Pestovanie paradajok: Kedy a ako vsádzať paradajky zo semienok?

Záhradkárstvo je pre mnohých ľudí veľmi obľúbenou aktivitou, či už z dôvodu potešenia sa zo sledovania rastu rastlín alebo zo zberu vlastnej úrody. Pokiaľ sa tento rok prvýkrát chystáte pestovať paradajky, určite vás bude zaujímať, ako správne postupovať pri sadení paradajok pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov. Kedy je najvhodnejší čas na zasiatie semienok a akým spôsobom postupovať pre pestovanie paradajok? To sú práve otázky, na zodpovedanie ktorých sa zameriame v tomto článku.

Kedy sa vsádza semienka paradajok?

Najlepšia doba, kedy sadiť paradajky zo semienok, závisí od klimatických podmienok, všeobecne sa však odporúča zasiať semienka paradajok niekedy v priebehu marca až apríla, pričom vysádzanie sadeníc na záhradku by malo prebehnúť najskôr začiatkom júna, kedy už sú vonkajšie podmienky dostatočne priaznivé a nehrozia mrazy, ktoré by sadenice paradajok poškodili. Toto obdobie je tiež vhodné na sadenie a pestovanie uhoriek.

Doba klíčenia a rastu paradajok zo semienka

Rovnako je potrebné vedieť, ako dlho klíčia semená paradajok a ako dlho trvá paradajkám, kým dorastú a bude možné ich zožať.

Semená paradajok zvyčajne začnú klíčiť 6 až 10 dní po zasiatí. A to za predpokladu, že sú pestované pri dodržiavaní správnych podmienok, ako sú dostatočná vlhkosť, teplota okolo 20-25 stupňov a dostatočné množstvo svetla.

Doba, za akú paradajky vyrastú, potom závisí od mnohých faktorov, ako sú druh odrody, počasie a starostlivosť venovaná rastline počas rastu. Všeobecne však možno konštatovať, že od zasiatia semienok paradajok do prvého zberu to trvá asi 60 až 90 dní.

výsev paradajok

Ako zasadiť paradajky zo semienok?

Tu vám prinášame prehľadný postup toho, čo je potrebné urobiť pre to, aby bolo možné zasadiť paradajky:

  1. Zaobstarajte si kvalitné semená paradajok a rovnako tak aj vhodný substrát, ktorý bude obsahovať dostatok živín.
  2. Zasaďte semená do substrátu, a to približne pol centimetra hlboko.
  3. Nezabudnite si popísať druhy zasadených semien, ak sadíte viac odrôd.
  4. Semienka celé zakryte substrátom a umiestnite ich na teplé a svetlé miesto. Udržujte substrát vlhký, ale vyhnite sa jeho preliatiu.
  5. Po 6 až 10 dňoch by mali byť začať vidieť prvé zelené výhonky.
  6. Až sa rastlinky dostatočne rozrastú, presaďte ich do väčších nádob s novým substrátom a umiestnite ich opäť na slnečné miesto.
  7. Pri presádzaní paradajok na záhradku dajte pozor na predpoveď počasia, vyberajte slnečné a pred krúpami či silným vetrom chránené miesta, a udržujte paradajky dostatočne zalievané a hnojené. Vysádzať ich môžete do vyvýšených záhonov a uľahčiť si tak starostlivosť o ne.
pestovanie paradajok zo semienka

V čom predpestovať paradajky?

Na predpestovanie a výsev paradajok je možné použiť rôzne nádoby alebo misky. Vhodné sú napríklad rašelinové kvetináče alebo malé plastové misky. Oveľa dôležitejšie je ale v tomto ohľade zvoliť vhodný vhodný substrát na predpestovanie rastlín, ktorý obsahuje potrebné živiny a umožní dostatočnú drenáž.

Tipy na správne pestovanie paradajok

Teraz už viete, ako paradajky zasadiť. Teraz ale k tomu najdôležitejšiemu – ako správne pestovať paradajky zo semienok, aby vám čo najrýchlejšie vyrástli a vy ste si tak mohli pochutnať na šťavnatých paradajkách? Pre správny postup pestovania paradajok zo semienka vám stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Medzi ne patria:

Výber vhodného miesta

Rajčiny milujú slnko a teplo, takže by mali byť vysadené na slnečnom mieste s dostatočnou ochranou pred vetrom.

Voľba kvalitného substrátu a hnojiva

Rajčatá potrebujú substrát s dobrou drenážou a dostatkom živín. Použiť môžete špeciálne hnojivá na paradajky alebo univerzálne organické hnojivá.

Pravidelné zalievanie

Rajčatá potrebujú pravidelné zalievanie, aby substrát nevyschol. Polievajte primerane okolo koreňov, aby sa predišlo vzniku plesní.

pestovanie paradajok

Odstraňovanie zvädnutých listov a nezrelých plodov

Odstraňujte nezrelé plody a zvädnuté listy, to totiž napomáha udržiavať rastlinu zdravú a zlepšuje kvalitu zberu.

Zaštipovanie paradajok

Zaštipovanie paradajok, známe tiež ako vylamovanie paradajok, spočíva v odstraňovaní vedľajších výhonov alebo výhonkov, ktoré vyrastajú v pazuchách listov pri hlavnej stonke. Tým sa smerujú živiny do hlavnej stonky a hlavných výhonov. To vedie k lepšiemu rastu plodov, zosilneniu rastliny, lepšiemu vetraniu a osvetleniu rastliny, čo znižuje riziko chorôb a napadnutia škodcami.

Zabránenie polámania

Vyššie odrody paradajok môžu potrebovať podporu napríklad v podobe bambusovej tyčky, aby sa zabránilo prípadnému polámaniu.

Ochrana paradajok pred škodcami

Rajčiny sú ľahko napadnuteľné škodcami a chorobami, preto ich pravidelne kontrolujte, a prípadne okamžite vzniknuté komplikácie riešte pomocou na to určených prípravkov.

Pestujete paradajky?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *