závesný kvetináč

Vyrobte si závesný kvetináč: 10 krokov a čo do nich vysádzať?

Závesné kvetináče sú skvelým spôsobom, ako umiestniť do interiéru, na terasu či balkón farebné prírodné dekorácie. Pokiaľ sa chcete pustiť do vlastného projektu a vyrobiť si závesný kvetináč, tak presne pre vás máme prichystaných 10 jednoduchých krokov, ktoré vám pomôžu vytvoriť krásny a jedinečný domov pre vaše rastliny.

Aký materiál potrebujete na výrobu vlastného závesného kvetináča? A aký typ kvetov do neho môžete vysadiť? Čítajte ďalej a zistite, aké kroky vás čakajú a aké rastliny sú pre závesné kvetináče najvhodnejšie.

Prečo si vyrobiť závesný kvetináč?

Závesné kvetináče pridávajú do priestoru estetický prvok a vytvárajú zaujímavý vizuálny efekt. Sú ideálne pre tých, ktorí majú obmedzený priestor. Môžete ich zavesiť na stenu, okno alebo strop a využiť tak voľný priestor, ktorý by inak zostal nevyužitý. Závesné kvetináče môžu vytvoriť krásny kaskádový efekt, kedy sa kvety alebo rastliny znášajú jedna pod druhou. Môžu tiež vytvoriť ochranu pred deťmi a zvieratami pred ich poškodením či požitím. To je výhodné predovšetkým v prípade jedovatých rastlín.

závesný kvetináč

Ako zavesiť kvety? A kam?

Najprv si hlavne vyberte pevné a bezpečné miesto na zavesenie kvetov. Závesné kvetináče je totiž potrebné zavesiť na pevnom povrchu, ktorý je schopný uniesť ich ťažobu. Môže to byť napríklad pevný háčik na strope, robustný závesný systém na balkóne alebo špeciálne háčiky na terasové zábradlie. Pri výbere miesta pre závesné kvetináče je potrebné brať do úvahy aj potrebu dostupnosti slnečného svitu.

Zistite, či vaše rastliny vyžadujú priame slnečné svetlo alebo sú vhodné pre tienistejšie prostredie. Ďalej zohľadnite aj mikroklímu ako je napríklad vietor či iné podmienky počasia. Každá rastlina má totiž svoje špecifické požiadavky na starostlivosť a prostredie. Pri výbere miesta na zavesovanie kvetov teda zohľadnite  ich potreby ohľadom vlhkosti, teploty a svetla. 

Niektoré kvety môžu byť vhodné pre vonkajšie prostredie, pre ne je teda ideálny závesný kvetináč na balkón, zatiaľ čo iným bude lepšie v interiéri.

závesný kvetináč

Ako si vyrobiť závesný kvetináč?

  1. Začnite obstaraním potrebných materiálov a nástrojov. Na výrobu budete potrebovať kvalitný kvetináč, lanko alebo reťaz na zavesenie, vrták, háčiky alebo karabínky, zeminu a pochopiteľne aj samotnú rastlinu.
  2. Zvýšenú pozornosť venujte výberu vhodného kvetináča. Mal by byť dostatočne priestranný pre korene rastliny.
  3. Určite si, kam si budete chcieť kvetináč zavesiť. Na tento účel môžete zvoliť napríklad strop, pergolu alebo závesný držiak na stenu.
  4. Použite vŕtačku a háčiky, držiaky alebo karabínky pripevnite na vybrané miesto. Uistite sa, že sú dobre pripevnené a zvládnu uniesť váhu kvetináča.
  5. Pripravte kvetináč tým, že v ňom v hornej časti prevŕtajte 3 až 5 otvorov a naplňte spodnú časť zeminou. Mala by byť dostatočne hlboká, aby umožnila zdravý rast rastliny.
  6. Vložte rastlinu do kvetináča a obsypte ju zeminou okolo koreňov. Uistite sa, že je skutočne pevne zasadená.
  7. Pretiahnite lanká alebo reťaze predvŕtanými dierami v kvetináči a zaveste ho na pripravené háčiky alebo karabinky. Uistite sa, že je dostatočne upevnený a stabilný.
  8. Upravte dĺžku lanka alebo reťaze tak, aby kvetináč visel v požadovanej výške.
  9. Ak je potrebné, upravte jeho polohu a vyváženie.
  10. Zalievajte pravidelne vašu rastlinu a užívajte si váš nový závesný kvetináč.

Čo dať do závesných kvetináčov?

Klasický výber rastlín pre závesné kvetináče predstavujú surfínie, petúnie, begónie či paprade. Tieto rastliny totiž vďaka svojmu rastu vytvárajú efektné závesy kvetov alebo listov linúcich sa po kvetináči a zároveň majú krásne husté kvetenstvo. Skvelou voľbou sú aj plazivé rastliny – medzi ne patrí napríklad rastlina s názvom plamienok alebo bršlice. Tieto rastliny majú plazivé stonky, ktoré sa krásne línou dole, čo dodáva kvetináči elegantný a prírodný vzhľad. Zasadiť tam môžete aj niektoré jarné kvety.

Skvelou voľbou sú aj epifytické (šplhavé) kaktusy alebo niektoré druhy previsnutých a stromčekových ruží. Rovnako aj niektoré ďalšie druhy sukulentov sú vhodné pre závesné kvetináče – zvládajú totiž aj suché podmienky. Niektoré byliny, najmä rozmarín a pažítka, tiež môžu byť umiestnené do závesných kvetináčov. Tieto byliny majú príjemnú vôňu a sú navyše praktické na použitie v kuchyni.

Čo dať do závesných kvetináčov?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *