Levanduľa lekárska

Voňavá LEVANDUĽA pestovanie na záhrade aj v kvetináči

Levanduľa sú nádherné fialové byliny, ktoré slúžia nielen ako ozdoba záhrad, ale majú navyše liečivé účinky a mnoho využití. Viete ako na ako na levandule pestovania a ako sa o ňu správne starať? V nasledujúcich riadkoch sa budeme zaoberať tým, ako sa postarať o levandule v kvetináči aj na záhrade, ako ich zalievať a kedy a ako ich správne strihať. Či už ste skúsený záhradník alebo začiatočník, tieto tipy a triky sa vám určite budú hodiť!

Levandule pestovanie

Levanduľa lekárska

Čo je to levanduľa? Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia) je aromatická bylina, ktorá je obľúbená pre jej krásne kvety a vôňu. Jej pôvodnou domovinou sú oblasti stredomoria. Dnes sa pestuje po celom svete aj u nás. Levanduľa rastie ako ker alebo trpasličí strom a môže dorásť až do výšky 60 cm. Kvety levandule sú fialové až modré a vyskytujú sa v kláskoch na vrchole stonky. 

Levanduľa lekárska sa používa na éterické oleje. Tieto oleje sa využívajú predovšetkým v kozmetike, ale aj v lekárstve a potravinárskom priemysle. Pestovanie levandule je pomerne ľahké. Rastlina je odolná voči suchu a dobre sa adaptuje na rôzne pôdne podmienky. Levanduľu je možné pestovať ako na záhrade, tak aj v kvetináči na balkóne alebo terase.

Ako na pestovanie levandule?

Z čoho sa dá vypestovať levanduľa? Levanduľu je možné vypestovať z odnoží, odrezkov alebo semien. Najčastejšie sa však levanduľa pestuje práve z rezňov z dospelých rastlín. Rezne sa obvykle odoberajú v júli alebo auguste a zasadia sa do pôdy či substrátu. Vhodný substrát by mal obsahovať hrubý piesok a perlit zmiešaný s kompostom. Vzrastajúce rastlinky by mali byť umiestnené na slnečnom mieste. V tejto fáze musíte levanduľu pravidelne zalievať. Po asi 3-4 týždňoch sa objavia prvé korienky a bude možné ich presadiť na trvalejšie stanovište.

Levandula pestovanie

Levandula pestovanie

Stávkovanie levandule

Ako zasadiť levanduľu? Ak chcete zasadiť levanduľu do záhrady, mali by ste ju umiestniť na slnečné a suché miesto s dobre priepustnou pôdou. Levanduľu je dobré zasadiť na jar alebo na jeseň, ideálne v čase, keď je pôda už dostatočne ohriata. Pred výsadbou je dôležité pripraviť pôdu odstránením buriny a pridaním kamennej drviny alebo piesku, aby bola pôda dobre priepustná.

Aby ste zasadili levanduľu, najprv treba vykopať dieru o hĺbke asi 30 cm a šírke asi 45 cm. Do diery vložte kompost a primiešajte ho do pôdy. Potom umiestnite rastlinu do diery tak, aby korene boli úplne zakryté. 

Pestovanie levandule zo semienka

Ako vypestovať levanduľu zo semienka? Levanduľu možno rozmnožovať aj zo semien. Táto metóda je však časovo náročná a vyžaduje si veľkú starostlivosť. Ak sa rozhodnete levanduľu vypestovať zo semien, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

  1. Zohnanie kvalitných semien: Zvoľte semená od spoľahlivého predajcu, pretože kvalita semien ovplyvní úspešnosť klíčenia.
  2. Vysiatie semien: Vhodným časom pre výsev semien je začiatok jari, kedy teploty začínajú stúpať a slnko svieti dlhšie. Semená rovnomerne rozprestrite na vlhkú zeminu v kvetináči alebo v nádobe a zakryte tenkou vrstvou pôdy.
  3. Udržiavanie správnej teploty a vlhkosti: Uisťujte sa, že je substrát stále vlhký, ale nezalievajte ho príliš. Udržujte levanduľu v čase klíčenia v teple. Potrebuje teplotu okolo 20-25 °C, aby semená mohli klíčiť.
  4. Presun do väčšieho kvetináča: Keď semenáčiky vyrastú, presuňte ich do väčších kvetináčov. Budú tak mať viac priestoru pre rast. 
  5. Postupne rastliny otužujte: Pred premiestnením do záhrady alebo na balkón či terasu, postupne semenáčiky otužujte. Môžete ich každý deň dať len na pár hodín von, tým docielite navyknutie levandule na vonkajšie teploty. Je tak menšia pravdepodobnosť uhynutia výhonkov pri výsadbe.
  6. Vonkajšia výsadba: Keď sú semenáčiky dostatočne veľké a silné, môžete ich vysadiť vonku na záhradku. Pri výsadbe dbajte na správnu vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami a na to, aby mali dostatok slnka a dobre priepustnú pôdu.

Vypestovanie levandule zo semien je náročnejšie ako z koreňových rezňov alebo rastlín. Ak však budete postupovať správne, môže byť veľmi uspokojivé vidieť, ako rastlina rastie a kvitne.

Levanduľa lekárska

Levanduľa lekárska v kvetináči

Ako sa starať o levanduľu v kvetináči? Levanduľu je možné úspešne pestovať aj v kvetináči, ale je dôležité mať na pamäti niekoľko vecí. Najdôležitejšie je vybrať správny druh kvetináča – mal by byť viac hlboký ako široký, aby korene mali dostatok priestoru na rast. Ďalej je dôležité vybrať vhodnú pôdu – levanduľa vyžaduje dobre priepustnú pôdu, ktorá nezadržuje vodu. Môžete použiť zmes piesku a zeminy alebo špeciálnu pôdu pre levanduľu.

Kvetináč s levanduľou by mal byť umiestnený na slnečnom mieste, kde bude mať dostatok svetla a tepla. Ak chcete, aby kvety boli krásne a voňavé, odporúča sa ich hnojiť raz za mesiac špeciálnym hnojivom pre levanduľu.

Levanduľa lekárska vonku

Ako sa starať o levanduľu vonku? Levanduľu sa najlepšie darí na slnečných a suchých miestach. Pokiaľ máte záhradu, môžete ju vysadiť priamo do zeme. Pestovať ju môžete aj v kvetináčoch na balkóne alebo terase. Dôležité je vysádzať rastliny do dobre priepustnej pôdy, ktorá umožní odvádzať prebytočnú vodu.

Vypestujte si tiež rastlinu zvanú kocúrnik obyčajný, ktorú mačky milujú!

Zalievanie levandule

Ako často zalievať levanduľa? Levanduľa nevyžaduje časté zalievanie, ale v období sucha by mala byť zalievaná pravidelne. Je dôležité zalievať zem okolo koreňov rastliny a nie kvety samotné, aby ste predišli hnilobe koreňov. Pokiaľ levanduľa rastie v kvetináči, mal by byť kvetináč umiestnený na podložke s dierkou, aby prebytočná voda mohla odtiecť. Pokiaľ máte pochybnosti o tom, či je potrebné rastlinu zaliať, skontrolujte pôdu v kvetináči alebo v zemi. Pokiaľ je pôda suchá, rastlina potrebuje vodu.

Levandula strihanie 

Kedy a ako strihať levanduľu? Strihanie levandule sa odporúča aspoň raz za rok, aby bola pekne rastlá a vydržala do ďalšieho roka. Najlepší čas na strihanie je na konci leta, keď kvety začínajú vädnúť. Strihanie je ľahké – stačí použiť ostré nožnice a ostrihať kvety a hornej časti vetiev. Ak máte staršiu rastlinu, ostrihajte ju radšej viac, aby sa podporil jej nový rast.

Choroby a škodcovia levandule

Levandule sú všeobecne pomerne odolná rastlina. Aj ona však môže byť náchylná k niektorým chorobám a škodcom. 

Medzi najčastejšie choroby patria plesne a hniloba koreňov. Tieto choroby zvyčajne spôsobujú premokrenie a zlá priepustnosť pôdy. 

Levandule môžu byť tiež napadnuté voškami, molicami, pavúčími roztočmi alebo pásavkami. Tieto škodcovia zvyčajne spôsobujú vädnutie a skrútenie listov. Rastliny potom môžu byť oslabené. Pokiaľ si všimnete akékoľvek príznaky chorôb alebo škodcov, je dôležité rastliny okamžite ošetriť vhodným pesticídom. Zaistite tiež, aby mali dostatočne suchú a dobre odvodnenú pôdu.

Mohlo by vás zaujímať, Ako na účinný postrek na vošky z octu či sódy bez chémie.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *