Pestovanie zemiakov je jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako si vypestovať vlastnú zeleninu na záhrade. Ak sa chystáte na sadenie zemiakov tento rok prvýkrát, potom vedzte, že to nie je tak zložité, ako by sa mohlo zdať.
Avšak pre zaistenie úspechu a bohatej úrody je dôležité vedieť, kedy zemiaky sadiť a ako sa o ne správne starať. Kedy je teda najlepší čas na sadenie zemiakov a aké sú najlepšie praktiky pri pestovaní tejto zeleniny? V tomto článku sa zameriame na odpovede presne na tieto otázky, a ponúkneme vám tipy a triky na pestovanie zemiakov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť najlepšie výsledky.
Obsah článku
Kedy je najlepší čas na sadenie zemiakov?
To závisí od viacerých faktorov – predovšetkým od klimatických podmienok a nadmorskej výšky. Všeobecne však možno konštatovať, že ideálnou dobou na sadenie zemiakov je obdobie jari, kedy sa pôda už pozvoľna otepľuje a denné teploty dosahujú aspoň 10 stupňov Celzia. Väčšina záhradníkov ich preto stavia v priebehu apríla a mája, avšak pravidlom to nie je.
Je však potrebné počítať s tým, že od výsadby do zberu to trvá 3 až 4 mesiace. Takže so stávkovaním je nutné začať najneskôr koncom júna, aby zber následne na konci nezničili prichádzajúce mrazy.
Aké počasie nemajú zemiaky rady?
Zemiaky sú plodiny, ktoré preferujú mierne chladnejšiu a vlhšiu klímu. Príliš horúce a suché počasie môže zemiakom spôsobovať stres a znižovať ich výnosy. Naopak príliš vlhké podmienky sa zas zapríčiňujú o hnilobu koreňov a hromadení plesní. Taktiež neznáša mrazy, pretože tie môžu poškodiť ich klíčky.
Je teda dôležité monitorovať počasie av prípade potreby prijať potrebné opatrenia. Ako je napríklad zakrytie zemiakov fóliou, keď prídu mrazy, alebo pridávanie hnojiva ku koreňom v prípade extrémne suchého počasia.
Sadenie zemiakov – ako naň?
Pestovanie zemiakov nie je žiadnou raketovou vedou, stačí sa pri nej riadiť jednoduchým postupom. Ako teda postupovať správne pre sadenie zemiakov?
Všetko začína pri výbere vhodného miesta
Vyberte miesto, kde bude dostatok slnečného svitu a zároveň pôda bude priepustná. Pozor však na to, že zemiaky nie je vhodné pestovať na rovnakom mieste viac rokov po sebe, pretože sa na ňom postupom rokov hromadia škodliviny. Tiež je vhodné vybranú pôdu na zasadenie obohatiť kompostom alebo hnojom.
Pripravte si zemiakové hľuzy
Hľuzy zemiakov je potrebné pripraviť tak, že ich najskôr necháte niekoľko týždňov na svetle a teplom mieste klíčiť. Potom z nich začnú vyrastať viditeľné výhonky, ktoré sa nechávajú dorásť do dĺžky 2-3 cm. Optimálna teplota na klíčenie zemiakov sa potom pohybuje medzi 7 až 10 °C.
Výsadba zemiakov
Následne vysádzajte klíčiace zemiaky do predpripravených otvorov s hĺbkou okolo 10 cm, vzdialených od seba približne 30 centimetrov. Do každého otvoru dajte jednu klíčiacu hľuzu zemiaky, a zasypte ju zeminou. Je odporúčané vsádzať ich do pravidelných radov.
Pestovanie zemiakov – čo potrebujete vedieť o starostlivosti o zemiaky?
Sadba zemiakov je prvým krokom k tomu, ako pestovať zemiaky na záhrade. Ďalej je totiž nesmierne dôležité vedieť, ako sa o zemiaky starať počas ich rastu. Potrebujú totiž pravidelné zalievanie a hnojenie, najmä počas obdobia rastu – teda na prelome jari a leta. Najlepšie bude, keď na tento účel použijete organické hnojivá, ako sú kompost alebo hnoj.
Ďalšou nevyhnutnosťou je pravidelné sledovanie toho, či sa na zemiakoch nezačínajú objavovať škodcovia alebo choroby – najviac trpia na plesne, hnilobu a najbežnejšími škodcami sú vošky a pásavky. Pokiaľ zistíte, že sa na nich vyskytujú, tak bezodkladne použite vhodné prostriedky na ich likvidáciu. Tiež je dobré odburiňovať a udržiavať okolie okolo záhona so zemiakmi čisté.
Jedine týmto spôsobom dokážete úspešne zasadiť a vypestovať zemiaky na záhrade. Mohlo by vás zaujímať aj: Zber zemiakov: Kedy žať zemiaky a ako na ich skladovanie?
-
Najhlbšie Jan Werich citáty. „Najväčšie umenie je byť živý po svojom.“
Jan Werich citáty patria k najznámejším výrokom českej kultúry. Dozviete sa niektoré z najhlbších a najvýznamnejších citátov Jana Wericha.
-
Jesenné prázdniny 2024: Kedy začínajú a tipy na zábavu
Jesenné prázdniny 2024 sa blížia a prinášajú so sebou voľný čas. Zistíte, kedy jesenné prázdniny začínajú a kam sa vydať za krásami prírody.
-
Pleseň v kvetináči: Ako sa plesne zbaviť a ako sa jej vyhnúť
Pleseň v kvetináči je problém, s ktorým sa stretáva mnoho pestovateľov. Dozviete sa najčastejšie príznaky plesne v kvetináči a ako zakročiť.
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.