Hnojivo z banánových šupiek

Hnojivo z banánových šupiek: Prebytočné šupky ako hnojivo!

Pokiaľ plánujete hnojiť izbové kvety alebo sadenice na svojich záhonoch, tak rozhodne nikdy nevyhadzujte šupky od banánov. Budú sa vám totiž nesmierne hodiť. Prečo a ako vyrobiť hnojivo z banánových šupiek a ako ho použiť?

Ktoré rastliny uvítajú hnojivo z banánových šupiek?

Banánové šupky obsahujú pomerne veľa živín – od draslíka a horčíka až po sodík a fosfor. Vďaka tomu rastliny na takéto hnojenie dobre reagujú, a hlavne na hnojivo z banánov nevznikajú prakticky žiadne alergické reakcie.

Výhoda banánových šupiek teda spočíva primárne v tom, že aj keď majú veľmi vysoký obsah živín, tak sú úplne hypoalergénne. Inými slovami, presýtenie hnojivom je takmer nemožné. Preto je mnoho záhradníkov presvedčených, že banánové šupky ako hnojivo pre izbové rastliny sú tou najlepšou možnosťou, ktorú si môžete pripraviť sami doma.

Hnojiť banánovými šupkami môžete:

  • paradajky
  • baklažán
  • uhorky
  • ruže
  • begónie
  • akékoľvek citrusové plody
  • zemiaky
  • papriky
  • cukety
banánové šupky ako hnojivo

Ako urobiť hnojivo z banánových šupiek? 

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť hnojivo z banánových šupiek. Prvá z nich je rozomletie šupky pomocou mixéra alebo mlynčeka na mäso. Vzniknuté pyré je potom ešte potrebné zaliať vriacou vodou v pomere 1:1 – šupka z jedného banánu na liter vody. Táto zmes bude vynikajúca pre zálievku koreňov, rovnako ako pre postrek na listy a výhonky.

Ďalšou z možností je použitie sušenej šupky. Banánové šupky je možné sušiť v rúre alebo prirodzene na slnku, rozložené na novinách. Po usušení je následne potrebné ich rozdrviť na prášok a zaliať vriacou vodou. Táto metóda je lepšia v tom, že suroviny na hnojivo môžete zbierať po celý rok postupným prisypávaním banánového prášku do nádoby. Do jari tak môžete mať veľkú zásobu vynikajúceho prírodného hnojiva, ktoré neobsahuje ani gram chemikálií.

Najjednoduchším, ale aj relatívne účinným spôsobom je zahrabať celú šupku blízko rastliny. Proces hniloby začne pomerne rýchlo a počas 2-3 dní bude okolitá pôda obohatená živinami.

Ako dlho lúhovať banánovú šupku?

Pokľaže stavíte na prípravu domáceho hnojiva z banánov, tak vedzte, že ideálny čas na lúhovanie, počas ktorého roztok získa požadovanú koncentráciu, je dva až päť dní. Majte ale na pamäti, že hnojivo z banánových šupiek musí byť skladované na chladnom a tmavom mieste.

Ak by ste totiž pohár s banánovou šupkou postavili na slnko, tak výsledný produkt bohužiaľ skvasí a nebude z neho žiadny úžitok. Menovite v prípade hnojiva z rozomletej šupky je odporúčané nechať lúhovať tri dni na tmavom mieste. V prípade hnojiva zo sušenej šupky stačia dva dni na slnku neprístupnom mieste.

Ako používať banánové šupky ako hnojivo?

Roztok, ktorý bol pripravený v pomere 1:1, teda šupka z 1 banánu na 1 liter vody, sa lúhuje 3 až 5 dní. Ale pred zalievaním ešte nezabudnite koncentrát zriediť v pomere 1:5. K jednému dielu hnojiva ešte pridajte 5 dielov vody izbovej teploty. Ak bolo hnojivo lúhované po dobu 2 dní namiesto 5, je možné pomer s bežnou vodou znížiť na 1:3, pretože koncentrácia takého hnojiva bude oveľa nižšia.

Hnojivo z banánových šupiek

Banánová šupka ako hnojivo na kvety

Banánová šupka je tou najlepšou voľbou pre hnojenie rastliny, pri ktorých chcete dosiahnuť rýchle kvitnutie. Hodí sa teda ako hnojivo pre orchidey, ruže, pelargónie, ibištek, fialky, kaktusy, fikusy či aloe. 

V ich prípade možno prípravok použiť nielen na hnojenie, ale aj na postrek. Majte však na pamäti, že predtým je ešte lepšie roztok prefiltrovať. 

Užitočné rady ohľadom hnojiva z banánov

Hnojivo z banánovej šupky zaisťuje odolnosť voči chorobám. Toto riešenie je možné pritom použiť ako v skleníku, tak na otvorenom záhone. Napríklad v prípade paradajok bude koreňové hnojenie oveľa účinnejšie ako postrek na listy.

Doporučuje sa pridávať jemný prášok z banánových šupiek do otvoru pri výsadbe nových sadeníc na vonkajšom záhone. A to približné v dávkovaní 1:1 – 1 čajová lyžička prášku na 1 rastlinu. Banánové šupky sú totiž ako hnojivo pre sadenice to najlepšie, čo môžete použiť.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *