ako sa zbaviť akné

Ako sa zbaviť AKNÉ: Účinné rady a triky, ako s ním zatočiť

Ak sa snažíte nájsť účinné spôsoby, ako sa zbaviť akné, môže to byť náročné a zdĺhavé. Preto sme sa rozhodli spísať článok, ktorý poskytne užitočné rady a triky, ako efektívne zatočiť s akné. Máte problémy s akné? Nie ste si istí, ako sa s týmto problémom vysporiadať? V tom prípade pokračujte v čítaní a zistite, ako môžete zlepšiť stav vašej pleti a získať späť svoje sebavedomie.

ako sa zbaviť akné

Akné

Akné je častým problémom, ktorý trápi ľudí najmä počas ich dospievania. Avšak mnoho dospelých tiež trpí touto kožnou chybou, čo pre nich môže byť frustrujúce a môže to narušiť ich sebavedomie. Existuje mnoho dôvodov, prečo sa akné môže vyskytnúť aj u vás – od hormonálnych zmien a stresu až po nevhodnú starostlivosť o pleť.

Druhy akné – nie je akné ako akné

Keď sa vám na pokožke objavia pupienky, môže ísť o mnoho rôznych druhov akné. Znalosť druhu akné vám môže pomôcť pri nájdení ich príčiny a následnej liečbe. Poďme si predstaviť najčastejšie typy akné.

Hormonálne akné

Ide o vôbec najčastejší typ akné, ktorý sa vyskytuje pri hormonálnych zmenách, pričom spôsobený býva predovšetkým nadmernou tvorbou mazu v pokožke. Pri liečbe tohto druhu je dôležitá nielen starostlivosť o pleť, ale hlavne cesta k hormonálnej rovnováhe.

Cystické akné

Zápalové akné, ktoré sa vyskytuje hlbšie v pokožke, a ktoré v krajnom prípade dokáže spôsobiť bolestivé cysty.

Akné rosacea

Chronický typ akné, ktorý sa vyskytuje predovšetkým na tvárach, čele a brade. Zvyčajne býva ešte sprevádzaný červenými škvrnami a opuchmi.

Mechanicky spôsobené akné  

Ide o krátkodobé akné, ktoré bolo spôsobené trením alebo tlakom na pokožku, napríklad pri nosení helmy alebo okuliarov. Môže byť spôsobené taktiež častým dotýkaním tváre.

Každý z týchto typov akné vyžaduje špecifickú liečbu a starostlivosť, pretože každý má odlišné príčiny a symptómy. Je dôležité poradiť sa s odborníkom, ak sa snažíte riešiť akné, aby ste získali správnu diagnózu a liečbu pre vaše špecifické potreby. Existujú však aj univerzálne návody, ako bojovať s akné.

Ako sa zbaviť akné

Pravidelné čistenie pleti je zásadné pre prevenciu akné. Použite jemný čistiaci gél alebo tonikum, a vyhnite sa agresívnym prípravkom, ktoré môžu nadmerne vysušovať vašu pokožku. Používanie jemného exfoliačného krému raz týždenne môže pomôcť s odstránením mŕtvych kožných buniek a zabrániť mŕtvych kožných buniek.

Čo naozaj funguje na akné? 

V boji proti akné sa hodia liečivé prípravky na báze benzoylperoxidu, kyseliny salicylovej alebo resorcinolu. Tieto prípravky sú dostupné v rôznych formách – napríklad ako krémy, gély alebo spreje. Vyskúšať môžete i retinoidy. O čo sa jedná? Retinoidy sú chemikálie, ktoré dokážu znížiť tvorbu mazu v pokožke a podporovať obnovu buniek. Tieto prípravky bývajú ale obvykle dostupné iba na predpis.

V prípadoch zápalového akné môže byť niekedy nutné použiť antibiotiká, ktoré pomáhajú obmedziť bakteriálnu infekciu. Avšak môže pomôcť i zmena stravovacích návykov. Pre zdravšiu pleť sa snažte obmedziť príjem rafinovaných cukrov, tukov a mliečnych výrobkov a naopak zvýšiť príjem ovocia, zeleniny a celozrnných potravín.

Ako rýchlo odstrániť akné?

Ako rýchlo odstrániť akné?

Liečba akné je väčšinou počas na dlhšiu trať, avšak akné sa dá zbaviť aj do druhého dňa. Tieto metódy sú teda ideálne, pokiaľ vás v najbližšej dobe čaká rande, ale vám na tvári vyskákalo množstvo pupienkov. Ako na to?

Náplasti na akné 

Tieto náplasti obsahujú účinnú látku, ktorá pomáha vyčistiť póry a znižovať zápal. Existujú náplasti, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú alebo benzoylperoxid, ktoré pomáhajú zmenšovať zápaly. Ďalej sú na zohnanie náplasti na akné obsahujúce bylinné extrakty a esenciálne oleje, ktoré majú protizápalové a antimikrobiálne účinky. Stačí si náplasti nalepiť priamo na čisté a suché postihnuté miesto na pokožke, nechať pôsobiť niekoľko hodín cez noc, a ráno odstrániť. Niektoré náplasti nie sú takmer vidieť a tak je možné ich použiť aj cez deň

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je populárnou zložkou kozmetických prípravkov určených na boj proti akné a iným kožným nedostatkom. Ide o beta-hydroxykyselinu, ktorá má keratolytické a protizápalové účinky.

Uplatňuje sa ako exfoliant, teda látka, ktorá pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a uvoľňuje upchaté póry. Vďaka tomu pomáha zabraňovať vzniku nových pupienkov a čiernych bodiek a znižuje viditeľnosť už existujúcich nedokonalostí pleti.

Pri používaní kozmetických výrobkov obsahujúcich kyselinu salicylovú je dôležité dbať na správne dávkovanie a postup aplikácie, aby nedošlo k podráždeniu alebo precitlivenosti pokožky. Nanáša sa v malom množstve priamo na akné, pričom ho treba nechať niekoľko minút pôsobiť.

Ako rýchlo odstrániť akné?

Ľadový obklad

Obklad z ľadových kociek môže pomôcť znížiť zápal a opuchy okolo akné. Nízka teplota pomáha znižovať opuch a bolestivosť. Postup je nasledujúci:

  1. Pripravte si kus čistej handričky alebo utierku a namočte ju do studenej vody.
  2. Vytláčajte nadbytočnú vodu.
  3. Do handričky alebo utierky zabaľte niekoľko kociek ľadu.
  4. Naneste ľadový obklad priamo na postihnuté miesto na 5-10 minút.
  5. Pre vyššiu účinnosť opakuje tento postup niekoľkokrát s 20-30 minútovými odstupmi.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *