Sviatok svätého Martina, ktorý je v Českej republike oslavovaný 11. novembra, je tradičnou oslavou konca jesenného hospodárenia a začiatku zimy. Tento sviatok je známy aj vďaka organizovaniu ľudových veselíc a hlavne vďaka okázalým večerám. Čo dobré obsahuje tradičné Svätomartinské menu? Svätý Martin sa typicky oslavuje pojedaním pečenej husi a popíjaním mladého vína. Okrem pečenej husi by nemal na stole chýbať ani výborný dezert – tvarohový koláč alebo svätomartinské rožky. Prečo sa so sviatkom spája práve tieto jedlá a ako si ich pripraviť?
Obsah článku
Tradičné Svätomartinské menu
Tradičné Svätomartinské menu je spojené s oslavou svätého Martina na bielom koni a zvyčajne zahŕňa niekoľko charakteristických pokrmov a nápojov. Jedným z hlavných pokrmov je hus alebo kačica, ktorá sa často pečie a môže byť plnená rôznymi náplňami, ako sú jablká alebo zemiaky. Hus býva podávaná spolu s kysnutými knedľami a kyslou kapustou, červenou či bielou.
Dôležitým prvkom Svätomartinského menu je aj mladé červené svätomartinské víno. To je obvykle prvýkrát fľašované krátko po zbere hrozna a stáva sa symbolom začiatku svätomartinského obdobia. Okrem pečenej husi a vína by nemala chýbať ani sladká bodka v podobe tvarohového koláča alebo svätomartinských rožkov.
Svätomartinská hus
Tradícia podávania husi na sviatok svätého Martina siaha už dlho do minulosti, kedy tento dátum predstavoval bodku za náročným kolobehom poľných prác. Poľnohospodári porážali husi, ktorých odchytová sezóna práve v tomto období začínala, aby potešili svoju rodinu chutným jedlom a zároveň aby neplytvali vlastnými surovinami, ktoré si počas jesene zožali. Pečená hus sa na svätomartinskom menu najčastejšie objavuje s červenou alebo bielou kapustou a knedľou.
Ako sa pečie Svätomartinská hus?
Na 3 porcie si pripravte:
- hus (1,5 – 2 kilogramy)
- 3 jablká
- 2-3 cibuľa
- soľ a korenie
- korenie na hydinu
- kapusta
- húsekové knedle
Ako na prípravu?
- Pripravte si všetky ingrediencie. Domáce hus z trhu bude vždy chutiť lepšie ako hus z obchodu – je samozrejme drahšie, ale chuť má oveľa výraznejšie.
- Husu dôkladne opláchnite a osušte.
- Vnútro aj vonkajšiu stranu husi potrite soľou, korením a korením.
- Dajte hus do chladničky a nechajte ju marinovať po dobu 1 až 2 hodín.
- Medzitým si pripravte náplň – cibuľu nakrájajte na veľké kúsky, jablká po odstránení jadrovníka nakrájajte na kocky. Zmiešajte jablká s cibuľou a vyplňte nimi vnútro husi. Kožu zošite silnou niťou alebo upevnite špáradlá, aby pri pečení náplň z husi nevypadla.
- Krídla obaľte alobalom, pretože hus sa bude piecť dlho a mohli by sa pripáliť.
- Vložte hus do formy a pečte v rúre 2 až 2 a pol hodiny (prvú polhodinu na 220 stupňov, potom teplotu znížte na 180).
- Skontrolujte dopečenie husi malým rezom – pokiaľ sa neobjaví krv, tak ju môžete vybrať z rúry.
- Podávajte s knedľami a kapustou.
Čo sa pečie na Martina?
Súčasťou Svätomartinského menu sú aj sladké dezerty. Medzi ne patria Svätomartinské koláče a rožky plnené rôznymi náplňami z tvarohu, orechov či lekváru. Ako ich pripraviť?
Svätomartinské koláče
Potrebovať budete:
- 250 gramov tvarohu
- 450 gramov špaldovej múky
- prášok do pečiva
- 2 najemno nakrájané jablká
- 2 vajíčka
- 10 lyžičiek mlieka
- 10 lyžičiek rastlinného oleja
- cukor
- štipku soli
- hrsť hrozienok
Na prípravu vám stačí rozmixovať všetky ingrediencie okrem hrozienok a cesto nechať 10 minút odstáť. Následne cesto rozvaľkajte, vytvarujte ho do koláčového tvaru a ozdobte hrozienkami. Položte na nepriľnavý papier na pečenie, potrite žĺtkom a pečte 20 minút na 180 stupňov.
Svätomartinské rožky
Ďalej si môžete ako dezert pripraviť aj tradičné svätomartinské rožky – tie sa môžu vyrábať v rôznych variáciách. Jedná sa o chrumkavé pečivo pomazané maslovým krémom, pričom plnené bývajú najčastejšie mletými vlašskými orechmi.
Pripraviť si navyše môžete aj jednoduché nekynuté svätomartinské rožky. Na prípravu cesta budete potrebovať 400 gramov hladkej múky, 250 gramov hery, 200 gramov kyslej smotany, polovicu lyžičky prášku do pečiva a štipku soli.
Čím sa plnia svätomartinské rožky?
Tradičnú náplň je možné vyrobiť zo 150 gramov mletých vlašských orechov, 100 gramov práškového cukru a jedného bielka. Pridať je možné aj trošku rumu pre reznú chuť.
Orechy však možno vymeniť napríklad aj za mak, lekvár či sušené ovocie.
-
Najhlbšie Jan Werich citáty. „Najväčšie umenie je byť živý po svojom.“
Jan Werich citáty patria k najznámejším výrokom českej kultúry. Dozviete sa niektoré z najhlbších a najvýznamnejších citátov Jana Wericha.
-
Jesenné prázdniny 2024: Kedy začínajú a tipy na zábavu
Jesenné prázdniny 2024 sa blížia a prinášajú so sebou voľný čas. Zistíte, kedy jesenné prázdniny začínajú a kam sa vydať za krásami prírody.
-
Pleseň v kvetináči: Ako sa plesne zbaviť a ako sa jej vyhnúť
Pleseň v kvetináči je problém, s ktorým sa stretáva mnoho pestovateľov. Dozviete sa najčastejšie príznaky plesne v kvetináči a ako zakročiť.
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.