ako sa zbaviť stresu

Zvládnite STRES: Ako sa zbaviť stresu a aké má príznaky

Stres sa bohužiaľ stal neodmysliteľnou súčasťou našich životov – stresu sme vystavovaní, či už sa práve nachádzame v práci, v škole alebo doma. Avšak pokiaľ neviete, ako sa zbaviť stresu a nezvládate ho správne potláčať, stresová reakcia dokáže človeka nielen vyčerpať, ale môže mať negatívne dopady aj na vaše zdravie. Preto je dôležité sa naučiť, ako sa s ním vysporiadať a aké sú jeho príznaky. 

V tomto článku sa teda spoločne pozrieme na to, ako sa zbaviť stresu efektívne. Ako poznáte, že ste vystavení stresu a aké sú jeho príznaky?

ako sa zbaviť stresu

Príznaky stresu – čo sa s telom deje v strese?

Ako už bolo naznačené, tak stres je bežnou súčasťou nášho každodenného života, avšak sám o sebe môže mať celý rad rôznorodých príčin. Napriek tomu, že miera stresu sa u každého človeka líši a rovnako tak sa líšia aj reakcie na neho, tak existujú určité spoločné symptómy, ktoré môžu indikovať prítomnosť stresu. Tieto príznaky stresu pritom môžu byť ako fyzického, tak aj psychického charakteru. 

Fyzické príznaky stresu

Aké sú fyzické príznaky stresu? Fyzické príznaky odrážajú reakciu telesného systému na stresové situácie. Medzi časté fyzické príznaky patria bolesti hlavy, bolesti svalov či svalové napätie, zvýšené potenie, zrýchlený tep a dýchanie, tráviace problémy či zvýšený krvný tlak.

Jedným z možných fyzických prejavov môže byť aj vyrážka zo stresu. Tá býva spôsobená tým, že stres dokáže ovplyvniť imunitný systém a zvýšiť produkciu hormónu kortizol, ktorý môže mať negatívny vplyv na kožu.

Ak sa u vás objaví niektorý z týchto príznakov, môže ísť o signál, že je potrebné nájsť spôsoby, ako si oddýchnuť a lepšie zvládať svoje emócie.

ako sa zbaviť stresu

Psychické príznaky stresu

Aké sú psychické príznaky stresu? Medzi bežné psychické príznaky stresu patria úzkosti, podráždenosť, nespavosť, depresia, zmeny nálad a pocity beznádeje. Počas stresových situácií sa zároveň môže objaviť silný pocit obáv a strachu, čo môže mať negatívny vplyv na schopnosť sústrediť sa, pracovať efektívne a užívať si život.

Stres zároveň dokáže vyvolať silné emócie, ktoré môžu viesť k nespokojnosti. Stres tiež môže viesť k pocitu vyhorenia, pocitu neschopnosti a klesajúcemu sebavedomiu. Tieto príznaky môžu byť obzvlášť problematické, ak sa stanú dlhodobými a negatívne ovplyvnia kvalitu života.

Ako zvládnuť stres?

V snahe, ako zvládať stres lepšie, existujú určité kroky, ktoré možno podniknúť na zníženie úrovne stresu a zlepšenie odolnosti proti stresu. Napríklad, plánovanie a prioritizácia úloh pomôže znížiť pocit chaotickosti a stresu. Snažte sa teda mať vždy jasnú predstavu o tom, čo musíte urobiť a ako to urobiť najlepšie.

Ďalej identifikujte svoje stresory. Uvedomenie si toho, čo vás stresuje, totiž môže byť prvým krokom k tomu, ako s týmto stresom efektívne bojovať. Pokúste sa teda identifikovať situácie, ktoré vás stresujú, a skúste nájsť spôsob, ako s nimi lepšie pracovať.

Niekedy ale môže stačiť iba zmeniť postoj k tomu, ako vnímate stres. Pokúste sa vnímať stres ako výzvu na prekonanie, a nie ako hrozbu.

ako sa zbaviť stresu

Ako sa zbaviť stresu? 

Pomôžu vám s tým nasledujúce metódy, ktoré sú účinné v boji proti stresu:

  • Meditácia proti stresu – pomáha uvoľniť napätie a znížiť úzkosť a podráždenosť. Pravidelné meditovanie môže viesť k dlhodobým pozitívnym zmenám v mozgu, čo bude mať vplyv na celkovú duševnú pohodu a odolnosť proti stresu.
  • Fyzická aktivita – beh, jazda na bicykli, skákanie cez švihadlo, jóga alebo plávanie sú skvelé aktivity, ktoré môžu pomôcť udržiavať telo v kondícii a zlepšiť celkovú pohodu, uvoľniť napätie a znížiť stres
  • Správna výživa – je dôležité sa vyhnúť potravinám, ktoré spôsobujú zvýšené stresové reakcie, ako sú napríklad kofeín, alkohol a sladkosti.
  • Podpora od rodiny a priateľov – komunikácia s rodinou a priateľmi môže byť veľmi upokojujúca. Podpora od druhých ľudí dokáže navodiť pocit bezpečia a upokojenia. Nevyhýbajte sa svojim blízkym a skúste s nimi tráviť viac času.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *