eukalyptus pestovanie

Eukalyptus pestovanie: Pestujte ho na záhrade aj doma

Eukalyptus je krásna rastlina, ktorá dodá vašej záhrade alebo interiéru sviežosť a exotický nádych. Ak chcete vedieť niečo o eukalyptus pestovanie, ako ho správne presadiť, alebo dokonca prečo sa môže stať, že vám rastlina uschne, nájdete tu všetky odpovede. Pripojte sa k nám, aby ste zistili všetko, čo potrebujete vedieť o eukalyptus pestovanie vonku, a naučili sa, ako si túto nádhernú rastlinu užiť na aj vás doma.

eukalyptus pestovanie

Čo to je eukalyptus?

Čo to je Blahovičník? Eukalyptus, nazývaný aj blahovičník, je stálozelený strom alebo ker, ktorý pochádza z Austrálie. Má charakteristické listy s vysokým obsahom éterického oleja. Používa sa na liečebné účely, ale aj ako okrasná rastlina v záhradách a interiéroch. Viete, ako na pestovanie eukalyptu?

Eukalyptus pestovanie – zaujímavosti

  • Eukalyptus je veľmi rýchlo rastúci strom. V priemere môže porásť až o 1,5 metra za rok.
  • Blahovičník má vo svete mnoho ďalších druhov, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom, farbou a vôňou listov. Niektoré druhy majú napríklad modrozelené listy, iné môžu mať listy oválneho tvaru s vysokou vôňou éterických olejov.
  • Známy je aj pre svoje liečebné účinky a používa sa v tradičnej medicíne po celom svete. Éterické oleje z eukalyptu sú obľúbené v aromaterapii a pomáhajú s dýchacími ťažkosťami, bolesťami hlavy a so stresom.
  • Eukalyptus rastlina môže byť tiež použitý ako repelent proti hmyzu. Pri zasadení na záhrade vám pomôže s kontrolou škodcov a hmyzu v letnom období.

Kam zasadiť eukalyptus?

Ako pestovať eukalyptus? Pre eukalyptus pestovanie zvoľte slnečné a suché miesto s dobre priepustnou pôdou. Pokiaľ máte záhradu, vyberte pre eukalyptus miesto na slnku s dostatočným priestorom pre jeho rast. Uprednostňujte pôdu s vysokou úrovňou pH. Pokiaľ je pôda kyslá, obohaťte ju vápnom alebo vápnitým kameňom, aby sa jej pH zvýšilo. Ak máte malú záhradu alebo bývate v byte, môžete si eukalyptus pestovať aj v kvetináči.

Eukalyptus v kvetináči 

Ako doma pestovať eukalyptus? Keď sa rozhodnete vyskúšať eukalyptus pestovanie doma, je dôležité mu zaistiť slnečné stanovište. Eukalyptus potrebuje veľa svetla, aby mohol rásť a vyvíjať sa správne. Dbajte na to, aby rastlina mala dostatok vody a pravidelne ju hnojte. Odporúča sa dať pod kvetináč misku s vodou, aby si rastlina mohla prisať vlhkosť podľa potreby. Pri zálievke používajte mäkšiu vodu. Tvrdá voda môže eukalyptus poškodiť.

eukalyptus pestovanie

Eukalyptus rozmnožovanie

Existujú rôzne spôsoby, ako na eukalyptus rozmnožovanie, ale najpoužívanejšie je rezkovanie a semenáče

Ak chcete rozmnožiť eukalyptus pomocou rezkovania, je najlepšie použiť letorasty, ktoré nie sú úplne zrelé. Letorasty sú bylinné prírastky vetiev, ktoré do jesene dozrievajú (zdrevnatejú). Zdrevnatený letorosť, z ktorého opadali listy, sa nazýva výhon. Tieto rezne možno ľahko umiestniť do pôdy a vytvoriť tak novú rastlinu. 

Pri preferencii semien je potom potrebné vedieť, že semená eukalyptu sú pomerne malé a môžu byť ťažké nájsť. Semená je možné vysievať priamo do pôdy alebo ich najskôr nechať klíčiť v kvetináči, než ich zasadíte vonku.

Kedy strihať eukalyptus?

Eukalyptus nie je nutné pravidelne strihať. Pokiaľ však chcete, aby sa rastlina stala hustejšou, môžete ju v priebehu rastu skrátiť o 1/3 dĺžky. Strihajte iba zdravé vetvy a pred začiatkom strihania nezabudnite na dezinfekciu nástrojov. Pre udržanie menšieho vzrastu vykonávajte pravidelné zastrihávanie vrcholu rastliny.

Ako presadiť eukalyptus?

Rastlina nie je príliš tolerantná na presádzanie. Malo by sa vykonávať iba v prípade, že je to nevyhnutné. Eukalyptus presádzajte, keď rastlina vyrastie zo svojho pôvodného kvetináča alebo pokiaľ sa rozhodnete presadiť ju na iné miesto v záhrade. Je najlepšie ho presádzať na jar alebo na začiatku leta, kedy je rastlina v období aktívneho rastu.

Pri presádzaní eukalyptu postupujte nasledovne:

  1. Vyberte si väčší kvetináč alebo miesto v záhrade s dobrou priepustnosťou pôdy.
  2. Vyberte eukalyptus zo starého kvetináča a opatrne odstráňte z koreňov starú pôdu.
  3. Do nového kvetináča pridajte čerstvú záhradnú zeminu alebo vložte eukalyptus na nové miesto v záhrade.
  4. Umiestnite eukalyptus do nového kvetináča a doplňte zeminu okolo rastliny.
  5. Nakoniec zeminu okolo rastliny dobre upevnite.
  6. Ešte zostáva eukalyptus zaliať a prípadne ho postaviť na miesto s dostatkom slnečného svitu.

Zosychanie eukalyptu

Prečo schne eukalyptus? Jedným z problémov, ktorým sa môžete stretnúť pri pestovanie eukalyptu, je zasychanie rastliny. Eukalyptus potrebuje stálu vlhkosť, aby bol zdravý a silný. Pokiaľ sa však zemina vysuší, môže dôjsť k poškodeniu koreňov a následnému vädnutiu listov. Aby ste tomuto problému predchádzali, pravidelne sa uisťujte, že eukalyptus dostáva pravidelnú zálievku. Zemina by okolo rastliny mala zostávať stále vlhká, ale nie premokrená.

Ďalšou možnou príčinou, môže byť nedostatok svetla alebo príliš vysoká teplota okolia. Eukalyptus potrebuje dostatok slnka, avšak na chladnom mieste. Ak je rastlina vystavená príliš vysokým teplotám, listy začnú vädnúť a usychať.

eukalyptus rozmnožovanie

Eukalyptus, jeho choroby a škodcovia

Eukalyptus je všeobecne považovaný za pomerne odolnú rastlinu. Jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa pri eukalyptus pestovanie môže stretávať, je hubové ochorenie zvané rez eukalyptu. Toto ochorenie sa prejavuje na listoch, kde spôsobuje škvrny a deformácie. Pokiaľ je nákaza závažná, môže dôjsť k opadu listov i oslabeniu celej rastliny. Prevenciou proti tejto chorobe je správna úprava zálievky, zamedzenie premokrenia pôdy a udržiavanie dostatočného odstupu medzi jednotlivými rastlinami.

Medzi najčastejších škodcov patrí voška a molica eukalyptová. Títo drobní škodcovia spôsobujú stratu listov a oslabenie celej rastliny. Prevenciou proti nim je pravidelná kontrola rastlín a odstraňovanie napadnutých častí. Ak je nákaza závažná, bude treba použiť špeciálne insekticídy.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *