Bazalka pestovanie

Bazalka pestovanie: Ako ju správne vsádzať, zalievať a žať

Okrem toho, že bazalka dodáva skvelú chuť pokrmom, je tiež jednou z najjednoduchších byliniek na pestovanie. Ak ste nováčikom v bazalka pestovanie, nebojte sa, že by ste si s touto úlohou neporadili. S našimi jednoduchými tipmi a trikmi vám ukážeme, ako ľahko a úspešne pestovať bazalku v kvetináči či na záhrade. Akú zeminu pre bazalku použiť? Ako správne zaštipovať bazalku a ako často ju zalievať? Odpovede na tieto otázky a mnoho ďalšieho sa dozviete v tomto článku.

Bazalka pestovanie

Čo je to bazalka?

Bazalka je aromatická bylina, ktorú je možné pestovať v rôznych podmienkach. Na svete existuje niekoľko druhov bazalky. Tieto druhy sa môžu líšiť tvarom a veľkosťou listov, intenzitou vône a pôvodom. Existujú aj špeciálne druhy bazalky napríklad ako bazalka citrónová, ktorá má citrusovú vôňu a chuť. Každý druh bazalky má svoje špecifické požiadavky na pestovanie. Uvedieme vám tu pár všeobecných tipov a rád.

Bazalka pestovanie

Stávkovanie bazalky

Akú zeminu pre bazalku? Pestovanie bazalky začína výberom vhodného miesta. Bazalka potrebuje veľa slnka. Nestávkujte ju však na miesta, kde je priamy slnečný svit celý deň. Pri sadení, bazalku umiestňujte najlepšie do mierne vlhkej pôdy. Pokiaľ pestujete bazalku v kvetináči, použite zmes rašeliny, perlitu a kompostu.

Ako pestovať bazalku na záhrade? Pri výsadbe bazalky do pôdy je dôležité zvoliť správnu hĺbku a vzdialenosť medzi jednotlivými sadenicami. Bazalku vsádzajte asi 1-2 cm hlboko a vzdialenosť medzi jednotlivými sadenicami by mala byť okolo 20-30 cm. Vedľa bazalky sa bude vynímať aj kocúrnik obyčajný.

Bazalku je nutné pravidelne zastrihovať. Podporíte tým rast nových listov a zabránite prílišnému rozrastaniu rastliny. Začnite ju strihať až od 6. týždňa pestovania. Pokiaľ chcete, aby sa rastlina vetvila a mala viac listov, zarezávajte rastlinu zhruba do polovice jej výšky. Ak chcete, aby bazalka bola viac rozkvitnutá, nechajte ju rásť bez rezania.

Hnojenie je niečo, čo má bazalka veľmi rada. Vykonávajte ho najlepšie každé 2-3 týždne. Používajte organické hnojivá a aplikujte ich priamo na pôdu okolo rastliny.

Zalievanie bazalky

Pre správny rast bazalky je nutné ju pravidelne zalievať. Zálievka by nemala rastlinu premokriť. Ak bazalka dostane príliš veľa vody, dôjde k zahnívaniu koreňov. Pri nedostatku vody môže bazalka stratiť svoju arómu a začať vysychať. Odporúča sa ju v letnom období zalievať raz denne, a potom menej často v chladnejšom počasí. Najlepšie je ju zalievať mierne ale za to častejšie.

Bazalka pestovanie

Zber bazalky

Ako dlho vydrží bazalka? Bazalku môžete žať, akonáhle rastlina dorastie do výšky asi 15-20 cm. Zastrihávajte ju postupne avšak pravidelne, aby sa rastlina mohla ďalej rozvíjať a produkcia bola čo najvyššia. Odtrhávajte listy a vrcholové časti vetvičiek. Pokiaľ tento proces budete robiť pravidelne, zaručíte produkciu rastliny až do jesene.

Zaštipovanie bazalky

Ako správne zaštipovať bazalku? Zaštipovanie bazalky je dôležitou súčasťou starostlivosti o rastlinu. Pri zaštipovaní bazalky je dôležité použiť čistý a ostrý nožík. Zaštipovanie sa vykonáva tak, že odstránite vrcholový púčik a niekoľko horných lístkov. Tým podporíte bohatší a rovnomernejší rast rastliny a zvýšite produkciu listov. 

Kedy zaštipovať bazalku? Odporúča sa ju začať zaštipovať hneď, ako dorastie do výšky 10-15 cm. Po dosiahnutí tejto výšky vykonávajte zaštipovanie pravidelne, zhruba raz týždenne.

Bazalka pestovanie v kvetináči 

Vedeli ste tiež, že bazalku môžete pestovať aj v kvetináči? Pokiaľ nemáte záhradu alebo ak chcete mať bazalku bližšie k vašej kuchyni, môžete ju ľahko pestovať v kvetináči na vašom balkóne alebo okne. Kvetináč by mal byť umiestnený na slnečnom mieste a bazalka by mala byť pravidelne zalievaná. Dajte si pozor aj na prílišné premokrovanie pôdy.

Bazalka pestovanie v kvetináči

Choroby a škodcovia

Bazalka môže byť náchylná k niekoľkým chorobám a škodcom. Medzi najčastejšie choroby patrí pleseň šedá, hniloba koreňa, hubové choroby a virózy. Čo sa týka škodcov, tak bazalku môžu napádať vošky, molicovité chrobáky, roztočce a niektoré druhy ulitníkov.

Aby ste zabránili výskytu týchto problémov, je dôležité dodržiavať správnu starostlivosť. Udržujte pravidelnú a primeranú zálievku a hnojenie. Zaistite dostatočné oslnenie a vetranie. Pri pestovaní v kvetináči zvoľte vhodné prostredie a správnu veľkosť kvetináča. Ak sa choroby alebo škodcovia objavia, je dôležité rýchlo konať a použiť vhodnú liečbu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *