okrasná tráva

OKRASNÁ TRÁVA: Krásne a unikátne spestrenie záhrady

Hľadáte nový spôsob, ako ozvláštniť vašu záhradu a urobiť z nej útulné miesto na relaxáciu? Čo tak vyskúšať zasadenie okrasnej trávy? Okrasná tráva je totiž skvelým spôsobom, ako rýchlo a efektívne zaplniť vašu záhradu krásou a jedinečnosťou.

V tomto článku sa potom pozrieme na to, čo je okrasná tráva vôbec zač, aké sú jej druhy a ako ju možno pestovať. Ak hľadáte spôsob, ako vylepšiť svoju záhradu, tak určite neváhajte a čítajte ďalej!

okrasná tráva

Okrasné trávy – čo sú zač?

Okrasná tráva je druh trávy, ktorý sa pestuje predovšetkým pre svoj vzhľad a estetickú hodnotu, nie pre funkčné účely. Nie je teda zamýšľané, že by napríklad slúžila ako pastva pre zvieratá. Okrasné trávy majú rôznorodé farby a textúry, a častokrát dokonca mávajú aj zaujímavé kvety, ktoré im ešte viac dodávajú na kráse a originalite.

Aké najobľúbenejšie okrasné trávy nízke existujú?

 • Ostrica nízka – má modrozelené listy a vytvára hustý a nízky porast.
 • Treslica – má jemné zelené listy a malé červenohnedé kvety.
 • Vres obyčajný – táto tráva má jemné zelené listy a rôznofarebné kvety.

Ďalej pochopiteľne existujú aj okrasné trávy vysoké. Ktoré z nich sú najrozšírenejšie?

 • Kostřava modrá – má jemné modrozelené listy a vytvára vysoký elegantný porast.
 • Trstina rákosovitá – má dlhé úzke listy a veľké plstnaté kvetenstvo.
 • Ostrica čierna – má tmavo zelené listy a vytvára vysoký porast s drobnými kvetmi.

Akú okrasnú trávu do záhrady?

Niektoré druhy okrasných tráv sú nižšie a sú vhodné pre malé záhrady alebo záhony, zatiaľ čo iné sú veľmi vysoké a môžu byť vhodné pre väčšie priestranstvo. Ďalej voľba okrasnej trávy závisí aj od ďalších faktorov ako sú klíma či vaše skúsenosti s pestovaním rastlín. 

Niektoré druhy okrasných tráv sú totiž náročné na starostlivosť, zatiaľ čo iné sú nenáročné. Pokiaľ teda nemáte čas alebo skúsenosti so starostlivosťou o rastlín, tak si vyberte druh, ktorý nevyžaduje časté strihanie alebo hnojenie. 

Čo sa týka klímy, tak pokiaľ u vás často svieti slnko, tak voľte druhy, ktoré sú odolné voči suchu. Naopak, ak je miesto vysadenia tienisté, tak vyberte druhy, ktorým nevadí malý prístup k svetlu.  

V slovenských podmienkach sú na pestovanie ideálne napríklad tieto okrasné trávy:

 • citrónová tráva (Cymbopogon citratus)
 • pampová tráva (Cortaderia selloana)
 • ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis)
 • dochan psárovitý (Pennisetum alopecuroides)
 • puškvorec (Acorus calamus)
 • ostrica (Carex)
okrasné trávy

Vypestujte si tiež voňavú levanduľu.

Kam zasadiť okrasnú trávu?

Okrasnú trávu je možné zasadiť na mnoho rôznych miest na záhrade, v závislosti od druhu a potrieb daného druhu trávy. Tu sú niektoré možnosti, kam zasadiť okrasnú trávu:

 • Na záhon – okrasné trávy sa hodia do záhonov, kde môžu vytvárať kontrast s kvitnúcimi rastlinami.
 • Na svah – tráva okrasná je ideálna pre stabilizáciu svahov a udržanie pôdy.
 • Pri vodnej ploche – niektoré druhy okrasných tráv sú vhodné pre okolie jazierok, rybníkov alebo iných vodných prvkov záhrady.
 • Do kvetináča – to umožňujú vytváranie rôznych aranžmánov v záhrade alebo na terase.

Ako si urobiť záhon okrasnej trávy?

 1. Zvoľte vhodný druh trávy a vyberte vhodné miesto na výsadbu.
 2. Pôdu je potrebné očistiť od buriny, kamienkov a iných prekážok, aby sa korene trávy mohli dobre usadiť. Je tiež odporúčané pôdu obohatiť živinami, aby tráva mohla rýchlejšie rásť.
 3. Rozmiestnite trávu podľa ľubovôle, aby vytvorila zaujímavé aranžmány. Je dobré vysádzať trávu v radoch, aby bolo jednoduchšie ju udržiavať a strihať.
 4. Väčšina druhov okrasných tráv sa vysieva na riadky s odstupom 20 až 30 centimetrov. Vsádzať môžete buď semienka, alebo už hotové rastliny. Dodržujte inštrukcie z balenia.
 5. Po vysadení je potrebné trávu dôkladne zaliať, aby sa korene mohli usadiť v pôde. Následne doprajte tráve pravidelné zalievanie, kým sa nezačne pučať.
okrasná tráva

Starostlivosť o okrasné trávy – Kedy sa strihajú okrasné trávy? 

Niektoré druhy okrasných tráv potrebujú pravidelné zastrihávanie, zatiaľ čo iné druhy môžu samovoľne rásť a prakticky nevyžadujú pravidelnú starostlivosť.

Čas strihania okrasných tráv potom závisí od druhu a odrody trávy. Všeobecne však platí, že trávy sa  strihajú na jar, a to najlepšie v čase, keď tráva dosiahne výšku 10 až 15 centimetrov. Niektoré druhy, ako napríklad Ozdobnica, ale môžu byť strihané aj na jeseň. 

Pri strihaní okrasných tráv je dôležité používať ostré nože alebo nožnice na trávu, aby nedošlo k poškodeniu trávnych listov. Je tiež dôležité zachovať správnu výšku trávy, pretože niektoré druhy môžu byť poškodené, ak sú strihané príliš nízko.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *