Vitajte pri článku, ktorý vám predstaví mišpulu – ovocný poklad s jedinečnou chuťou a mnohými možnosťami využitia. Láka vás objaviť novú exotickú ovocnú lahôdku? Vyskúšajte zaujímavé mišpule! Tieto ovocné plody majú charakteristickú zlatožltú až hnedú farbu, pripomínajúcu vzhľadom aj chuťou zmes jablka a hrušky s ľahko sladkastou a aromatickou príchuťou. Ako mišpula chutí a ako sa jej? Aké má mišpula využitie aké mišpula recepty z nich možno pripraviť?
Obsah článku
Čo je mišpula?
Všeobecné označenie mišpule definuje rod rastlín patriaci do čeľade ružovitých. Najznámejším zástupcom je mišpula obyčajná. Táto rastlina sa pestovala už v stredoveku, konkrétne sú počiatky jej výskytu zmapované na európskom území už v 12. storočí. Pôvodne pritom mišpula pochádza z oblasti Malej Ázie. V Grécku sa objavuje už roku 300 pred n. l.
Ide o ker alebo malý strom. Opadavý ker až hustý strom môže dorásť do výšky 4 až 6 metrov. Vyznačuje sa tuhými listami s tmavo zelenou farbou a nápadným reliéfnym žilkovaním. Nápadné sú na mišpule aj veľké kvety, ktoré v období od mája do júna kvitnú bielo.
Rozšírená je mišpula hlavne v Nemecku, ale pestuje sa aj u nás. Primárne sa v našich končinách dnes využíva ako okrasný strom. Táto ovocná drevina má však jedlé plody, ktoré majú široké spektrum využitia. A to ako pre bežnú konzumáciu, tak aj v ľudovom liečiteľstve. Prečítajte si, ako na mišpuľa pestovania.
Ako sa jej a prečo ju konzumovať?
Plody mišpule sú žltohnedé až červenohnedé chlpaté malvice. Podobou najviac pripomínajú malé jablká. Mišpula využitie je skutočne široké, sú však nevhodné na priamu konzumáciu. Sú síce jedlé, ale sú veľmi trpké. Najlepšie pre konzumáciu mišpúľ je nechať ich premrznúť. Plody tým zhniličia a dužina zmäkne, preto sa mišpula bežne žne až v novembri a decembri. Mišpule potom nadobudnú lahodnejšie hruškové chuti. Ani tak sa však neodporúča konzumovať ich šupka.
Ako jesť mišpule? Jej sa iba dužina mišpúľ, ktorú je potrebné vytlačiť. Dopriať si ich môžete aj v okamihu, keď sa snažíte dbať na štíhlu líniu. Plody mišpúľ sú totiž nízkokalorické.
Súčasne však obsahujú celý rad zdraviu prospešných látok. Bohaté je toto ovocie na rôzne vitamíny aj minerály. Predovšetkým sa jedná o vitamíny B2 a C a ďalej aj o horčík, draslík a sodík. Mišpule sa tak s istým zveličením označujú za doslova vitamínovú bombu.
Ako chutí mišpula?
Mišpula má jedinečnú chuť, ktorá sa často opisuje ako kombinácia jablka a hrušky s ľahko sladkastým a aromatickým nádychom. Keď plod mišpule dosiahne plnú zrelosť, má mäkkú a šťavnatú dužinu s charakteristickou chutnou arómou.
Ovocná chuť mišpule je sladká, ale zároveň má jemnú kyslosť, ktorá dodáva jej zážitku pikantný nádych. Je to jedinečná kombinácia chutí, ktorá mišpule robí zaujímavým a lákavým ovocím pre gurmánov aj milovníkov exotických odrôd.
Mišpula využitie
Čo robiť z Mišpulí? Najčastejšie sa z mišpulí vyrábajú rôzne šťavy alebo marmelády, kompóty alebo ovocné pyré, uvariť je možné aj mišpulové lekvár. Vďaka prirodzenému obsahu pektínu toto ovocie varom rôsolovatie.
Hodí sa tiež na konzervovanie s inými druhmi ovocia, ako sú jarabiny, čučoriedky, drienky a šípky. Mišpula využitie nájdu aj v zmesi s jablkami a hruškami. Vhodné sú mišpule aj na prípravu ovocných vín, a to vďaka svojej prirodzene trpkej chuti. Do vín sa hodia hlavne tie plody, ktoré nestihli prejsť mrazom.
Naši predkovia tiež z mišpúľ pripravovali sušením obľúbené krížalky. Slúži aj na výrobu želé, kandizovaného ovocia. Zo zelených plodov môžeme nachystať aj čaj. Jednoduchý recept na spracovanie mišpúľ odporúča ich naložiť s cukrom a medom. Iné rady uvádzajú, že je potrebné naložiť ich do zmesi octu a cukru. Údajne sú takto pripravené plody mišpule úplne vynikajúce.
Milovníci zdravého životného štýlu si z tohto ovocia bežne pripravujú aj smoothie. To umožňuje z plodov vyťažiť maximum prospešných látok, pretože nedochádza k tepelnej úprave. Výborná je aj kaša, do ktorej môžete použiť prepasírované mišpulové pyré.
Zaujímavou alternatívou je tiež mišpulová múka. Získava sa zo sušených mišpúľ a obsahuje veľké množstvo škrobu. Z ovocia je možné pripraviť aj klasické múčniky, obľúbené recepty napríklad pracujú s variáciou na obrátený koláč. Mišpule ako surovinu uplatníte aj v koláči lineckom.
Mišpúľa recepty
Mišpúľa recept na likér
Bežne sa plody tejto rastliny využívajú na aromatizáciu liehovín a na prípravu mišpulového likéru. Ten si jednoducho zvládnete pripraviť sami. Príprava nie je zložitá a potrebovať naviac budete len tri suroviny:
- 600 g mišpúľ
- 500 ml vodky
- 350 g cukru
Na prípravu likéru postačí zahriať alkohol do tej miery, aby v ňom rozpustil cukor. Plody naukladáme do pohára, prelejeme vodkou a ponecháme najmenej 2 mesiace v chlade a tme. Môžeme aj dlhšie. Nakoniec nalejeme likér do fliaš.
Mišpula recept na koláč s mišpulami a tvarohom
Tento sladký mišpula recept na koláč s mišpulami a tvarohom je dokonalou kombináciou sladkej a mierne kyslej chuti. Mišpula dodá koláču výraznú chuť a sviežosť, ktorá osvieži vaše chuťové bunky. Tvarohová náplň dodá koláču krémovú konzistenciu a zároveň zjemní chuť mišpúľ. Môžete si ho dopriať k popoludňajšej káve alebo ako sladkú dezertnú pochúťku po večeri.
Suroviny na cesto:
- 250 g hladkej múky
- 120 g masla (alebo makov)
- 1 vajcia
- 2 lyžice cukru
- štipka soli
- 2-3 lyžice studenej vody
Na náplň:
- 400 g tvarohu
- 2 lyžice cukru
- 2 vajcia
- 1 vanilkový struk alebo vanilkový extrakt
- 300 g čerstvých mišpúľ
Postup prípravy:
- Najskôr pripravíme cesto. V mise zmiešame múku, cukor a štipku soli. Pridáme nakrájané maslo a rukami alebo za pomoci robotu spojíme múku s maslom, kým nevznikne drobivá konzistencia. Potom pridáme vajcia a premiešame. Pokiaľ je cesto príliš suché, prilievame postupne studenú vodu, kým nezískame hladké cesto.
- Cesto zabalíme do potravinovej fólie a dáme ho aspoň na 30 minút odpočinúť do chladničky.
- Medzitým si pripravíme náplň. Vajcia rozmiešame s cukrom a vyškriabaným obsahom vanilkového struku alebo vanilkovým extraktom. Pridáme tvaroh a dôkladne premiešame, kým nezískame hladkú zmes.
- Mišpúle umyjeme, odstránime stonky a prípadne ich rozpolíme a odstránime semená.
- Rúru predhrejeme na 180°C.
- Cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske na veľkosť formy na koláč (cca 26 cm v priemere). Cesto prenesieme do formy a zľahka ho vytvarujeme do tvaru koláča tak, aby pokrylo dno a okraje formy.
- Na cesto nalejeme pripravenú náplň z tvarohu a rozotrieme ju do rovnomernej vrstvy.
- Na náplň rozložíme mišpule.
- Koláč dáme do vyhriatej rúry a pečieme asi 30-35 minút, alebo kým nezmäkne a nezezlátne.
- Hotový koláč necháme vychladnúť a potom ho môžeme posypať práškovým cukrom alebo podávať so šľahačkou.
Jablká plnené mišpulovým kompótom
Tento mišpula recept vám prinesie lahodný dezert plný exotických chutí a vôní. Pripravte si jablká plnené mišpulovým kompótom a užite si osviežujúcu kombináciu ovocných chutí.
Potrebné suroviny:
- 4 väčšie jablká
- 250 g zrelých mišpúľ
- 2 lyžice cukru
- 1 lyžička škorice
- 1 vanilkový struk (alebo lyžička vanilkového extraktu)
- 1 lyžica masla
- 100 ml vody
- 2 lyžice mandľových lupienkov
Postup:
- Najprv si pripravte mišpulový kompót. Mišpule umyte, odstráňte semená a nasekajte na menšie kúsky. Do hrnca dajte mišpule, pridajte cukor, škoricu, vyškriabaný obsah vanilkového struku a vodu. Priveďte do varu a varte na miernom ohni asi 10 minút, alebo kým mišpule nezmäknú a vznikne kompótová konzistencia. Pokiaľ preferujete sladšiu chuť, pridajte podľa chuti viac cukru.
- Medzitým si pripravte jablká. Každé jablko zbavte jadrovníka a vydlabte prostriedok, aby vznikla malá jamka na plnenie.
- Vo väčšej panvici rozpustite maslo a na miernom ohni orestujte vydlabané jablká z oboch strán, kým nezozlátnu.
- Do vydlabaných jabĺk nasypte mišpulový kompót, aby boli krásne naplnené sladkou a ovocnou náplňou.
- Jablká posypte mandľovými lupienkami a dajte do predhriatej rúry na 180 stupňov Celzia. Pečte 15-20 minút, alebo kým jablká nezmäknú a mandľové lupienky nezezlátnu.
- Hotové jablká s mišpulovým kompótom môžete podávať teplé alebo studené, samotné alebo s kopčekom vanilkovej zmrzliny či šľahačky pre ešte väčší chuťový zážitok.
-
Najhlbšie Jan Werich citáty. „Najväčšie umenie je byť živý po svojom.“
Jan Werich citáty patria k najznámejším výrokom českej kultúry. Dozviete sa niektoré z najhlbších a najvýznamnejších citátov Jana Wericha.
-
Jesenné prázdniny 2024: Kedy začínajú a tipy na zábavu
Jesenné prázdniny 2024 sa blížia a prinášajú so sebou voľný čas. Zistíte, kedy jesenné prázdniny začínajú a kam sa vydať za krásami prírody.
-
Pleseň v kvetináči: Ako sa plesne zbaviť a ako sa jej vyhnúť
Pleseň v kvetináči je problém, s ktorým sa stretáva mnoho pestovateľov. Dozviete sa najčastejšie príznaky plesne v kvetináči a ako zakročiť.
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.