skalka v záhrade

SKALKA v záhrade: Inšpirácia a 2 návody na vytvorenie skalky

Skalka v záhrade môže byť jedným z najzaujímavejších projektov. Pokiaľ sa aj vy chystáte vytvoriť vlastnú skalku, určite sa budete chcieť inšpirovať a získať niekoľko jednoduchých návodov na jej vytvorenie. Aké sú kľúčové rady pri vytváraní záhradnej skalky? Aké kamene sú na skalku vhodné a ako ju správne upraviť, aby sa stala estetickým prvkom vašej záhrady? To sa dozviete v tomto článku, v ktorom sa budeme venovať jednoduchým návodom na vytvorenie záhradnej skalky, ktorá skrášli vašu záhradu.

Inšpirácia pri stavaní skalky do zahrady

Kľúčom k úspechu, ako nájsť inšpiráciu, je zamyslieť sa nad tým, ako by ste chceli, aby vaša skalka v záhrade vyzerala. Základom skalky inšpirácie je teda premyslieť si, či chcete mať skalku plnú farieb a kvetov, alebo radšej zvolíte striedmejšiu skalku so sukulentmi a inými rastlinami, ktoré sú jednoduché na údržbu? Môžete tiež popremýšľať o tom, aký štýl preferujete – rustikálny, minimal alebo máte radšej moderné skalky?

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, nezabudnite, že  skalka by mala byť prispôsobená podmienkam vašej záhrady – zvážte napríklad to, koľko slnka a tieňa bude na danom mieste. Až potom môžete začať plánovať svoju záhradnú skalku a vytvoriť si zo záhrady krásne a útulné miesto.

Skalka v záhrade – čím spevniť skalku vo svahu? 

Jednou z možností je postavenie skalky vo svahu. Čo ale urobiť pre to, aby vám novo vzniknutá dominanta vašej záhrady ihneď nezišla zo svahu dole?

 • Zatravnenie svahu – tráva pomôže udržať pôdu na mieste a zároveň zlepší priepustnosť pôdy.
 • Ochranné siete – ak je sklon svahu príliš prudký možno naň inštalovať ochranné siete, ktoré dokážu udržať pôdu na mieste. Tieto siete sú obvykle vyrábané z polypropylénu či iného odolného materiálu.
 • Kamene alebo štrk – tieto materiály sú schopné udržať pôdu na mieste a zároveň podčiarkovať estetický vzhľad skalky. Musia byť však starostlivo položené a upevnené, aby neboli vymyté dažďom.

Skalku však môžete umiestniť aj na rovinu – takáto skalka na rovine môže byť napríklad skalka pri plote, alebo skalka okolo jazierka.

skalka v záhrade

Ako poskladať kamene do skalky?

Vytvorenie peknej a stabilnej skalky vyžaduje starostlivú prípravu a správnu techniku pri pokladaní kameňov. Ako umiestniť kamene do skalky?

Vyberte si kamene rôznych tvarov, veľkostí a farieb, aby skalka vyzerala prirodzene. Pamätajte, že ťažšie kamene by mali byť umiestnené do spodnej časti skalky a menšie kamene zas na jej vrchol. Vkladajte kamene tak, aby do seba zapadali, čo urobí skalku pevnú. Menšie kamene môžu byť zároveň vkladané do medzier medzi väčšie kamene kvôli ďalšiemu spevneniu.

 1. Vyberte vhodné miesto pre záhradnú skalku. Malo by byť dobre osvetlené, s dostatočným prístupom k vode.
 2. Pripravte terén odstránením trávy, buriny a kamenia. Skontrolujte tiež, či je terén dostatočne rovný a spôsobilý na výstavbu.
 3. Zakúpte potrebný materiál, ako sú kamene, zemina, mulčovací materiál a rastliny.
 4. Vytvorte základnú kostru skalky pomocou ťažších a väčších kameňov. Pamätajte, že kamene by mali byť umiestnené tak, aby do seba zapadali.
 5. Nasypte dovnútra skalky priepustnú zeminu a dobre ju rozotrite medzi kameňmi.
 6. Výsadbu rastlín vykonávajte tak, aby boli vhodne rozmiestnené a aby sa vzájomne dopĺňali. Nezabudnite zahrnúť aj sukulenty.
 7. Pokryte zeminu mulčovacím materiálom, ktorý pomôže udržiavať vlhkosť a potlačí rast buriny.
skalky do zahrady
 1. Vyberte vhodné miesto, pokojne aj na svahu.
 2. Odstráňte všetky rastliny z danej oblasti – zatrávnenie môžete ponechať.
 3. Najprv položte vrstvu kamennej drviny alebo štrku, aby sa zabránilo vyplaveniu pôdy.
 4. Vytvorte základný tvar skalky pomocou kamenných blokov alebo kameňov.
 5. Urobte vrstvy pôdy pre rastliny, ktoré chcete vysádzať na skalku.
 6. Zasaďte rastliny do vrstiev pôdy na skalku.
 7. Udržujte skalku v zdravej kondícii zalievaním, odstraňovaním buriny a hnojením.
 8. Občas pridávajte nové rastliny alebo presádzajte existujúce, aby sa udržiavala rozmanitosť a krása skalky.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *