maliny pestovanie

MALINY PESTOVANIE: Ako pestovať maliny a mať veľkú úrodu?

Maliny sú obľúbeným ovocím mnohých záhradkárov a milovníkov zdravého stravovania. Pokiaľ sa tiež chcete pridať medzi tých, ktorí budú mať svoje vlastné malinové kríky a budú sa tešiť z ich chutných plodov, tak ste na správnom mieste. V tomto článku sa totiž pozrieme na maliny pestovanie a ako dosiahnuť hojnú úrodu.

Aké sú základné požiadavky na pestovanie malín a akými spôsobmi je možné dosiahnuť čo najvyššiu a najzdravšiu úrodu? Čo robiť, aby ste sa vyhli najčastejším chybám, ktoré môžu viesť k menšej úrode? Na nasledujúcich riadkoch vám zodpovieme nielen tieto, ale aj ďalšie otázky týkajúce sa pestovania malín.

maliny pestovanie

Ako pestovať maliny na záhrade?

Ak chcete pestovať maliny na záhrade, je dôležité začať s výberom správneho miesta a odrody malín, ktorá bude najvhodnejšia pre vaše podmienky. Maliny potrebujú slnečné miesto, dobre odvodnenú pôdu a pravidelnú zálievku. Pri výsadbe malinových kríkov je potrebné dbať najmä na dostatočný priestor medzi jednotlivými kríkmi a dodržiavať správnu hĺbku výsadby. Ďalším dôležitým faktorom pre úspešné pestovanie malín je pravidelné hnojenie a ochrana proti škodcom a chorobám.

Ako pestovať maliny? Kroky pre úspešné maliny pestovanie

  1. Začnite prípravou pôdy. Pôda by mala byť dobre odvodnená, bohatá na živiny a jej pH by sa malo pohybovať medzi 5,5 a 6,5. Pokiaľ je pôda príliš kyslá, môžete to napraviť vápnením záhrady.
  2. Vysaďte maliny. Vysaďte malinové kríky v radoch s dostatočným rozostupom medzi nimi. Kríky by mali byť vysadené v jamkách s hĺbkou okolo 40 cm a dôkladne zakryté zeminou.
  3. Zalievajte ich pravidelne hnojivom určeným priamo na maliny. Maliny potrebujú pravidelnú zálievku, najmä počas suchších období. Množstvo vody by malo byť relatívne vysoké, aby sa voda dostala až do hĺbky koreňov.
  4. Hnojte maliny pravidelne. Maliny potrebujú dostatok živín na rast a vývoj. Hnojte teda pravidelne tieto pre ovocné kríky, ale vyhnite sa ich prehnojeniu.
  5. Ochrana proti škodcom a chorobám. Maliny sú náchylné na napadnutie škodcami a chorobami, ako sú vošky, plesne či hubové infekcie. Pravidelne kontrolujte vaše kríky a prípadne používajte postreky a ďalšie ochranné prostriedky.
  6. Zberajte plody. Plody malín dozrievajú počas leta a mali by sa žať pravidelne, aby sa zamedzilo presýteniu kríkov a podporila sa ďalšia tvorba plodov.
ako strihať maliny

Stávkovanie malín

Kedy zasadiť maliny?

Zaujíma vás, kedy vsádzať maliny? Maliny sa najčastejšie vsádzajú na jar alebo na jeseň. Ak sa rozhodnete pre jarnú výsadbu, zasaďte maliny v marci alebo apríli, hneď ako sa pôda dostatočne oteplí. Ak sa rozhodnete pre jesennú výsadbu, zasaďte maliny v septembri alebo októbri, a to najlepšie do mäkkej, vlhkej pôdy.

Rovnaké obdobie je tiež vhodné na sadenie a pestovanie jahôd, černíc, ríbezlí a mnohých ďalších plodiacich rastlín. Zasaďte si viac druhov rastlín a radujte sa zo zberu chutných poldov.

Kde zasadiť maliny?

Ako už bolo spomenuté, maliny je najlepšie vsádzať na slnečnom mieste s dobre odvodnenou pôdou. Pokiaľ máte na záhrade ťažšiu pôdu, môžete ju obohatiť kompostom, rašelinou alebo pieskom. Vyhýbajte sa miestam, kde sa v minulosti pestovali rastliny z čeľade ružovitých, pretože tieto rastliny môžu zanechať v pôde choroby a škodcov, ktoré malinám nesvedčia.

Ak pestujete viac odrôd malín, nezabudnite na dostatočný priestor medzi nimi, aby sa zamedzilo kríženiu a prenášaniu chorôb. Maliny sa najlepšie vsádzajú v radoch s rozostupom okolo 2 metrov medzi radmi a 50 – 60 centimetrovými rozostupmi medzi kríkmi v rade.

maliny pestovanie

Ako sa starať o maliny? Kedy a ako ich strihať?

V starostlivosti o maliny je najmä nutné vedieť, kedy a ako strihať maliny. Kedy zastrihnúť maliny? Čas, kedy strihať maliny sa môže líšiť, avšak platí, že pravidelne odstraňovať staré a suché vetvy je nevyhnutné, aby sa podporil rast nových plodov. Ak máte jednouplodiace maliny, odrežte po zbere všetky výhonky pri zemi. Ak máte remontantné maliny, ktoré plodia dvakrát ročne, odstraňujte výhonky, ktoré už plodili a ponechajte tie nové, ktoré budú plodiť nabudúce.

Kedy sa vykonávajú maliny strihania? Hlavný rez malín sa vykonáva vo februári alebo marci, kedy sú rastliny stále v zimnom spánku. Ako strihať maliny? Rez vykonávajte ostrými nožnicami alebo pílkou a odstraňujte iba vetvy, ktoré sú staršie ako 2 roky.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *