den dětí

Deň Detí 2023: Kedy ho oslavujeme a čo s deťmi podniknúť?

Kedy a prečo oslavujeme Deň detí? Aké aktivity môžete s deťmi podniknúť v tento výnimočný deň? Tieto otázky sa každoročne začínajú objavovať, keď sa blíži 1. jún, teda dátum, ktorý značí príchod Dňa detí. V tomto článku sa teda pozrieme na dôvod slávenia tohto významného dňa a ponúkneme vám niekoľko nápadov na aktivity, ktoré môžete s deťmi podniknúť, aby sa pre nich tohtoročný Deň detí stal nezabudnuteľným zážitkom.

Kedy je Deň detí?

Deň detí sa na Slovensku oslavuje každoročne 1. júna, na tento deň teda pripadá i Deň detí 2023. Tento dátum bol vybraný na základe rozhodnutia Organizácie Spojených národov (OSN) a bol prijatý ako jednotný termín pre medzinárodný Medzinárodný deň detí. 

Z akého dôvodu sa oslavuje Deň detí? A je v SR štátnym sviatkom?

Deň detí je spojený s rôznymi oslavami, akciami a programami, ktoré sa konajú v školách, verejných priestranstvách, múzeách a ďalších inštitúciách. Cieľom je poskytnúť deťom priestor pre radosť, hry, vzdelanie a zdôrazniť ich význam v spoločnosti. Oficiálnym zmyslom Dňa detí je potom podporenie a vyzdvihnutie dôležitosti práv a potrieb detí.

Oslava Dňa detí je príležitosťou na to, aby sa deti cítili ocenené, chránené a mali možnosť vyjadriť svoje myšlienky, potreby a priania. Je to tiež príležitosť pre dospelých, aby sa zamysleli nad dôležitosťou starostlivosti o deti a ich práva v každodennom živote.

Na Slovensku nieje Deň detí štátnym sviatkom, ale je tu často oslavovaný a pripomínaný rôznymi akciami v rodinách, v školách či rôznymi komerčnými akciami (koncerty, výstavy a pod.).

Kam vyraziť s deťmi?

Vzhľadom k tomu, že júnové počasie už väčšinou nabáda k vonkajším aktivitám, tak určite vezmite deti von. Môžete stráviť deň vonku v miestnom parku, kde sa deti môžu hrať na ihrisku alebo na pieskovisku. Ak je počasie priaznivé, vyraziť možno aj na kúpalisko alebo do aquaparku, kde sa deti vyšantia vo vode a na šmykľavkách. Vydať sa môžete aj za atraktívnymi turistickými miestami v okolí, ako sú botanické záhrady, zábavné parky alebo napríklad trampolínové centrá.

Skvelým tipom je aj zoologická záhrada – niektoré zoologické záhrady mávajú aj špeciálne akcie pre deti v tento deň. Čo ale robiť, keď nie je pekne? 

Vybrať si môžete napríklad múzeum, ktoré ponúka interaktívne výstavy a aktivity pre deti. Zlým nápadom rozhodne nie je ani ísť s deťmi do kina a zhliadnuť detský film alebo nejaký z nových animovaných snímok.

kam s deťmi na deň detí?

Čo vymyslieť na Deň detí?

Vystačiť si môžete aj s aktivitami doma. Skvelou voľbou sú napríklad kreatívne činnosti, ktoré umožnia deťom si nielen užiť Deň detí, ale zároveň sú skvelé v tom, že precvičia ich zručnosť. Okrem tradičných ručných prác môžete vyskúšať napríklad aj hranie vlastného divadelného predstavenia.

Ak máte záhradu, tak vytiahnuť môžete frisbee alebo deku a dobré jedlo a urobiť si s deťmi piknik. Ak to situácia umožňuje, tak pozvite aj kamarátov vášho dieťaťa. Pretože spoločne s nimi si bude môcť užiť ešte viac zábavy a radosti – a o ňu ide počas Dňa detí predovšetkým.

Deti určite potešíte také tým, že ich vezmete na obed alebo večeru do reštaurácie, alebo im uvaríte ich obľúbené jedlo a pripravíte dezerty. Deti obľúbené sú napríklad muffiny a zmrzlinové poháre.

Ideálne darčeky pre chlapcov ku Dňu detí

Chlapci milujú stavebnice, ako sú LEGO alebo Merkúr, ktoré im umožňujú tvoriť a stavať rôzne veci. Doprajte im teda túto zábavu darovaním nejakej peknej stavebnice. Chalani tiež majú radi šport, preto skvelým tipom je aj darček spojený so športom, ktorý robia – futbalová lopta, nová hokejka či skateboard. 

Fenoménom dnešnej doby sú pochopiteľne elektronické hračky. Ku Dňu detí teda môžete darovať autíčka na diaľkové ovládanie, drony či robotické hračky. Oproti tomu klasikou rozvíjajúcou strategické a logické myslenie sú potom doskové hry. 

Ideální dárky pro kluky ke Dni dětí

Ideálne darčeky pre dievčatá ku Dňu detí

Pre malé princezné môžete zaobstarať maliarsku sadu či sadu na výrobu vlastných šperkov. Skrátka kúpte im niečo, čo umožní rozvíjať ich zručnosť a kreativitu. 

Nikdy nestarnúcou klasikou sú u dievčatiek plyšové hračky – plyšový medvedík alebo plyšová postava z ich obľúbeného filmu sú skrátka stávkou na istotu. Pokiaľ dievča prejavuje záujem o hudbu, tak ju skúste ku Dňu detí zaobstarať hudobný nástroj. To jej určite vykúzli úsmev na tvári.

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *