kocúrnik obyčajný

KOCÚRNIK OBYČAJNÝ: Liečivá rastlina, ktorú mačky milujú

Vitajte pri článku o rostlině kocúrnik obyčajný, ktorý je nielen liečivou rastlinou, ale aj budúcou obľúbenou pochúťkou vašich mačiek! Ak sa zaujímate o pestovanie tejto zvláštnej bylinky alebo chcete vedieť viac o jej zázračných účinkoch, ste presne tam, kde máte byť.

Hľadáte nový spôsob, ako zlepšiť zdravie a náladu vašich mačiek? Práve kocúrnik obyčajný je rastlina, ktorá má mnoho využití a dokáže priniesť veľa radosti vašim mačacím kamarátom. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o kocúrnik pestovanie, aké má kocúrnik účinky a ako je môžete použiť na zlepšenie zdravia vašich mačiek.

kocúrnik obyčajný

Ako vyzerá kocúrnik obyčajný?

Väčšinou ho stretnete v trsoch ako rastlinu asi 60 cm vysokú. Môže však dosiahnuť výšku až jedného metra. Lodyhu má štvorhranne vetvený s krátkou ale však hustou plsťou. Listy má obvykle srdcovitého tvaru zakončené vrúbkovaným okrajom.

Jeho malé kvety rozkvitajú od júla do septembra. Nadobúdajú farby od bielej po slabo ružovú. Kultivovaný kocúrnik obyčajný ich môže mať aj modré alebo fialové. Rastlina pochádza pôvodne z vybraných častí Ázie a Európy. V prírode ju nájdete rast v blízkosti horských oblastí, vodných tokov, na medziach a pozdĺž ciest. Jej rodové meno je „nepeta“ a je zrejme odvodené od talianskeho mesta Nepete. V tomto mieste sa kocúrnik hojne objavoval pred jeho kultiváciou.

Kocúrnik obyčajný a jeho prospešnosť pre človeka

Ako je kocúrnik obyčajný prospešný pre človeka? Táto rastlina je používaná ako liek už dlhé stáročia. Využíva sa aj ako dochucovadlo. Predtým sa tiež jej listy fajčili a korene žuvali kvôli jej halucinogénnym účinkom. Užíval sa aj odvar zo šanty ako upokojujúci čaj. Traduje sa, že si ho aj ženy pridávali do kúpeľa na zvýšenie plodnosti.

Aktuálne je odporúčaný na liečbu horúčky aj prechladnutia. Podporuje totiž potenie a pomáha znižovať teplotu. Môže vám aj pomôcť pri bolesti hlavy a problémoch s trávením. Keď rastlinu čerstvo nasekáte bude mať hojivé účinky na pomliaždeniny. Vo forme obkladu upokojuje podráždenú pokožku.

Kocúrnik bude človeku prospešný aj inými spôsobmi. Podľa výskumov totiž látky obsiahnuté v tejto rastline odpudzujú šváby a komáre. Udáva sa, že tiež nevonia myšiam a krysám. Pôsobí na nich odpudivo.

kocúrnik obyčajný

Účinky kocúrniku na našich mačacích miláčikov

Už názov nám hovorí, že rastlina bude mať nejakú väčšiu súvislosť s mačkami. Práve tie sa rady v tejto rastline váľajú, trhajú ju a okusujú jej listy. Odpoveďou na ich následné správanie je látka s menom „nepetalaktón“. Tá sa uvoľňuje do vzduchu, ktorý mačky v jej prítomnosti vdychujú.

Výťažky z tejto rastliny sa preto pridávajú aj do mnohých mačacích hračiek či postrekov na škrabadlá. Tento vyvolaný efekt u vašich maznáčikov pretrvá päť až desať minút. Pri zjedení potom na nich pôsobí skôr ako sedatívum. To však nie je nič, čoho by ste sa mali obávať. Podľa známych informácií rastlina nie je ani návyková ani sa u mačiek neprejavujú žiadne vedľajšie účinky. Považuje sa skôr za rekreačnú látku.

Mačky na rastlinu reagujú s rôznou intenzitou a niektoré tento efekt nepocítia vôbec. Zaujímavosťou je, že mačiatka do 8 týždňov veku na šantu nereagujú a skôr sa jej vyhýbajú.

kocúrnik obyčajný

Kocúrnik obyčajný a jeho pestovanie

Jedná sa o bujne rastúcu rastlinu, ktorá je viac-menej nenáročná na pestovanie. Nemusíte sa o ňu báť ani v zime, pretože bez problémov prezimuje. Potrebuje len slnečné, dobre priepustné miesto s ideálne vápnitým podložím. Má rada kamenisté aj piesočnaté pôdy. Neodporúča sa jej vsádzať do viacerých premokrených oblastí z dôvodu zahnívania v zime.

Rastlina sa množí výsevom semienok, rezkovaním alebo delením trsov. Možno ju pestovať aj v kvetináči. V záhradke ju môžete zasadiť ako medzi iné trvalky aj ako jednodruhovú výsadbu. Vynímať sa bude aj vo vašej bylinkovej záhradke. Z dôvodu užívania vašimi mačacími kamarátmi sa odporúča výsadbu vytvoriť niekde na okraji záhrady. Po odkvitnutí rastlinu zostrihnite do výšky desiatich centimetrov, aby mohla znova obraziť.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *