Veľkonočné prázdniny 2024

Veľkonočné prázdniny 2024: Kedy budú deti doma?

Blížia sa veľkonočné prázdniny 2024 a rodičia sa ako každý rok pýtajú, kedy budú ich deti doma a na kedy si teda môžu naplánovať spoločné rodinné aktivity. Zaujíma to aj vás? Potom vedzte, že ako každoročne sa veľkonočné prázdniny uskutočnia počas osláv Veľkej noci, ktorá sa oslavuje nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách sveta, a to z kraja apríla.

Kedy presne sa tento sviatok oslavuje? A ako dlho budú mať deti tento rok voľno? To sú dve hlavné témy, na ktoré sa budeme v tomto článku zameriavať. Vďaka tomu tak už môžete pomaly začať premýšľať o tom, ako si počas voľných veľkonočných dní čo najlepšie užijete čas s rodinou.

Kedy začínajú veľkonočné prázdniny 2024?

Veľká noc je jedným z najtradičnejších kresťanských sviatkov, ktorého oslava pripadá vždy na prvú nedeľu po prvom jarnom splne.

Kedy teda presne započnú veľkonočné prázdniny v roku 2024Podľa kalendára tieto voľné dni odštartujú vo štvrtok 28. marca 2024. Presnejšie povedané, oficiálne majú deti voľný iba jeden deň. Avšak s Veľkou nocou sú späté aj štátne sviatky, ktoré počet dní voľna ešte značne predĺžia.

Hneď deň potom totiž nasleduje Veľký piatok, ktorý je pre kresťanov pamiatkou na Ježišovu smrť ukrižovaním. Tento deň sa na Slovensku tradične nepracuje, a deň voľna teda pochopiteľne čaká aj na školákov.

Koľko dní sa nepôjde do školy počas tohtoročnej Veľkej noci?

Cez víkend, teda v sobotu a nedeľu, sa zas oslavuje Veľkonočná vigília (noc z Bielej soboty na nedeľu Zmŕtvychvstanie Pána) a samotné Veľká noc. V tieto dni sa teda kresťania radujú z Ježišovho vzkriesenia a spoločne s tým oslavujú návrat života a nádeje.

Po hlavnej časti Veľkej noci prichádza na rad druhý sviatok veľkonočných prázdnin – Veľkonočný pondelok. Tento deň sa oslavuje ako pamiatka na Ježišovo stretnutie so svojimi učeníkmi po jeho vzkriesení. Veľkonočný pondelok je na Slovensku aj štátnym sviatkom, preto školy a aj niektoré ďalšie inštitúcie majú v tento deň zatvorené.

Celkovo sa teda do školy počas tohtoročných Veľkej noci nepôjde hneď päť dní – od 28. marca. do 2. apríla 2024.

Veľkonočné prázdniny 2024

Kam s deťmi počas veľkonočných prázdnin?

Využite voľný čas, ktorý veľkonočné prázdniny poskytnú a vyrazte s deťmi napríklad do ZOO. Zoologické záhrady totiž ponúkajú mnoho zábavných a vzdelávacích aktivít pre deti počas Veľkej noci. Skvelým tipom môže byť aj návšteva botanickej záhrady, kde sa môžete pokochať veľkým množstvom rozkvitajúcich kvetín a rastlín. 

Tradičná veľkonočná aktivita, ktorú deti väčšinou milujú, je hľadanie skrytých vajíčok. Skryte teda niekoľko vajíčok v dome alebo vonku na záhrade a deti ich budú mať za úlohu nájsť. Môžete tiež skryť malé darčeky a sladkosti spolu s vajíčkami, aby hľadanie bolo pre deti ešte o niečo zábavnejšie.

Klasickou sú prechádzky v prírode. Pokiaľ je počasie pekné, vezmite deti na prechádzku do prírody. Je to skvelý spôsob, ako si užiť čas spolu a zároveň si užiť krásnu prírodu. Môžete si napríklad prejsť park alebo sa vypraviť do hôr a venovať sa pri tom fotografovaniu pekných panorám.

Ako zabaviť deti doma počas veľkonočných prázdnin?

Existuje množstvo zábavných a kreatívnych aktivít, ktoré môžete s deťmi robiť počas veľkonočných prázdnin doma. Napríklad:

  • písanie a výroba veľkonočných prianí – vytvorte spolu krásne veľkonočné priania, ktoré môžete poslať svojim blízkym.
  • výroba veľkonočných dekorácií – spoločnými silami môžete vytvoriť napríklad veľkonočné vence, papierové zajačiky alebo iné dekorácie (napríklad z lepenky).
  • maľovanie veľkonočných vajíčok – klasická aktivita, ktorá nikdy neomrzí. Nechajte deti namaľovať alebo ozdobiť vajíčka rôznymi farbami, striebornými a zlatými fixkami alebo inými materiálmi. Vyskúšať môžete tiež prírodné farby na veľkonočné vajíčka, fantázii sa medze nekladú.
  • pečenie – skúste pečenie tradičných veľkonočných pochúťok ako sú veľkonočný baránok či veľkonočný mazanec.
  • súťaže – ak máte doma viac detí, tak si môžete pripraviť veľkonočné súťaže o najkrajšiu veľkonočnú dekoráciu, najlepšiu kraslicu alebo o najväčšieho veľkonočného zajaca. Pozvať môžete aj kamarátov zo školy.
  • výlet do prírody: pokiaľ počasie dovoľuje, urobte si výlet do prírody. Deti sa môžu hrať vonku, zbierať kvety alebo hľadať prvé jarné znamenie.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *