Pestovanie špargle

Špargľa pestovanie: Pestovanie špargle je výzvou, skúsite to?

Špargľa je zaujímavou a lahodnou zeleninou, ktorá môže byť skvelým prídavkom do vašej záhradky či zeleninárskeho projektu. Pestovanie špargle je výzvou, ale zároveň aj veľmi odmeňujúcim úsilím, ktoré môže priniesť skvelé výsledky a chuťové zážitky. Ak máte radi experimentovanie so záhradkovými plodinami a túžbu vyskúšať niečo nové, pestovanie špargle pre vás môže byť pravou výzvou. V tomto článku sa pozrieme na to, ako začať s pestovaním špargle, od výberu stanovišťa a prípravy pôdy až po starostlivosť a zber.

Čo to je špargľa?

Špargľa je lahodná a zdravá zelenina, ktorú môžete ľahko pestovať vo svojej záhrade. Existuje niekoľko druhov špargle, ktoré sú vhodné na pestovanie. Medzi obľúbené patrí zelená špargľa, fialová špargľa a biela špargľa. Každý druh má svoje charakteristické vlastnosti a chuť, takže si môžete vybrať ten, ktorý vám najviac chutí.

Prečítajte si tiež: Zelená špargľa recepty: 8 výborných receptov so špargľou

Postup na pestovanie špargle

Ako pestovať špargľu?

Ak sa rozhodnete vyskúšať pestovanie špargle, začnite s niekoľkými základnými krokmi. Najprv si vyberte vhodné miesto pre záhradku s dostatočným slnečným svitom a dobre priepustnou pôdou. Potom si pripravte pôdu, ktorá by mala byť bohatá na živiny. Na pestovanie môžete využiť sadenice alebo semená špargle

V prípade sadeníc vyhrabajte diery vzdialené asi 30-45 cm od seba a hlboké približne 20 cm. Vyberte sadenice z ich nádob a umiestnite ich do dier. Sadenice následne obsypte pôdou, tak aby boli pevne usadené.

Pri sadení špargle zo semienok, vytvorte malé brázdy asi 2,5 cm hlboké vo vzdialenosti asi 30-45 cm od seba. Semená špargle zasejte do brázd a zasypte ich zeminou. Dôležité je semená v pôde pravidelne zalievať. Udržíte tak správnu vlhkosť pôdy a podporíte klíčenie semien.

Čas a miesto výsadby špargle

Kedy sa sadí špargľa? Správny čas na výsadbu špargle je kľúčový pre jeho úspešné vypestovanie. Odporúča sa sadiť špargľu na jar, hneď ako sa pôda zahreje a prestanú hroziť neskoré jarné mrazy. Ak použijete sadenice, vysaďte ich do pripravenej pôdy v záhrade. Ak zvolíte semená, môžete ich predpestovať v kvetináčoch a následne presadiť do záhrady.

Špargľa vyžaduje špecifické podmienky pre rast. Je vhodné mu zaistiť slnečné stanovište, kde bude mať minimálne 6 hodín slnečného svitu. Ďalej je dôležité, aby mala pôda neutrálne až mierne alkalické pH. Špargľa rastie najlepšie v dobre odvodnenej pôde bohatej na živiny.

sadenie špargle

Môže sa špargľa pestovať v skleníku? Áno, špargľa sa dá úspešne pestovať aj v skleníku. Skleník poskytuje ideálne podmienky na pestovanie špargle, najmä v oblastiach s nepriaznivou klímou. Dodržujte rovnaké pravidlá ako pre vonkajšie pestovanie a udržujte stabilnú teplotu a vlhkosť.

Zalievanie špargle

Aká je správna zálievka pre špargľu? Počas prvého roka po výsadbe je dôležité udržiavať pôdu vlhkú, ale nie premokrenú. Dospelým rastlinám stačí pravidelná zálievka počas suchého obdobia. Môžete použiť systém kvapôčkovej závlahy, ktorý umožní postupné a rovnomerné zavlažovanie koreňov. Pamätajte však na to, že špargľa nerád stojí vo vode.

Špargľa a hnojenie

Aké hnojivá sú najvhodnejšie pre špargľu? Špargľa má rád živnú pôdu, takže mu môžete pravidelne dodávať organické hnojivá alebo kompost. Dobrým spôsobom je aj aplikácia dusíkatých hnojív na jar, aby sa podporil rast nových výhonkov. Dbajte na to, aby hnojivá obsahovali všetky dôležité živiny, ako je dusík, fosfor a draslík.

Postup na pestovanie špargle

Rozmnožovanie špargle

Špargľa sa dá rozmnožovať ako semenami, tak oddeľovaním trsov. Semená môžete získať z výhonkov rastliny, ktorá kvitne v lete. Oddeľovanie trsov sa vykonáva v neskorom období alebo skoro na jar, keď sú rastliny v kľudovom stave. Vyberte trsy z pôdy a opatrne oddeľte nové rastlinky s korene. Následne ich môžete opätovne zasadiť.

Zber špargle a jeho skladovanie

Ako rýchlo rastie špargľa? Pri správnom pestovaní špargle začne špargľa produkovať prvý zber obvykle až v druhom roku po výsadbe. Počas prvého roka by ste mali nechať rastliny rásť, aby vyvinuli dostatočnú energiu pre budúce výhonky. V ďalších rokoch sa však vaša špargľová záhrada stane hojným zdrojom lahodných výhonkov.

Ako žať špargľu a kedy je správna doba na zber? Keď sú špargľové výhonky dostatočné dĺžky asi 20-25 cm a hrúbky 2-3 cm, môžete ich začať žať. Zlomte výhonky približne 2 cm nad povrchom pôdy, aby ste neublížili novým výhonkom. Zber robte pravidelne, aby si rastlina udržala energiu pre ďalšiu produkciu.

Ako uchovávať špargľu po zbere? Špargľa je najlepšie konzumovať čo najskôr po zbere, pretože čerstvý má najlepšiu chuť a výživovú hodnotu. Ak máte prebytok špargle, môžete ho uchovávať v chladničke zabalený vo zvlhčenom papieri alebo v igelitovom sáčku, aby zostal svieži niekoľko dní.

Škodcovia a choroby, ktoré môžu špargľa napadnúť

Špargľa je všeobecne odolnou rastlinou, ale môže byť napadnutý niektorými škodcami a chorobami. Medzi možných škodcov patria špargľové móle, ktoré poškodzujú výhonky, vošky, ktoré sajú šťavu z listov, a slimáky a slimáci, ktorí poškodzujú mladé výhonky. Čo sa týka chorôb, špargľa môže trpieť hrdze špargľovú, čo sú žlté škvrny na listoch a plesní šedú, ktorá spôsobuje hnedé škvrny, úhyn častí rastliny. Špargľa tiež môže trpieť bakteriálnymi hnedými škvrnami na výhonkoch. 

Prevencia proti škodcom a chorobám zahŕňa pravidelné prehliadky, odstraňovanie postihnutých častí a používanie prírodných insekticídov a fungicídov. Dôležité je tiež dbať na pravidelnú starostlivosť o rastliny a zabezpečiť, aby sa špargľa udržiavala zdravá a odolná proti škodcom a chorobám. Prečítajte si, Ako na účinný postrek na vošky z octu či sódy bez chémie.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *