Zimný slnovrat 2023

Zimný slnovrat 2023: Kedy bude najkratší deň a noc v roku?

Blíži sa zimný slnovrat 2023, čo je čas, kedy slnko dosiahne najjužnejšiu polohu na oblohe a deň je najkratší, zatiaľ čo noc najdlhšia. V tomto článku môžete nahliadnuť do histórie a symboliky zimného slnovratu a toho, ako tento prelomový moment ovplyvnil rôzne kultúry po celom svete. Poznáte rôzne symboly, rituály a významy, ktoré táto astronomická udalosť niesla v minulosti a ako si ľudia pripomínajú návrat svetla v období temnoty. Pripravte sa na zaujímavú cestu, počas ktorej nahliadnete na to, čo zimný slnovrat znamená, kedy presne sa odohrá a ako ovplyvňuje dĺžku dňa a noci.

Čo to je zimný slnovrat?

Zimný slnovrat je astronomický jav, ktorý nastáva, keď Slnko dosiahne jeho najnižšiu polohu na oblohe vzhľadom k rovníku Zeme. Tento okamih znamená začiatok zimnej sezóny na severnej pologuli a letnej sezóny na južnej pologuli. Počas zimného slnovratu je deň najkratší a noc najdlhšia v celom roku.

V priebehu tohto slnečného javu Slnko dosahuje jeho najjužnejšieho bodu na oblohe a vyzerá, ako by zastavilo pohyb na niekoľko dní, čo je významný moment v slnečnom cykle. Po zimnom slnovrate začne Slnko postupne stúpať na oblohe, čo znamená, že dni sa začnú opäť predlžovať a noci skracovať.

Zimný slnovrat má vplyv na svetlo a teplotu, čo ovplyvňuje počasie a klimatické podmienky. Táto udalosť bola historicky spájaná s rôznymi kultúrnymi a náboženskými tradíciami, a mnoho ľudí oslavuje zimný slnovrat rôznymi rituálmi a oslavami dodnes. Pre mnohých je to aj symbolický okamih, kedy príroda začína znovu ožívať, hoci zima môže byť stále v plnom prúde.

Zimný slnovrat 2023

Kedy zacina zimny slnovrat 2023

Kedy je najkratšia noc v roku? Najkratšia noc v roku, zároveň označovaná ako noc zimného slnovratu, v roku 2023 príde v piatok 22. decembra a dosiahne vrchol presne o 04:29. V tomto okamihu Slnko dosiahne jeho najnižšiu polohu na oblohe, čo znamená, že noc bude mať maximálnu dĺžku, zatiaľ čo deň bude naopak najkratšia v celom roku. Tento moment je významným astronomickým okamihom a predstavuje začiatok zimnej sezóny na severnej pologuli.

Počas tejto dlhej noci sa Slnko nachádza v najjužnejšom bode, a teda stojí na najnižšie položenom mieste na oblohe v priebehu celého roka. Po tomto dátume začne Slnko postupne stúpať na oblohe, čo prináša postupné predlžovanie dní a následné zmierňovanie zimných teplôt. Najdlhšia noc v roku tak symbolicky označuje bod, kedy sa začína obracať cyklus a príroda sa pripravuje na nové obdobie. Táto udalosť často inšpirovala rôzne kultúry na vytváranie tradícií a rituálov spojených s obnovou a príchodom nového svetla.

Čo sa deje pri slnovrate?

Počas slnovratu dochádza k zaujímavým astronomickým javom, ktoré ovplyvňujú svetlo, teplotu a dĺžku dňa a noci. V prípade zimného slnovratu, ktorý prichádza 22. decembra, Slnko dosahuje jeho najnižšiu polohu na oblohe a zastavuje pohyb smerom na juh. Tu je pohľad na niekoľko významných prvkov, ktoré sa odohrávajú počas tejto astronomickej udalosti:

  • Najnižšia poloha Slnka: Počas zimného slnovratu Slnko dosahuje najnižšiu polohu na oblohe. To znamená, že slnečné lúče prichádzajú na Zem pod veľmi niským uhlom, čo má výrazný vplyv na teplotu a svetlo.
  • Dlhšie tiene a nižší uhol slnečných lúčov: Kvôli nízkej polohe Slnko vytvára dlhšie tiene a slnečné lúče dopadajú na Zem pod nižším uhlom. To vedie k zníženiu teploty, najmä v oblastiach s vyššou zemepisnou šírkou.
  • Stagnácia slnečného výškového uhla: Počas niekoľkých dní okolo slnovratu slnko zdanlivo zastaví jeho pohyb na oblohe a vytvára dojem, že „stojí na mieste“.
  • Symboliká a rituály: Slnovraty boli historicky spojené s mnohými kultúrami a náboženstvami. Mnohé z nich oslavujú túto udalosť rôznymi rituálmi a oslavami, ktoré často zdôrazňujú symboliku obnovy, nového začiatku a postupného nárastu svetla.

Celkovo možno povedať, že zimný slnovrat je fascinujúci moment, ktorý prináša zmeny v atmosférických podmienkach a pripomína nám cyklický charakter prírody.

Zimný slnovrat

Ako dlhý je deň pri zimnom slnovrate?

Dĺžka dňa pri zimnom slnovrate u nás závisí od konkrétnej zemepisnej šírke miesta. Na severe krajiny, blízko polárneho kruhu, môže byť deň kratší, zatiaľ čo na juhu dĺžka dňa bude o niečo dlhšia. V deň zimného slnovratu, ktorý pripadá na 22. decembra, sa u nás môže očakávať dĺžka dňa okolo 7 až 8 hodín.

Po zimnom slnovrate začne dĺžka dňa postupne narastať, čo symbolizuje postupný návrat svetla a predlžujúcich sa dní. To je vítaný signál pre mnohých, ktorí sa tešia na príchod jari.

Zimný slnovrat a jeho historická symbolika

Zimný slnovrat mal v histórii mnoho symbolických významov, ktoré sa líšili rôznymi kultúrami a náboženstvami. Jedným z kľúčových prvkov tejto symboliky bola predstava obnovy a nového začiatku. Keď slnko dosiahne jeho najnižšiu polohu, zdanlivo sa zastaví, aby potom postupne začalo stúpať na oblohe.

Tento cyklus bol predtým vnímaný ako boj svetla s temnotou, kde zimný slnovrat symbolizoval začiatok víťazstva svetla nad tmou. Veľa kultúr oslavovalo tento okamih aj ako spirituálnu udalosť, pričom slnko vnímali ako symbol božskej sily a energie, ktorá ovplyvňuje nielen prírodu, ale aj život na Zemi. V náboženstvách bol zimný slnovrat spojený s rôznymi rituálmi a oslavami, vrátane Vianoc v kresťanstve, ktoré historicky zdieľali čas s pohanskými oslavami spojenými so slnovratom. Oslavy tohto astronomického okamihu často zahŕňali zapaľovanie ohňov a sviečok, tanca a piesne, všetko ako prejav radosti a nádeje na návrat svetla a tepla do života.

zimný slnovrat zvyky

Zimný slnovrat zvyky vo svete

Zimný slnovrat bol historicky spojený s rôznymi rituálmi a oslavami v rôznych kultúrach po celom svete. Tu je niekoľko príkladov rituálov spojených so zimným slnovratom v rôznych krajinách:

  • Škandinávia: V škandinávskych krajinách, ako je Švédsko a Nórsko, existuje tradícia nazývaná „Luciánska noc“. Počas tejto noci, ktorá sa koná okolo zimného slnovratu, dievčatá obliekajú biele šaty a na hlave nosia sviečkovú korunu. Táto tradícia zdôrazňuje svetlo v temných zimných dňoch.
  • Veľká Británia: V anglosaskej tradícii sa zimný slnovrat spája s festivalmi, ako je Yule. Ľudia zapaľujú ohňa a sviečky, zdobia domy zimnými dekoráciami a oslavujú spoločne s rodinou a priateľmi.
  • India: V hinduistickej tradícii je zimný slnovrat známy ako Makar Sankranti. Ľudia oslavujú tento deň zapaľovaním ohňov a vykonávaním rituálov na brehu riek a jazier. Táto udalosť značí začiatok slnečného prechodu do severnej pologule.
  • Pôvodní obyvatelia Ameriky: Niektoré pôvodné kmene v Severnej Amerike majú rituály spojené so zimným slnovratom. Napríklad kmeň Hopi v Arizone vykonáva tanca a rituály, ktoré symbolizujú obnovu a nový začiatok.
  • Čína: V starej čínskej tradícii je zimný slnovrat nazývaný Dongzhi. Ľudia sa schádzajú s rodinou a podobne ako v mnohých kultúrach sa oslavujú jedlom.
  • Peru: V Cusco v Peru oslavujú pôvodní obyvatelia slnovrat rituály a tancom. Jedným z nich je tanec známy ako „Inti Raymi,“ ktorý je venovaný Slnku ako symbolu sily a energie.

Tieto rituály sú iba niekoľkými príkladmi, ako ľudia po celom svete oslavujú zimný slnovrat. Každá kultúra má vlastné tradície a zvyky spojené s týmto významným astronomickým okamihom, ktorý symbolizuje nádej a obnovu v časoch temnoty.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Nov a splny 2024: Kedy nás čakajú a ako nás ovplyvnia?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *