postrek na vošky z octu

Ako na účinný postrek na vošky z octu či sódy bez chémie

Aké sú najúčinnejšie spôsoby, ako sa vysporiadať s voškami bez toho, aby ste museli siahnuť po chemických postrekoch? A akým spôsobom je možné využiť bežné domáce prostriedky ako ocot či sóda na zničenie vošiek? Práve tým sa budeme podrobnejšie zaoberať na nasledujúcich riadkoch. Vyskúšajte postrek na vošky z octu alebo z jedlej sódy a zbavte sa vošiek lacno a účinné bez chémie.

postrek na vošky z octu

Čo sú vošky?

Vošky sú drobní škodcovia, ktorí sa živia šťavami z rastlín. Množia sa navyše veľmi rýchlo, takže pokiaľ nie je proti nim zasiahnuté včas, môžu spôsobiť vážne poškodenie rastlín. Kde sa vyskytujú? Existuje mnoho druhov vošiek, ktoré sa špecializujú na rôzne druhy rastlín, ako sú ovocné stromy, pestovaná zelenina či okrasné rastliny.

Ako spoznať, že rastlina je napadnutá voškami?

Žlté sfarbené listy so škvrnami

Vošky vysávajú šťavy z rastliny, čo zákonite vedie k poškodzovaniu listov. Napadnuté listy začínajú žltnúť a objavujú sa na nich škvrny.

Zmena rastu rastliny

Rastlina napadnutá voškami sa môže stať slabšou a menej životaschopnou. Rast rastliny sa teda spomalí. 

Lepkavé kvapky na listoch

Vošky vylučujú sladkú tekutinu, ktorá spôsobuje, že sa na listoch objavia lepkavé kvapky.

Pohľadom

Vošky sú malí škodcovia, ktorí môžu byť viditeľní aj voľným okom. Pokiaľ vidíte drobné, pohybujúce sa organizmy na rastline, môžu to byť práve vošky.

postrek na vošky z octu

Čo pomôže zlikvidovať vošky?

Ako na vošky prírodne? Účinným prírodným riešením je využitie bežných domácich prostriedkov ako ocot alebo sóda. Môžete si napríklad vyrobiť roztok z octu a vody a potom ho aplikovať na rastliny postihnuté voškami. Rovnako tak možno ako prírodný postrek na vošky použiť roztok sódy bikarbóny, ktorá má fungicídne aj insekticídne účinky.

Mydlo tiež pomôže odstrániť ochranný voskový povlak na tele vošiek, čo vedie k dehydratácii a usmrteniu škodcov. Je však dôležité mať na pamäti, že pri použití prírodných prostriedkov je potrebné byť trpezlivý a postreky aplikovať pravidelne, aby boli účinné.

Existujú aj rôzne rastliny, ktoré vošky a iných škodcov prirodzene odpudzujú. Patrí medzi ne cesnak, cibuľa, pažítka alebo napríklad kocúrnik obyčajný.

Ako vyrobiť postrek proti voškám?

Poďme sa teraz naučiť, ako vyrobiť domáci postrek na vošky.

Postrek na vošky z octu

Postrek z octu je jedným z domácich prírodných prostriedkov, ktorý možno použiť na likvidáciu vošiek. Vošky sú citlivé na kyslé prostredie, ktoré je v octe prítomné, a preto môžu byť účinne zničené octovým postrekom.

Čo budete potrebovať? Na prípravu postreku si kúpte biely ocot, tekuté mydlo na riad, vodu a rozstrekovač. Ako postupovať?

  1. Zmiešajte vodu a biely ocot v pomere 1:1.
  2. Pridajte trochu tekutého mydla na riad a zmes dobre premiešajte.
  3. Nalejte zmes do postrekovača a pretrepte, aby sa voda a ocot dokonale spojili.
  4. Nastriekajte postrek na napadnuté rastliny zo všetkých strán, kým nebudú ich listy celé pokryté.
  5. Nechajte postrek pôsobiť na rastlinách po dobu asi jednej hodiny a potom rastliny dôkladne opláchnite vodou.

Ak používate postrek na rastlinách, vyhnite sa jeho použitiu vo vysokých teplotách, pretože vysoká koncentrácia octu potom môže na listoch spôsobiť poškodenie. Preto by ste mali rastliny ošetrovať vo večerných hodinách alebo skoro ráno, keď je vonkajšia teplota nižšia.

postrek na vošky z octu

Postrek na vošky z jedlej sódy

Postrek na vošky z jedlej sódy je ďalším domácim prírodným prostriedkom, ktorý možno použiť na likvidáciu vošiek bez chémie. Jedlá sóda, tiež známa ako bikarbonát sodný, sa dá použiť ako lacná a ekologická alternatíva k chemickým insekticídom.

Čo budete potrebovať na tento účinný postrek? Okrem rozstrekovača a 2 lyžíc jedlej sódy vám už bude stačiť iba šálka vody. Ako na to? Zmiešajte jedlú sódu s vodou a dobre premiešajte, kým sa sóda úplne nerozpustí. Následne nalejte zmes do rozstrekovača.

Jedlá sóda funguje ako prírodný insekticíd, ktorý ničí vošky tým, že narúša ich tráviaci systém a pH roztoku bráni voškám v prijímaní potravy. Postrek z jedlej sódy je účinný aj proti mnohým ďalším škodcom, ako sú mory, chrobáky či húsenice. 

Kedy urobiť postrek proti voškám?

Je dôležité používať postrek pravidelne aspoň raz týždenne, kým sa vošiek úplne nezbavíte. Najlepší čas na postrek proti voškám je skoro ráno alebo neskoro popoludní, keď teploty sú najchladnejšie. V teplejších hodinách dňa  totiž môžu byť postreky menej účinné, pretože môžu rýchlejšie vysychať.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *