domáca limonáda

4x domáca LIMONÁDA: Uhorková, zázvorová, bazová, levanduľová

Výroba vlastnej osviežujúcej domácej limonády je ako malý kúzelný rituál, ktorý dokáže premeniť každý letný deň v okamihu osvieženia a potešenia. Ak ste už unavení z nudných a obyčajných limonád dostupných v obchodoch, pripravte sa na dobrodružstvo plné chutí a farieb domácich limonád. Vyskúšať môžete napríklad uhorkovú, zázvorovú, bazovú alebo levanduľovú.

V tomto článku vám predstavíme nielen jedinečné recepty, ale tiež vám poskytneme odpovede na otázky ako „Ako sa robí domáca limonáda?“, „Ako sa robí uhorková limonáda?“ a „Ako sa robí bazová limonáda?“. Pripravte sa na osviežujúce dobrodružstvo plné prírodných ingrediencií a lahodných kombinácií. A čo je najlepšie, všetky tieto nápoje môžete ľahko pripraviť priamo z pohodlia svojej kuchyne. Ste pripravení sa ponoriť do sveta chutí a vôní? Čítajte ďalej a objavte neodolateľné tajomstvo domácich limonád.

Základná citrónová limonáda

Ako sa robí domáca limonáda? Príprava domácej malinovky je jednoduchá a zábavná. K základným ingredienciám patrí citrónová šťava, voda a sladidlo. Môžete si tiež vybrať rôzne prísady, ktoré dodajú limonáde špecifickú chuť. Tu je jednoduchý postup, ktorým môžete pripraviť skvelé domáce limonády:

 1. Vytláčajte čerstvú citrónovú šťavu. Budete potrebovať približne 2-3 citróny na 1 liter malinovky.
 2. Zmiešajte citrónovú šťavu s vodou. Pomer vody a šťavy záleží na vašom osobnom vkuse. Začnite s pomerom 4:1 a prispôsobte ho podľa preferencií.
 3. Pridajte sladidlo. Môžete použiť cukor, med, javorový sirup alebo sladidlo podľa vášho výberu. Začnite s malým množstvom a pridávajte postupne podľa potreby.
 4. Dôkladne premiešajte, kým sa sladidlo nerozpustí.
 5. Pridajte kocky ľadu a ozdobte citrónovými plátkami alebo lístkom mäty.
 6. Dobrú chuť!

Uhorková limonáda

Ako sa robí uhorková limonáda? Uhorková limonáda je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú osviežujúci a netradičný nápoj. Uhorky pridávajú do malinovky zaujímavú chuť a výborne hydratujú. Tu je recept na uhorkovú malinovku:

 1. Nastrúhajte dve stredne veľké uhorky na jemnom strúhadle.
 2. Vytláčajte citrónovú šťavu z dvoch citrónov.
 3. Zmiešajte uhorky, citrónovú šťavu a vodu vo vhodnej nádobe.
 4. Pridajte sladidlo podľa svojho vkusu.
 5. Dôkladne premiešajte, kým sa sladidlo nerozpustí.
 6. Pridajte kocky ľadu a podávajte ozdobené plátkami uhorky alebo lístkom mäty.
Uhorková limonáda

Bezová limonáda

Ako sa robí bazová limonáda? Bazová limonáda je výbornou voľbou pre tých, ktorí preferujú kvetinovú a osviežujúcu chuť. Kvety z bazy čiernej dodajú limonáde jemnú a aromatickú vôňu. Tu je jednoduchý recept na bazovú limonádu:

 1. Nazbierajte 15-20 čerstvých bazových kvetov.
 2. V litri vody varte bazové kvety po dobu 10 minút.
 3. Nechajte zmes vychladnúť a potom ju sceďte, aby ste odstránili kvety.
 4. Pridajte citrónovú šťavu podľa svojho vkusu.
 5. Pridajte sladidlo a dôkladne premiešajte.
 6. Nechajte limonádu odležať 3-4 dni v chladničke.
 7. Pridajte l kocky ľadu a môžete podávať. Na zdobenie môžete použiť plátky citróna alebo malé bazové kvety.

Zázvorová limonáda

Ako sa robí zázvorová limonáda? Zázvorová limonáda je skvelou voľbou pre tých, ktorí majú radi ostrú a pikantnú chuť. Zázvor pridáva do limonády svieži a hrejivý zážitok. Tu je jednoduchý recept na zázvorovú limonádu:

 1. Nastrúhajte dve lyžice čerstvého zázvoru.
 2. Vytláčajte citrónovú šťavu z dvoch citrónov.
 3. Vo veľkom hrnci zmiešajte zázvor, citrónovú šťavu, vodu a pridajte pár lyžíc cukru.
 4. Priveďte zmes do varu a varte 5-10 minút.
 5. Nechajte zmes vychladnúť a potom ju sceďte, aby ste odstránili zázvorové kúsky.
 6. Pridajte kocky ľadu a podávajte ozdobené plátkami citróna alebo lístkom mäty.
Zázvorová domáca limonáda

Levandulová limonáda

Ako sa robí levanduľová limonáda? Levanduľová limonáda je pre tých, ktorí hľadajú lahodnú a upokojujúcu chuť. Levanduľa lekárska dodá limonáde kvetinovú vôňu a exotický nádych. Tu je recept na levanduľovú limonádu:

 1. Nazbierajte 2-3 lyžice čerstvých levanduľových kvetov.
 2. V litri vriacej vody nechajte kvety lúhovať po dobu 10 minút.
 3. Nechajte zmes vychladnúť a potom ju sceďte, aby ste odstránili kvety.
 4. Pridajte citrónovú šťavu a sladidlo podľa svojho vkusu.
 5. Pridajte kocky ľadu a dôkladne premiešajte.
 6. Limonádu ozdobte plátkami citróna alebo lístkom levandule a podávajte.

Domáca limonáda ďalšie druhy

Okrem uhorkovej, bazovej, zázvorovej a levanduľovej limonády, ktoré sme už spomínali, existuje mnoho ďalších variantov letných limonád z ovocia, citrusov a zeleniny. Tu je niekoľko príkladov:

 • Jahodová limonáda: Pridajte čerstvé jahody do limonády a zmiešajte ich s citrónovou šťavou a vodou. Môžete tiež pridať trochu medu alebo jahodového sirupu na sladkú chuť.
 • Pomarančová limonáda: Zmiešajte čerstvo vylisovanú pomarančovú šťavu s citrónovou šťavou a vodou. Pridajte sladidlo podľa chuti. Táto limonáda je bohatá na vitamín C a osvieži vás.
 • Melonová limonáda: Nastrúhajte čerstvý melón a zmiešajte ho s citrónovou šťavou a vodou. Môžete pridať trochu cukru alebo medu, ak chcete limonádu viac osladiť.
 • Šťavnatá limonáda: Zmiešajte rôzne druhy šťavnatého ovocia, ako sú ananás, manga, broskyňa alebo kivi s citrónovou šťavou a vodou. Pridajte kocky ľadu a sladidlo prispôsobte podľa svojich chuťových preferencií.
 • Mrkvová limonáda: Vytlačte čerstvú mrkvovú šťavu a zmiešajte ju s citrónovou šťavou a vodou. Pridajte trochu medu alebo javorového sirupu pre sladkosť.
 • Citrónovo-bazalková limonáda: Pridajte do limonády čerstvé lístky bazalky spolu s citrónovou šťavou a vodou. Táto kombinácia dodá limonáde osviežujúcu a bylinnú chuť.
 • Hrozinková limonáda: Do limonády pridajte sušené hrozienka a nechajte ich namočené vo vode cez noc. Potom sceďte namočené hrozienka a pridajte citrónovou šťavou do malinovky.

Tieto sú len niektoré z mnohých možností letných limonád. Môžete experimentovať s rôznymi kombináciami ovocia, citrusov, zeleniny a byliniek, aby ste vytvorili malinovky podľa svojho gusta. Berte do úvahy sezónnosť a dostupnosť ingrediencií, aby ste si užili čerstvú a chutnú limonádu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *