Začiatok novembra je tradične spätý so sviatkom, ktorý poznáme predovšetkým ako „Dušičky“. Dušičky 2023 spájajú spomienky na zosnulých s tradičnými obradmi a zvykmi. V tomto článku sa budeme venovať tomu, kedy presne ich oslavujeme, aký majú historický pôvod a aké tradície sú s nimi spojené. Ako sa líšia Halloween a dušičky a ktorý z týchto sviatkov oslavovať?
Obsah článku
História sviatku
Dedičstvo Keltov
Pre našich dávnych predkov bolo prirodzené predpokladať, že svety mŕtvych a živých sa prelínajú. Nie je preto divu, že to odrážali aj vo svojich rituáloch a tradíciách. V nejakej forme sa to týkalo prakticky všetkých dávnych kultúr. Pre nás je najzaujímavejší keltský sviatok Samhain či jeho staroslovanské obdoby. Práve tu je možné vystopovať začiatok toho, čo poznáme ako sviatok Dušičky.
Kelti sa pri tomto sviatku v noci z 31. októbra na 1. novembra lúčili s odchádzajúcim letom. Tiež ale verili tomu, že sa túto noc vracia duša zomrelých, ktorým treba pomôcť prekročiť hranicu zeme mŕtvych. K tomu im Kelti svietili lampášmi vyrobenými z vydlabanej repy. A pretože niektorí duchovia boli zlí, ľudia si maľovali tváre a prezliekali sa, aby sa pred nimi ochránili.
Ak vám tento popis pripomína tradície spojené s Halloweenom, nie je to náhoda. Práve v ňom sa tieto tradície odrážajú najviac. Ponúka sa ale otázka, čo majú spoločného s Halloweenom? Je to samozrejme pôvod v starých tradíciách predkov, ktorí verili v prelínanie svetov živých a mŕtvych.
Od Samhainu k Dušičkám
To, že kresťanský svet preberal sviatky a tradície od pohanských kultúr, je dobre známa vec. Nie je preto prekvapením, že sa to dotklo aj sviatkov ako bol Samhain. V 7. storočí si kresťania namiesto neho vytvorili tzv. Sviatok všetkých svätých. Jeho podstatou bola pripomienka kresťanských svätcov a mučeníkov. Tento sviatok, ktorého dátum pripadá na 1. novembra, sa dodnes oslavuje ako na západe, tak na východe, av niektorých krajinách je dokonca štátnym sviatkom.
Dušičky 2023
Kedy sa oslavujú dušičky?
Dušičky 2023 pripadajú na 2. novembra. Dátum tohto sviatku sa nemení a oslavujeme ho tak každý rok v rovnaký deň. Niektorí ľudia si potom mylne spájajú Sviatok všetkých svätých s Dušičkami.
Ako a kde vznikli?
V roku 998 vznikol vo Francúzsku sviatok, ktorý mal nadväzovať na Sviatok všetkých svätých. V istom zmysle ho rozširoval zo svätých na všetkých zosnulých. Tento sviatok bol pomenovaný „Pamiatka všetkých verných zosnulých“. Ako jeho dátum bol potom stanovený 2. november. A práve tento sviatok je tým, ktorý dnes nazývame Dušičky.
Čo sa robí na dušičky?
Kým Halloween má svoje zvyky a tradície pomerne jasne dané (zapaľovanie sviečok v tekvici, prevleky, chodenie na koledu), Dušičky sú z tohto pohľadu menej zviazané. Základným prvkom tohto sviatku je spomínanie za zosnulých. Ľudia preto vyrážajú na cintorín, zapaľujú sviečky a vo vzájomných rozhovoroch spomínajú na svojich blízkych.
Z cirkevného pohľadu je však sviatok dušička skôr než na obyčajnom spomínaní založený na oslave vzkriesenia. V tomto ohľade je tak podobný Veľkej noci. Veriaci preto nevynechajú špeciálne modlitby. V minulosti bolo so sviatkom dušičiek spojené aj pečenie špeciálneho pečiva, ktoré sa nazývalo „kosti svätých“. Naši predkovia tiež vhadzovali do ohňa kusy jedla, zosnulým na prilepšenú.
V dnešnej dobe sú pripomínané predovšetkým staršou generáciou. Tí mladší si skôr užívajú halloweenskeho veselia. Niekedy je to kritizované a vydávané za dôkaz toho, ako dnešná spoločnosť opúšťa svoje tradície. Pravda je ale taká, že v niektorých oblastiach, napríklad v Podkrkonoší, pripomínal v minulosti sviatok zo všetkého najviac práve halloweenské oslavy s maskami.
Tradície u nás
Dušičky 2023 oslavované 2. novembra sú národným sviatkom a je obvyklé, že ľudia navštevujú cintoríny, kde sa nachádzajú hroby ich zosnulých blízkych. Počas návštevy hrobu prináša kvety, zapaľujú sviečky a modlia sa za duše zomrelých. Hroby sú často vyzdobené venci a kvetinami.
Tradičné biele chryzantémy sú obľúbenými kvetmi prinášanými na hroby. Sviečky sa na hroby umiestňujú preto, aby osvietili cestu dušiam zomrelých v zásvite noci.
Okrem návštev cintorínov sa tiež konajú bohoslužby v kostoloch a kaplnkách, kde sa ľudia modlia za zosnulých a pripomínajú si ich životy. Dušičky 2023 sú teda významným kresťanským sviatkom, kde sa ľudia spoločne modlia za duše svojich zomrelých príbuzných a priateľov.
-
Nastavenie okien na zimu: Ako nastaviť okná a ušetriť na vykurovaní?
Nastavenie okien na zimu je jednoduchým krokom, ako ušetriť peniaze za vykurovanie. Prečítajte si, ako jednoducho nastaviť okná na zimný režim.
-
Deň vďakyvzdania: Kedy a kde sa oslavuje a aké sú tradície?
Deň vďakyvzdania je jednou z najtradičnejších udalostí v kalendári Spojených štátov Amerických. Viete, kedy, prečo a ako sa tento sviatok oslavuje?
-
Medzinárodný deň mužov 2024: Kedy a prečo sa oslavuje a krátke priania
Medzinárodný deň mužov nás pozýva na zamýšľanie nad mužstvom a rovnosťou. Kedy sa tento sviatok oslavuje, prečo a ako mužom popriať?
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.