púpava lekárska

Horká kúzelníčka PÚPAVA LEKÁRSKA: Jej účinky a použitie

Jarné obdobie ponúka skvelú príležitosť, ako zregenerovať organizmus, posilniť pečeň a dodať organizmu poriadnu dávku účinných bioaktívnych látok, ktoré mu cez zimu tak chýbali. Ako na objednávku necháva matka príroda v jarnom období vyrastať úplné unikáty medzi liečivými bylinami – v prvom rade je to púpava nasledovaná žihľavou dvojdomou.

Mesiace marec a apríl sú najvhodnejšie na posilnenie a regeneráciu pečene a žlčníka, pretože v zimnom období dochádza k ich nadmernému zaťaženiu. Nie nadarmo sa hovorí, kto popíja pravidelne púpavový a tiež žihľavový čaj, bude sa dlho tešiť pevnému zdraviu.

Púpava lekárska – horká kúzelníčka

Púpava lekárska, známa tiež ako smotánka lekárska, je veľmi odolná vytrvalá bylina z čeľade hviezdicovitých. Vykvitá od marca do mája záplavou žiarivo žltých kvetov, vyrastajúcich na dutých stvoloch z pozemnej ružice listov.

Liečivé sú všetky časti tejto byliny – odnožovitý koreň, listy, stvol aj kvet. Na zber listov, stoniek aj kvetov je najvhodnejšie jarné obdobie. Práve v ňom majú najvyšší obsah prospešných látok, hlavne horčín. Pre zber koreňa je najvhodnejšia jeseň, pretože je v nej obsiahnuté najvyššie množstvo inulínu – prírodného cukru.

púpava lekárska

Smotánka lekárska a jej účinné látky

Neuveriteľná odolnosť púpavy lekárskej je spôsobená vysokým obsahom polyfenolov – prírodných antioxidantov, ktoré majú na ľudské zdravie blahodarný účinok. Tieto látky produkujú rastliny ako ochranu pred zožratím bylinožravcami, slnečným žiarením, plesňami a inými patogénmi a pri ich konzumácii podobným mechanizmom chráni ľudský organizmus pred civilizačnými ochoreniami.

Najvýznamnejšími polyfenolmi obsiahnutými v púpave sú organické kyseliny, alkaloidy, lignany, glykozidy a kumaríny. Bylina ďalej obsahuje významné množstvo inulínu – prírodného cukru, chlorofylu, kyseliny listovej, vitamínov skupiny B, C  (hlavne v mladých listoch) a K, karotenoidov a minerálov – napríklad horčík a draslík. Horká chuť rastliny je spôsobená látkou zvanou taraxacín.

Účinky púpavy na ľudský organizmus

  • Podporuje tvorbu žlče.
  • Má priaznivý vplyv na činnosť pečene, látky obsiahnuté v byline zaisťujú detoxikáciu a regeneráciu tohto dôležitého orgánu.
  • Znižuje hladinu škodlivého cholesterolu.
  • Vysoký obsah kyseliny listovej (vitamínu B 9) zaisťuje správnu metyláciu metionínu – aminokyseliny, ktorá vzniká pri konzumácii živočíšnych produktov (mäso, mlieko, vajcia), týmto mechanizmom chráni ľudský organizmus pred civilizačnými ochoreniami.
  • Obsah vitamínov skupiny B a horčíka spôsobuje celkové uvoľnenie, upokojenie, antidepresívne účinky.
  • Vysoký obsah prírodného cukru inulínu priaznivo ovplyvňuje činnosť pankreasu, pravidelné popíjanie čaju pri problémoch s týmto orgánom výrazne zlepšuje celkový zdravotný stav.
  • Slúži pri podpornej liečbe diabetu II. typu.
  • Pomáha vyplavovať nežiaduci cukor z obličiek a tým zaisťuje správnu činnosť tohto orgánu.
  • Karotenoidy luteín a zeaxantín obsiahnuté v byline chránia ľudský zrak pred škodlivými účinkami voľných radikálov a sú skvelou prevenciou tak závažných ochorení, ako je napríklad makulárna degenerácia.
  • Vysoký obsah chlorofylu je dôležitý pre správnu krvotvorbu, taktiež urýchľuje hojenie rán i celkovú regeneráciu organizmu.
  • Prevencia onkologických ochorení.
  • Navyšovanie pohotovosti imunitného systému.
  • Vďaka obsahu inulínu podporuje zdravý črevný mikróbiom.

Ako sa púpava užíva

Púpavu možno konzumovať surovú. Hrsť mladých šťavnatých lístkov alebo osem stvolov denne zaistí dostatočný príjem všetkých účinných látok. Ďalšou možnosťou je príprava čaju, odvaru z koreňa, tinktúry alebo medu. Široké možnosti využitia majú lístky púpavy aj v studenej kuchyni.

Príprava čaju z listov alebo kvetov: 1 kávovú lyžičku sušenej byliny alebo 6 veľkých listov alebo kvetov prelejte 250 ml vriacej vody, nechajte lúhovať 5 – 7 minút, preceďte a popíjajte vlažný pol hodiny pred jedlom alebo po ňom dvakrát až trikrát denne.

Príprava odvaru z koreňa: 1 kávovú lyžičku sušeného alebo 2 lyžičky čerstvého očisteného a nadrobno nakrájaného koreňa prelejte 250 ml vody, krátko povarte a nechajte 15 minút odstáť. popíjajte vlažný dvakrát denne medzi jedlami.

Vďaka vysokému obsahu účinných látok je púpava neoddeliteľnou súčasťou bylinných tinktúr určených na podporu činnosti pečene, žlčníka a pankreasu.

púpava

Využitie smotánky lekárskej v kuchyni

Mladé lístky smotánky lekárskej skvele poslúžia ako vitamínová bomba do jarných zeleninových šalátov. Výborne chutí s reďkovkami, rôznymi druhmi šalátov alebo pažítkou.

Môžete si urobiť bylinkový šalát so sedmokráskami, popencom brečtanistým a púpavou, ktorý sa hodí napríklad k miešaným vajciam alebo vaječným omeletám.

Pre rýchlu regeneráciu si môžete vyrobiť púpavové smoothie: hrsť umytých mladých lístkov rozmixujte s jedným banánom, jedným kusom kivi a 2 dcl mandľového alebo iného mlieka, vytvoríte si tak doslova životabudič, ktorý vás postaví na nohy.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *