k úspešnému pestovaniu hortenzií. Najlepší čas na sadenie hortenzií je na jar alebo na jeseň, keď sú teploty mierne a pôda je dostatočne vlhká. Jarná výsadba dáva rastlinám dostatok času zakoreniť pred letnou horúčavou, zatiaľ čo jesenná výsadba umožňuje koreňom usadiť sa pred zimou. Pred sadením je dobré pôdu obohatiť kompostom alebo rašelinou, aby bola dostatočne výživná a mala dobrú drenáž. Ak máte ťažkú ílovitú pôdu, môžete ju zľahčiť pridaním piesku alebo perlitu. Pred výsadbou tiež odstráňte všetku burinu a kamene z vybraného miesta výsadby.

Pre výsadbu vykopte jame dvakrát širšie a o niečo hlbšie ako koreňový bal. Jemne uvoľnite korene a umiestnite rastlinu do jamy tak, aby bol vrchol koreňového balu v úrovni okolitej pôdy. Zasypte jamu zmesou vykopanej pôdy a kompostu, a jemne utlačte pôdu okolo koreňov, aby okolo neboli žiadne vzduchové vrecká. Po výsadbe ich dôkladne zalejte, aby sa pôda dobre usadila okolo koreňov. Použitie mulča okolo rastliny pomáha udržovať pôdnu vlhkosť, potláča rast buriny a chráni korene pred extrémnymi teplotami. Mulč, ako je kôra alebo kompost, naneste v hrúbke 5-10 cm okolo rastliny, ale vyhnite sa priamemu kontaktu mulča s kmeňom rastliny, aby sa predišlo hnilobe.

Ako často zalievať hortenzie?

Hortenzie vyžadujú pravidelnú zálievku, najmä v horúcich letných mesiacoch. Ideálne je zalievať raz až dvakrát týždenne, v závislosti od počasia a typu pôdy. V extrémne horúcich obdobiach môže byť potrebné zalievať aj častejšie. Pôda by mala byť stále mierne vlhká, ale nikdy nie premokrená, pretože premokrenie môže viesť k hnilobe koreňov.

Použitie mulča okolo základne rastliny môže pomôcť udržať pôdnu vlhkosť a zároveň chrániť korene pred extrémnymi teplotami. Organický mulč, ako je kôra alebo kompost, je najlepšou voľbou. Mulčovanie tiež pomáha potlačiť rast buriny a zlepšuje štruktúru pôdy, čo prispieva k celkovému zdraviu hortenzií.

hnojivo na hortenzie

Ďalšie tipy na pestovanie hortenzií

Okrem správneho výberu miesta, výsadby a zalievania existuje niekoľko ďalších dôležitých aspektov, ktoré môžu prispieť k úspešnému pestovaniu hortenzií. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu maximalizovať zdravie a krásu vašich hortenzií.

Hnojivo na hortenzie

Hortenzie potrebujú pravidelnú výživu, aby mohli bohato kvitnúť. Použite hnojivo určené pre kyslomilné rastliny, ktoré poskytuje správne živiny, a aplikujte ho raz za mesiac počas vegetačného obdobia, teda od jari do konca leta. Dbajte na to, aby ste dodržiavali odporúčané dávkovanie, pretože prehnojenie môže viesť k nadmernému rastu listov na úkor kvetov.

Strihanie hortenzie

Na udržanie tvaru a podporu kvitnutia je dôležité pravidelne prerezávať hortenzie. Najlepší čas na prerezávanie je na konci zimy alebo na začiatku jari, pred začiatkom nového rastu. Odstráňte staré, slabé a poškodené výhony, aby rastlina mala dostatok energie na tvorbu nových kvetov.

Ochrana pred mrazom

V chladnejších oblastiach môže byť potrebné chrániť hortenzie pred mrazom. Prikryte rastliny netkanou textíliou alebo mulčom, aby ste ochránili ich korene pred poškodením. Zvlášť citlivé sú mladé rastliny a niektoré druhy hortenzií. Prikrývky odstráňte na jar, akonáhle pominie riziko mrazov.

Kontrola škodcov a chorôb

Hortenzie môžu byť náchylné k rôznym škodcom a chorobám, ako sú vošky, pleseň alebo múčnatku. Pravidelne kontrolujte rastliny a včas zasiahnite, pokiaľ zistíte nejaký problém. Proti škodcom môžete použiť insekticídy alebo neemový olej, zatiaľ čo plesne a múčnatke možno ošetriť fungicídmi. Udržujte dobrú cirkuláciu vzduchu okolo rastlín a odstraňujte napadnuté listy, aby sa zabránilo šíreniu chorôb.

strihanie hortenzie

Zmena farby kvetov

Jedným z unikátnych aspektov hortenzií je schopnosť meniť farbu kvetov v závislosti od pH pôdy. Hortenzie veľkolisté môžu meniť farbu kvetov od modrej po ružovú. Modré kvety získate v kyslej pôde (pH 5,5 alebo nižšej), zatiaľ čo ružové kvety v alkalickej pôde (pH 6,5 alebo vyššej). Na zmenu farby môžete použiť síran hlinitý (pre modré kvety) alebo vápno (pre ružové kvety), aplikované podľa pokynov výrobcu.

Hortenzie sú krásne a vďačné rastliny, ktoré môžu byť skvelým doplnkom vašej záhrady. S týmito tipy a triky budete mať istotu, že vaše kvitnúce rastliny budú zdravé a plné kvetov po celé leto.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Kocúrnik pestovanie: Ako ju pestovať na záhrade aj v dome?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *