sadenie paprík

Sadenie PAPRÍK: Ako je úspešne vypestovať zo semienka?

Február je ideálnym časom na prípravu na nadchádzajúcu záhradnícku sezónu. Ak máte záujem o pestovanie paprík, nie je príliš skoro začať premýšľať o tom, ako vypestovať túto obľúbenú zeleninu zo semienok. Sadenie paprík zo semienok nie je ťažké, ale vyžaduje niekoľko kľúčových krokov na zabezpečenie úspechu. Ako na to a čomu sa vyvarovať?

Kedy sadiť papriky zo semienka?

Pokiaľ sa rozhodnete sadiť papriky zo semienok doma, je dôležité zvoliť vhodný čas, aby sa vaše rastliny mohli dobre vyvinúť a posilniť pred výsadbou vonku. Ideálny čas na sadenie paprík zo semienok doma je v období februára až marca. Tento skorý čas je ideálny kvôli dlhej klíčivosti semien a dlhej vegetačnej dobe.

sadenie paprík zo semienka

Čo je potrebné na pestovanie paprík

Výsadba paprík v domácom prostredí vyžaduje správne podmienky. Tu je zoznam potrieb, ktoré budete potrebovať na sadenie paprík:

 • Semienka papriky – Začnite tým, že vyberiete vhodné odrody paprík pre svoje podnebie a požiadavky na záhradkárov. Existuje mnoho rôznych odrôd s rôznymi farbami, tvarmi a stupňami pálivosti, takže si vyberte tie, ktoré najlepšie vyhovujú vašim preferenciám.
 • Kvalitný pestovateľský substrát alebo záhradnícku pôdu – Zvoľte kvalitnú záhradnícku pôdu, ktorá má dobré odvodnenie a vysokú živinovú hodnotu. Pred naplnením nádob pôdou ju môžete mierne navlhčiť a mierne zhutniť.
 • Kvetináče či kvetináče – Papriky potrebujú veľa priestoru pre koreňový systém, takže používajte veľké kvetináče alebo hrantíky.
 • Hnojivo pre papriky – Na hnojenie paprík je vhodné používať hnojivá s vyváženým pomerom živín, ktoré podporujú zdravý rast rastlín a vývoj plodov. Organické hnojivá sú skvelou voľbou na pestovanie paprík, pretože postupne uvoľňujú živiny do pôdy a podporujú mikrobiálnu aktivitu. Použiť môžete aj NPK hnojivá obsahujúce zmes dusíka, fosforu a draslíka.
 • Prípravok na ochranu rastlín – Rastliny je potrebné chrániť pred škodcami a chorobami. Vyberať môžete z biologických prípravkov alebo chemických insekticíd a fungicídov.
výsadba paprík

Postup sadenie paprík

Keď máte už všetko potrebné vybavenie, zostáva už len jediné – papriky zasádzať. Ako postupovať?

 1. Pripravte si semienka paprík. Ak chcete proces klíčenia urýchliť, môžete ich pred stávkovaním máčať.
 2. Naplňte nádobky substrátom a vysajte semienka. Je dôležité, aby bol substrát so semienkami vždy vlhký. Nádoby so zasadenými semienkami prekryte priesvitným vekom alebo fóliou a udržujte ich na mieste s dostatkom svetla a tepla. Najvhodnejší je vykurovaný parapet orientovaný na juh.
 3. Čakajte na vyklíčenie semienok. Semienka by mali začať klíčiť za 7 až 14 dní. Keď sa objavia prvé dva listy, presuňte rastliny do väčších kvetináčov alebo kvetináčov. Postačia vám k tomu aj nádobky od jogurtov.
 4. Sadenice presaďte von v máji, kedy im nehrozia žiadne prízemné mrazíky, ktoré by rastliny mohli poškodiť. Rastliny paprík nemajú rady vietor, najlepšie sa im tak bude dariť pri stene orientovanej na juh alebo v skleníku. Môžete ich tiež obohnať fóliou.
 5. Sadenice vsádzajte v rozostupoch 40 až 60 cm, nezabudnite ich dobre pohnojiť a zaliať. Zo začiatku je vhodné rastliny na chladnejšie noci prikrývať napríklad netkanou fóliou.
 6. V čase kvetu je dobré rastlinami občas zatriasť a alebo prenášať peľ z kvetu na kvet, z rastliny na rastlinu štetcom.

Na čo si dať pri sadení paprík pozor?

Pri pestovaní paprík v interiéri je dôležité zaistiť dostatočnú svetelnú intenzitu pre rastliny. Papriky potrebujú veľa svetla, aby mohli rásť – umiestnite ich na miesto, kde budú mať denné svetlo najmenej 6-8 hodín denne.

Udržujte vlhkosť vzduchu. Papriky potrebujú vysokú vlhkosť vzduchu, aby sa mohli dobre rozvíjať. Pokiaľ je vzduch príliš suchý, rastliny sa budú trápiť a plody budú malé. Zvážte použitie zvlhčovača vzduchu. Zalievajte rastliny pravidelne, ale nie príliš často, aby nedošlo k hnilobe koreňov.

Papriky potrebujú dostatok živín pre rast a plody. Pravidelne teda hnojte rastliny kvalitným hnojivom na pestovanie paprík.

Papriky sú náchylné k rôznym škodcom a chorobám, ako sú vošky, plesne a hubové ochorenia – pravidelne teda kontrolujte rastliny a včas odstráňte prípadných škodcov alebo infekcie. Odstraňujte tiež staré a choré listy, aby rastlina zvýšila svoju plodnosť a zlepšila sa u nej kvalitu plodov.

Mohlo by vás zaujímať aj Špargľa pestovanie: Pestovanie špargle je výzvou, skúsite to?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *