Jahody sú obľúbeným ovocím nielen kvôli sladkému a šťavnatému chuťovému zážitku, ktoré ponúkajú, ale aj vďaka vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantov. Avšak ak si chcete vychutnať lahodné plody rastliny jahôd, je dôležité jej venovať adekvátnu starostlivosť – a to najmä práve v jarnom období.
Aké sú kľúčové kroky na úspešné pestovanie jahôd? A aký vplyv má správna jarná starostlivosť na následnú úrodu jahôd? V tomto článku sa zameriame na tieto otázky a poskytneme vám užitočné rady na zabezpečenie hojnej úrody jahôd a na sadenie jahôd na jar.
Obsah článku
Kedy zasadiť jahody?
Jahody je najlepšie zasadzovať už na jeseň. Prečo? Aby mali dostatok času na zakorenenie a dobrú prípravu na nadchádzajúci rok. Ak však z akéhokoľvek dôvodu nestihnete jahody zasadiť na jeseň, tak to môžete s pokojným svedomím urobiť pokojne aj na jar – a to akonáhle sa pôda po zime dobre vysuší a zahreje.
Ako na sadenie jahôd? Pri zasadzovaní jahôd je dôležité vybrať vhodné miesto s dostatočným množstvom slnečného svitu a dobrou odvodnenosťou pôdy. Jahody tiež preferujú mierne kyslú pôdu s pH okolo 6,0 až 6,5. Pred zasadením je potom potrebné ešte pôdu pripraviť, odburiniť a vykopať diery na sadenice v riadkoch s rozostupmi asi 30 až 40 centimetrov.
Potom už stačí zasadiť jahody do predpripravených riadkov vo vzdialenosti asi 30 až 40 centimetrov medzi rastlinami jahôd. Korene jahôd bývajú často dosť spletité, preto sa tieto rastliny vsádzajú tak, aby boli ich korene zakryté až po krčok. Po zasadení je dôležité rastliny ešte zaliať vodou a potom pokryť mulčovacou vrstvou, ktorá pomôže udržať vlhkosť v pôde a potlačiť rast burín.
Ako sa starať o jahody a ako na pestovanie jahôd
Výsadba jahôd je iba prvým krokom k tomu, aby ste si mohli dopriať chutné jahody. Čo ďalej je potrebné urobiť pre to, aby ste už onedlho mohli žať zrelé jahody?
Zalievanie a hnojenie
Jahody je potrebné pravidelne hnojiť a zalievať, aby mali dostatok živín a vlhkosti. Zaobstarajte si teda hnojivo na jahody. Tiež je dôležité pravidelne odstraňovať odumreté listy a výhonky, aby sa tým zabránilo šíreniu chorôb, ktoré by mohli mať fatálne dôsledky na kvalitu a veľkosť úrody.
Ochrana pred škodcami a chorobami
Jahody sú náchylné na napadnutie rôznymi škodcami a chorobami, ako sú plesne, vošky či slimáci. Je teda dôležité pravidelne kontrolovať rastliny a prípadne používať ochranné prostriedky.
Mulčovanie a krytie jahôd
Mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť v pôde a potlačiť rast buriny. Možno použiť rôzne materiály, ako sú slama, piliny alebo lístie. Najmä v zime je nutné jahody chrániť pred mrazom pomocou mulčovania alebo krycej textílie.
Správne zberanie
Sadba jahôd je potrebné žať, akonáhle dosiahne plnú zrelosť. Plody by mali byť zbierané pravidelne, aby sa zabránilo premnoženiu škodcov a zníženie kvality plodov.
Dodržiavanie všetkých týchto základných krokov vám pomôže vypestovať zdravé a silné rastliny jahôd, a zároveň zaistí maximálnu úrodu sladkých a šťavnatých plodov.
Kedy sa majú strihať jahody?
Jahody sa obvykle strihajú raz alebo dvakrát do roka, aby sa udržali zdravé a silné, a zvýšil sa ich výnos. Prvé strihanie by sa malo uskutočniť skoro na jar, keď sa roztopí sneh a rastliny začnú rásť. Takéto prvé strihanie pomáha odstrániť poškodené, choré alebo mŕtve stonky a podporí rast nových výhonkov.
Druhé strihanie sa potom vykonáva po zbere, kedy sa odstraňujú staré alebo uschnuté listy a stonky, aby sa zamedzilo šíreniu chorôb a hubových infekcií. Je tiež dobré prerezať všetky výhonky, ktoré neboli zastrihnuté počas prvého strihania, aby sa opäť podporil rast nových výhonkov.
Pri strihaní jahôd je dôležité používať čisté a ostré nožnice, aby sa minimalizovalo poškodenie rastlín a znížilo sa riziko infekcie.
Ako sa starať o stáleplodiace jahody?
Pokiaľ sa rozhodnete pestovať stáleplodiace jahody, teda jahody, ktoré plodia dlhé obdobie, musíte sa primárne uistiť, že im poskytujete dostatok vody a živín, aby mohli pravidelne produkovať plody po celej vegetačnej sezóne. Je dôležité udržiavať ich pôdu vlhkú, ale nie nadmerne mokrú, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Pravidelné hnojenie počas vegetačnej sezóny veľmi pomôže udržať rastliny zdravé a taktiež podporuje ich plodnosť.
-
Nastavenie okien na zimu: Ako nastaviť okná a ušetriť na vykurovaní?
Nastavenie okien na zimu je jednoduchým krokom, ako ušetriť peniaze za vykurovanie. Prečítajte si, ako jednoducho nastaviť okná na zimný režim.
-
Deň vďakyvzdania: Kedy a kde sa oslavuje a aké sú tradície?
Deň vďakyvzdania je jednou z najtradičnejších udalostí v kalendári Spojených štátov Amerických. Viete, kedy, prečo a ako sa tento sviatok oslavuje?
-
Medzinárodný deň mužov 2024: Kedy a prečo sa oslavuje a krátke priania
Medzinárodný deň mužov nás pozýva na zamýšľanie nad mužstvom a rovnosťou. Kedy sa tento sviatok oslavuje, prečo a ako mužom popriať?
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.