prvý máj lásky čas

1. Máj lásky čas – nielen čas lásky, ale tiež Sviatok práce

Viac, čo sa oslavuje 1. mája? 1. máj je známy ako Prvý máj či Sviatok zamilovaných a oslavuje sa medzinárodný sviatok práce, na Slovensku známý ako deň pracovného pokoja. Čo je to 1. máj, čo sa tento deň robí, kto ho vymyslel a prečo oslavujeme Sviatok práce práve 1. mája? V tomto článku sa pozrieme na históriu tohto sviatku a na to, ako sa oslavuje v rôznych krajinách po celom svete.

1. máj Sviatok práce a prvý máj

Sviatok práce a prvý máj

Prvý máj je dňom plný osláv po celom svete. Ide o deň, ktorý mnoho krajín oslavuje ako sviatok lásky a romantiky. Je to aj deň, keď si pripomíname prácu a pracujúcu triedu medzinárodným sviatkom pracujúcich. Na Slovensku je známy ako štátny sviatok práce – deň pracovného pokoja a pracujúci tak majú v tento deň voľno.

V noci z 30. apríla na 1. mája sa tiež tradične organizuje pálenie čarodejníc.

Prvý máj po svete

Čo sa robí na Prvý máj? Prvý máj alebo Sviatok práce, je významným dňom oslavovaným po celom svete. Každá krajina má na tento deň svoje vlastné zvyky a tradície. V niektorých krajinách je 1. máj dokonca štátnym sviatkom. V mnohých krajinách sa však jedná o bežný pracovný deň, ktorý si ľudia pripomínajú skôr symbolicky.

K tejto príležitosti sa konajú aj veľkolepé sprievody a oslavy, kde sa ľudia schádzajú z celého regiónu, aby spoločne oslávili tento významný deň. Vo Francúzsku sa napríklad konajú tradičné „Majové sprievody“, počas ktorých ľudia nosia kvetinové korunky a zástavy. V Nemecku sa potom ľudia vydávajú na prechádzky do prírody a zbierajú kvety, ktoré následne umiestňujú na stromy, stĺpy a domy.

Zaujímavosti z osláv po svete

  • V Číne, na Kube a v Rusku sa 1. máj oslavuje aj ako Deň práce a solidarity
  • Deň matky sa v ten deň oslavuje v Portugalsku av Španielsku.
  • 1. máj je v Nemecku aj Dňom stromov alebo prírody a má aj svoj vlastný názov tzv. Tanz in den Mai, čo znamená „tanec do mája“. 
  • Na Slovensku a v Česku sa 1. máj oslavuje tradične s výrobou a zdobením májok. Je to u nás Deň zamilovaných a tiež Sviatok práce.
  • Tzv. May Day sa oslavuje vo Veľkej Británii, keď ľudia vítajú jar, spievajú piesne a tancujú okolo májky.
  • Vo Švédsku je 1. máj Dňom dôchodcov, kedy sa starší ľudia stretávajú a spoločne oslavujú.
  • Prvý máj sa samozrejme oslavuje aj ako sviatok lásky a romantiky. Vo Fínsku sa mu napríklad hovorí Vappu“. Mladí ľudia tam v tento deň oslavujú a vyznávajú si lásku.

Prečo slávime Sviatok práce 1. mája?

Kto vymyslel Sviatok práce? Sviatok práce bol vymyslený ako deň, ktorý upozorňuje na prácu a pracujúcu triedu. Sviatok práce bol prvýkrát oslavovaný v roku 1889 na medzinárodných demonštráciách za osemhodinový pracovný čas. Tieto demonštrácie viedli k vytvoreniu Medzinárodnej organizácie práce (ILO) a tiež k uznaniu 1. mája ako medzinárodného Sviatku práce.

Sviatok práce a prvý máj

Sviatok práce v Česku a na Slovensku

História Sviatku práce v Česku a na Slovensku siaha až do 19. storočia, kedy sa vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku formovala robotnícka trieda. Prvé oslavy sa konali v roku 1890 v Prahe. Bol to sprievod a vystúpenie na Letenskú pláni. Vtedy sa presadzoval 8-hodinový pracovný deň a rovnosť medzi robotníkmi a kapitálom.

V období prvej republiky bol 1. máj oficiálne uzákonený ako sviatok práce a začal sa oslavovať štátnymi oslavami. V roku 1948 sa Sviatok práce stal ideologickým nástrojom komunistickej strany, ktorá sa snažila propagovať svoj režim a robotnícku triedu. Po roku 1989 boli oslavy Sviatku práce zmiernené a dostali skôr rodinný a kultúrny charakter

Sviatok zamilovaných

Ako sa oslavuje Sviatok zamilovaných? 1. máj nie je len Sviatkom práce, ale aj Sviatkom zamilovaných. Po celom svete sa na túto príležitosť oslavuje láska a romantika, a to rôznymi spôsobmi a tradíciami. Niektoré krajiny majú svoje vlastné zvyky, ktoré sú veľmi odlišné od ostatných.

Vo Francúzsku sa napríklad k tomuto sviatku obdarovávajú rastlinami, ktoré sa nazývajú „muguet“, teda konvalinky. V Taliansku sa na tento deň dávajú výraznejšie prejavujú city a vzťahy, a to predovšetkým vďaka tradícii zvanej „Baci Perugina“. Ide o malé čokoládky s odkazmi, ktoré sa dávajú milovaným ľuďom. Japonsko oslavuje 1. mája takzvanou „zelenou nocou“. V tento deň sa konajú pod japonskými čerešňami pikniky a ľudia si užívajú romantickú atmosféru.

sviatok všetkých zamilovaných

Prvý máj lásky čas

Jednou z najznámejších tradícií na 1. mája na Slovensku je poľubok pod rozkvitnutým stromom. Túto tradíciu možno nájsť v mnohých častiach sveta a spája sa s ňou zvyk venovať si vzájomnú pozornosť a lásku. Bozk pod rozkvitnutým stromom má paru podľa tradície zaistiť lásku a šťastie v budúcnosti.

Táto tradícia má korene už v pohanských tradíciách, keď sa ľudia modlili k bohyni lásky a plodnosti Flóre. Priali si dobrú úrodu a plodnosť. V kresťanskej tradícii sa tento sviatok spojil s úctou k Panne Márii. Zamilované páry podľa legendy preberajú večnú lásku a šťastie. Podmienkou je bozk pod lipou, dubom alebo iným rozkvitnutým stromom práve na 1. mája.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *