Deň svätého Valentína

Deň svätého Valentína: Prečo sa oslavuje a aké sú tradície?

Deň svätého Valentína je jedným z najznámejších sviatkov lásky a vzťahov, ktorý sa oslavuje po celom svete. Tento sviatok pripomína význam lásky, romantiky a vzťahov medzi ľuďmi. Viete ale, prečo sa oslavuje a aké sú tradície? V tomto článku sa tiež dozviete nejaké zaujímavosti o tomto dni a príklady tradícií v iných krajinách.

Kedy je Valentín 2024?

Svätý Valentín sa oslavuje 14. februára a je to deň, keď si páry a milenci pripomínajú svoju lásku a vzájomnú dôveru. Je to aj deň, kedy sa dávajú darčeky, kvety a pozornosti, ako symbol lásky a priateľstva. Napíšte svojim milovaným romantické vyznanie lásky.

Prečo sa oslavuje deň svätého Valentína?

Svätý Valentín bol patrónom milencov a zamilovaných. Existuje niekoľko legiend a teórií, kto presne svätý Valentín bol. Niektoré zdroje uvádzajú, že išlo o biskupa Valentína, ktorý žil v 3. storočí v Ríme. Tento biskup bol údajne uväznený a následne popravený za to, že pomáhal tajne oddávať kresťanské páry, keď to bolo zakázané. Iné zdroje tvrdia, že išlo o iného svätého Valentína, ktorý žil v Taliansku a bol známy ako zástanca lásky a milosti. 

Nech už je jeho pôvod kdekoľvek, tento sviatok sa v priebehu rokov stále rozvíjal a stal sa jedným z najznámejších sviatkov lásky a vzťahov po celom svete. Dnes sa oslavuje nielen ako deň lásky a romantiky, ale aj ako deň, kedy sa dávajú darčeky a pozornosti blízkym.

deň svätého Valentína

Význam a symbolika

Tento sviatok má pre mnoho ľudí celkom zvláštny význam a symboliku. Symbolom sú srdcia, kvety a sladkosti. Tieto symboly sa objavujú v mnohých rôznych formách, od kytíc kvetov, cez čokolády a cukríky, až po darčekové predmety, ako sú náramky a šperky. Tieto symboly predstavujú lásku, romantiku a priateľstvo.

Napriek tomu, že Valentín je považovaný za sviatok lásky a romantiky, môže byť pre niektorých ľudí tiež bolestivým pripomenutím, že nie sú vo vzťahu, alebo že nemajú blízku osobu, s ktorou by mohli oslavovať.

Kto dáva darčeky na Valentína?

Tradícia dávať darčeky sa objavila už pred mnohými storočiami a stále patrí k najpopulárnejším zvykom spojeným s týmto dňom. Spravidla sú darčeky tento deň dávané partnerom, ale môžu byť tiež darované priateľom a rodinným príslušníkom. Tieto darčeky môžu byť vyberané podľa individuálneho vkusu a záujmu danej osoby, môžu to byť napríklad kvety, čokolády, šperky alebo iné darčekové predmety.

V niektorých krajinách je zvykom, že muži dávajú ženám kvety a sladkosti, zatiaľ čo ženy dávajú mužom skôr praktické darčeky, ako sú napríklad kožené puzdro na mobilný telefón alebo kvalitné perá. Tieto tradície sa líšia v závislosti od kultúry a regiónu.

Dôležité je, že darčeky by mali byť darované s láskou a úctou k druhej osobe. Záleží totiž predovšetkým na vzájomnom vzťahu a na tom, ako veľmi si ľudia navzájom vážia. Tieto dary by nemali byť brané ako nutnosť, ale ako spôsob, ako vyjadriť svoje city a úprimnosť.

Zaujímavé fakty

  • Prvé oficiálne Valentínske pohľadnice boli vydané v roku 1415. Tieto pohľadnice sa čoskoro stali obľúbeným spôsobom, ako vyjadriť svoje city k svojim blízkym.
  • V Ríme sa v 15. storočí začali oslavovať tzv. „Valentínske hry“, ktoré zahŕňali rôzne zábavné aktivity ako súťaže v tanci a speve.
  • V Anglicku bolo v 17. storočí zakázané tento sviatok oslavovať, pretože sa vláda obávala, že by to mohlo viesť k rebélii.
  • V 19. storočí sa deň svätého Valentína stal populárnym sviatkom v Severnej Amerike a stal sa symbolom lásky a vzťahov.
  • V súčasnosti sa tento sviatok oslavuje vo viac ako 80 krajinách po celom svete a je jedným z najpopulárnejších sviatkov lásky a romantiky.
kedy je valentín

Zvyky a tradície v iných krajinách

Svätý Valentín je sviatok lásky, ktorý sa oslavuje po celom svete. Každá krajina má však svoje vlastné zvyky a tradície, ktoré sa líšia od tých, ktoré poznáme v Českej republike.

V Japonsku tento deň ženy obdarúvajú mužov čokoládou. Tieto darčeky sa delia na dve kategórie: „giri-choco“ a „honmei-choco“. Ženy „honmei-choco“ obvykle darujú svojim mužom či partnerom a pomocou „giri-choco“ obdarujú svojich mužských spolupracovníkov, šéfov či známych ako prejav zdvorilosti.

V Európe existujú rôzne tradície. Napríklad v niektorých regiónoch Talianska sú tradičné svadobné obrady, pri ktorých sa mladí ľudia zasnúbia. V Ríme sa každý rok koná veľká slávnosť, pri ktorej sa vyznávajú city a tancujú. Tiež sa tu predávajú suveníry a dekorácie inšpirované láskou.

V Austrálii sa slávnosť svätého Valentína spája s letným obdobím a je zvykom tráviť deň s partnerom vonku, napríklad na pláži alebo pri bazéne.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *